Diğer Çaylar

Enginar Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Enginar çayı karaciğer ve safra yollarına çok iyi gelen şifalı bitkiler arasında olup metabolizmanın da hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Çayın tarifleri ve demlenmesi.

Enginar Çayının Faydaları

Enginar bitkisinin yaprakları güneşte kurutularak demlenecek çayın insan sağlığına faydalarının saymakla bitmediği de bilinmektedir. Sindirim sistemine de faydalı olan bir bitki olmaktadır. Özellikle de çayını demlemek için kullanacak olduğunuz yapraklarını her mevsim aktarlardan satın alabilirsiniz. Çayın faydaları arasında metabolizmanın da hızlanmasını sağlamaktadır. Fakat daha çok karaciğer yağlanması yaşamakta olan ve safra kesesinde taş olan, safra kesesini aldırmış kişilerin de içmesi önerilmektedir. Çayın karaciğer hastalıklarına karşı mücadele etmek ve iyileştirici özelliği ile de bilinmektedir.

Hayati önem taşımakta organların başında gelen karaciğerin sağlığını korumak ve hastalıklara karşı önlem almak için günde 1 bardak en az içilmesi oldukça faydalı olmaktadır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş enginar yaprağı
 • 200 gram su

Çayı demleyebilmek için her zaman güneş ışığında yazın kurutulmuş enginar yapraklarını satın alarak demlemeniz gerekmektedir. Bu bitkinin kurutulmuş yapraklarını aktarlardan bulabilirsiniz. Karaciğer sağlığına yararlı olması ile bilinen bu çayı demleyebilmek için her zaman hazır su kullanmanız ya da kullanacak olduğunuz suyun klorsuz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında güneş ışığında kurutulmuş ve öğütülmüş enginar yapraklarını koyarak birkaç dakika daha kısık ateş üzerinde kaynatmalısınız. Daha sonradan çayın tam olarak demlenebilmesi için ağzı kapalı olacak şekilde demini alması için 10 dakika boyunca beklenmelidir. Süzülmesinin ardından karaciğer ve safra hastalığına sahip olan kişilerin en az 1 bardak her gün düzenli olarak içmeleri önerilmektedir.

Enginarlı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı enginar kabuğu
 • 1 çay kaşığı yeşil çay
 • 200 gram su

Metabolizma hızlandırıcı özelliğine sahip olan yeşil çay ile demleyeceğiniz enginar kabuğu ile yapılan çayın zayıflatıcı özelliği ile de bilinmektedir. İştah kapatıcı ve bu sayede daha hızlı kilo vererek sağlığınıza kavuşmanızda etkili olacak çay için mutlaka enginar kabuğunun taze olmasına dikkat etmelisiniz. Güneş ışığında kurutulmuş olan kabuğundan 1 tatlı kaşığı kadar kullanmanız çayın demlenmesinde yeterli olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine kabuğu ve yeşil çaydan birer tatlı kaşığı koyup birkaç talım kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak daha sonradan ise demlenmesi için 15 dakika beklenmelidir. Demini alırken mutlaka kabın ağzının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Demini alması ile birlikte süzdükten sonra aç karnına içmeniz gerekiyor. Bu çayı yapacak olanların günde 2 bardaktan fazla içmeleri tavsiye edilmemektedir.

Rezeneli Enginar Çayı

 • 1 tatlı kaşığı enginar yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 250 gram su

Sindirim sisteminde faydalı olan bu çayı yaparken kullanacağınız rezene tohumları ile metabolizmanın da hızlanmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca karaciğer ve safra organlarının da sağlığı için oldukça faydalı olan bir bitki çayı olmaktadır. Bitkisel çaylar arasında şifalı olan bu çayı demlemek için rezene tohumlarını ilk olarak bir miktar ezmeniz gerekiyor. Fakat asla tam olarak toz haline getirmemeniz gerekiyor. Kaynamış suyun altı kapatılmadan önce içerisine enginar yapraklarının kurusundan 1 tatlı kaşığı konularak birkaç taşım daha kaynaması beklenmeli ve sonrasında ocağın altı kapatılması ile birlikte ezilmiş rezene tohumlarını koyup ağzını kapatmalı ve demini alması beklenmelidir. Süzülmesinin ardından günde 1 bardak aç karnına içilmesi karaciğer için yararlı olduğu kadar bitki çayı olarak da metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

 Limonlu Enginar Çayı

 • 1 tatlı kaşığı enginar yaprağı
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 250 gram su

Bol C vitamini deposu olan limon sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak ve sizlerin başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı da koruyucu etkisi olacak bir çay türü olmaktadır. Çayı demleyebilmek için her daim limonun taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük dilimler halinde suyun içerisine koymalı ve kısık ateşte suyun kaynamasını beklemelisiniz. Su kaynadığı zaman ocağın altını kapatmadan önce içerisine kurutulmuş enginar yaprakları konularak birkaç taşım daha kaynaması beklenmelidir. Ocağın altını kapattıktan sonra ağzı kapalı şekilde demini alması beklenmelidir. 10 dakika kadar demlenmesinin ardından süzülmeli ve içerisine isteğe göre bal ilave ederek tatlandırılıp içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı