Diğer Çaylar

Enginar Yapraklarından Çay Nasıl Demlenir, Faydaları ve Zararları

Enginarın yaprak kısımlarından hazırlanacak olan çay çeşitleri taze ve kuru yapraklardan elde edilebilir. Sağlık için düzenli şekilde tüketilmesi şarttır.

Faydaları

Enginar eski Yunanlılar ve Romalılardan beri mutfakta ve tıbbi alanlarda kullanılmıştır. Tıbbi amaçlar için, yaprak, gövde ve kök, bitkide bulunan belirli kimyasalların yüksek bir konsantrasyonunu içeren ekstreler yapmak için kullanılır. Enginar yıllardır yılan ısırıkları, mesane enfeksiyonları, artrit, mide ekşimesinin azaltılması, safra taşlarının önlenmesi, kan şekerinin düşürülmesi ve hatta bir afrodizyak gibi pek çok amaçla kullanılmıştır.

Karaciğer Sağlığı

Karaciğeri detoksize etmeye ve korumaya yardımcı olmak için enginar yaprağı kullanılır. Safra akışını uyarmak içinde sık şekilde tercih edilir. Hatta kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Bu bağlamda, aslında, doğal şifacıların yıllardır bildiği şeyi doğrulayan bir dizi çalışma ile desteklenmektedir. Araştırmalar, enginarın yaprağının (luteolin) birincil biyoaktif bileşeninin sadece karaciğer koruyucu olmadığını, aynı zamanda safra ve kolesterolü karaciğerden temizlemeye yardımcı olduğunu doğrulamıştır.

Kolestrol

Yapılan çalışmalar arterlerin sertleşmesine karşı korunmaya yardımcı olduğunu da doğrulamıştır. Bunun için uzmanlar beslenme düzeninin içine enginar eklerler. Sağlıklı kolesterol hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, enginar yaprağı ekstraktı total kolesterolü önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır. Enginar yaprağının kolesterol düşürme kabiliyeti, bağırsak yolundan geçerken fazla kolesterolü  düşürür.

Sindirim Sağlığı

Enginar yaprağı ekstresinin ayrıca irritabl bağırsak sendromu semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabileceği konusunda da yapılan çalışmalar vardır. Yenilebilir bir bitkinin yanı sıra, enginar hafif bir acıdır. Acı bitkilerin tükürük üretimini artırdığı, ayrıca mide asidi ve sindirim enzimi üretimini teşvik ederek sindirim işlevini uyardığı düşünülmektedir. Enginardan elde edilen öz hazımsızlığa sahip insanlara faydalı olmak için defalarca kullanılmıştır. Tabii ki fayda sağlaması adına kesinlikle en doğru ve düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Enginarın Doğal Sağlık Faydaları

 • İnsan cilt kanserlerini düşürmek ve hatta önlemek adına çalışır.
 • Kan basıncını düşürmek adına oldukça faydalıdır.
 • Hafif hazımsızlık hafifletmek için çalışır.
 • Tip II diyabetiklerde kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • Antioksidanlar açısından yüksek olduğu için insan vücuduna fayda sağlar.

Sebze Nasıl Kullanılır?

Tıbbi amaçlar için, enginar yaprağı tentür formunda bulunabilir. Karaciğer detoksu yapılma esnasında yaygın olarak kullanılır. Kapsül ve çay formu olarak hazırlanmış halleri de mevcuttur. Taze sebze olarak enginar da düşük kalorili, yüksek vitaminli, besleyici atıştırmalıktır. Hazırlanması adına garnitür kullanımı yapılır. Özellikle zeytinyağlı yemek olarak kullanılır.

Zararları

Kesinlikle sağlıklı insanlar için hazırlanacak olan çay formu tamamen güvenlidir. Kapsül ve ilaç gibi geri  kalanlar yüksek vasıflı bir uzmana danışılması gerekir. Enginardan elde edilen çayın kullanımı için aşağıdaki durumlarda izin verilmez.

 • 12 yaşından küçük çocuklar, hamileler ve emziren anneler için enginarın çayının tüketimi yasaktır.
 • Hipotansiyon konusunda dikkatli olunmalıdır. Çayın kullanımı basınçta azalmaya neden olur.
 • Kronik böbrek hastalıklarında çayın tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu çayın alımı fazladan stres oluşmasına neden olur.
 • Enginar alerjisi bulunur. Yalnız bu alerji türü diğer sebze ve bitkilere göre oldukça nadirdir.
 • Enginar çayını kötüye kullanmamak adına dozajı konusunda dikkatli olunmalıdır. İyilik yerine zarar verebilir.

Çay Nasıl Demlenir?

Limonlu Zayıflama

 • 1 tutam enginarın taze yaprak kısımları
 • Yarım limon

Yapraklar ince ince doğrandıktan sonra 1 su bardağı kaynar suyun içinde 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülen karışımın biraz ılımasından sonra limon suyu eklemesi yapılır. Günde 2 defa içilmesi gerekir.

Kuru Yapraklar

 • 1 tutam enginarın kur yaprakları
 • Yarım limon

Yapraklar 1 su bardağı kaynar suyun içinde 8 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülen karışımın biraz ılımasından sonra limon suyu eklemesi yapılır. Gün içinde 2 su bardağı içilmesi ve her seferinde taze şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Hazır Poşetler

Sağlık gıda mağazalarında, aktarlarda ve marketlerde enginar yapraklarından hazırlanan çaylar alınabilir. Bu çaylar hazır poşetlerde satılır.

 • Bir bardak kaynar su içine bir çay poşeti kullanılması yeterli olur.
 • Hazır poşet çaylar kuru otlardan hazırlanmış şekilde satılmaktadır.
 • Çayın hazırlanma süresi 5 dakikadır.
 • Terapötik ile profilaktik faydalar için, öğünlerden önce yiyecekleri sindirmek için almak gerekir.
 • Tadını yumuşatmak adına bir tatlı kaşığı bal ya da şeker eklemesi yapılabilir.

Evde Kolay uygulama

Evde çayın hazırlaması için sap kısımları, yapraklar, küçük olan tomurcuklar ve hatta bitkinin kökleri uygundur.

 • Bir su bardağı kaynar su içine 1 tatlı kaşığı çay yaprağı atılır. Bir su bardağı kaynar su ile 5 dakika kadar kaynatılır. Terapötik etki elde etmek istiyorsanız, günde üç defa içine bal ilavesi yapılarak içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı