Biberiye ÇayıBitki Çayları

Ender Saraç’tan Biberiye Çayı Yapılışı ve Kullanım Oranı

Tıbbi bitkiler arasında yer alan biberiye, sürekli olarak tüketilmesi halinde sağlığımıza çok faydalıdır. Ender saraç’ın biberiye çayı tarifi tüketmenin yollarından biri.

Ender saraç Tarifiyle Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?


Biberiye Çayı

Birçok ilaç ve gıda destek ürününün etken maddesi olarak kullanılan biberiye, içeriğinde çok sayıda kimyasal bileşen barındıran güçlü bir tıbbi bitkidir. Yüksek antioksidan etkileri, vitaminler sindirim sistemimiz üzerinde olumlu yoğun etkilere, yorgunluğu alan etkilere, zihin açıcı etkilere sebep olur. Üzerinde halen birçok araştırmanın yapıldığı bu tıbbi bitkinin, sürekli sağlığımıza yararlı yeni etkileri de gün ışığına çıkarılıyor. Son yıllarda özellikle çeşitli kanser türleri üzerinde de iyileştirici etkiler gösterdiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Zayıflama amacıyla kullanılan doğal ürünler arasında da ilk sıralarda yer alan biberiye, metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını, daha yağ yakmamızı ve zararlı toksinlerden sistemimizin daha hızlı temizlenebilmesini sağlayan kimyasal bileşenlere sahip. Bu sebeple özellikle çay formunda hazırlanarak tüketilmesi en yoğun kullanım alanlarından biri. Ancak güçlü bir tıbbi bitki olması nedeniyle, oluşturabileceği yan etkilerden kaçınmak ve amacına en uygun şekilde içeriğinde ki bileşenlerden faydalanabilmek için, belirli kurallara uyulması da zorunlu. Herbalizm’ in önemli uzmanlarından Ender Saraç en doğru çay hazırlanışı ve kullanımı konusunda önemli bilgiler sunuyor.

Biberiye Çayı Ender Saraç Tarifi

  • Kurutulmuş biberiye
  • Kaynatılmış 250 ml su ( 80 derece )

Bir bardak, fincan veya kap içerisine bir çay kaşığı biberiye eklenir. Önceden kaynatılmış ancak en fazla 80 derece olan sıcak su üzerine ilave edilir. ağzı mutlaka kapatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Bu sürenin ardından süzülerek tüketime hazır hale gelir. Demleme suyunun 80 derecenin üzerinde olmaması, yanı sıra mutlaka demlenme süresi boyunca ağzının kapalı kalması önemlidir. Bitkinin içeriğinde bulunan birçok kimyasal bileşen suda çözünür ve ayrıca 80 derecenin üzerinde ki sıcaklıklarda kaybolurlar. Biberiye çayının alışılagelmiş lezzetlerden farklı bir tadı vardır, ancak zaman içerisinde alışılır. Dolayısıyla bu tada daha kolay alışmak için içerisine herhangi bir tatlandırıcı karıştırılmadan tüketilmesi Ender Saraç tarafından tavsiye ediliyor. Yine de eğer lezzet nedeniyle sorunlar yaşanıyorsa bal gibi bir tatlandırıcı tercih edilmeli, zayıflamak amaçlı kullanılacak bu çaya kesinlikle şeker ilavesi yapılmamasını tavsiye ediyor.

Biberiyenin antioksidan etkisi nedeniyle vücudunuzdan zararlı toksin ve ödemler atılmaya başlanacaktır. Bu sebeple su kaybının artması kaçınılmazdır. Biberiye çayı tüketildiğinde, yanı sıra aralıklarla ve sık sık olmak üzere, günlük su tüketiminizi arttırmanız önemlidir.

Biberiye Çayı Kaynatma Yöntemiyle

Bir çay kaşığı kıyılmış taze veya kurutulmuş biberiyenin üzerine ilave edilen 250 ml su 4 dakika boyunca yüksek ısıda kaynatılır. Elde edilen karışım süzülerek ağzı kapatılabilen bir kaba alınır. Bu karışım içerisinden alacağınız bir tatlı kaşığı kadar çay, Bir bardak ılık su içerisinde seyreltilir. Kendinizi yordun hissettiğiniz, spor veya çalışmadan kaynaklı kas ağrıları ve yorgunluğun olduğu zamanlarda, ağrılarınızı ve yorgunluğunuzu kolayca atmanızı sağlayacak güçlü etkileri olan bir çay olarak tüketilir. Alışılagelmiş lezzetlerden farklı bir tada sahip olan biberiye çayını tüketmekte zorlanırsanız, içerisine ilave edeceğiniz bir çay kaşığı bal ile birlikte kullanabilirsiniz.

Portakallı Defne Yapraklı Ballı Biberiye Çayı

  • Portakal kabuğu
  • 1 adet defne yaprağı
  • Bal
  • Biberiye

Bir kabın içerisine portakal kabuğu, defne yaprağı, önceden küçük şekilde kesilerek hazırlanmış 1 çay kaşığı biberiye ve 1 çay kaşığı bal konularak, üzerine kaynatılmış ve 80 dereceye soğutulmuş 250 ml su ilave edilir. Ağzı kapatılarak 10 dakika boyunca demlendirilen karışım ardından süzülerek içime hazır hale gelir. Portakal kabuğu yerine, eczanelerden temin edebileceğiniz portakal yağından bir çay kaşığı kullanabilirsiniz. Aromalarıyla ünlü bu bitkilerin karıştırılması, son derece keyifli bir içeceğin oluşmasını sağlar. Konsantrasyonunuzun artması, yorgunluk hissinin kaybolması, anksiyete ve stresinizin azalması, sindirim sisteminde yaşanan hazımsızlık, gaz, kabızlık ve şişkinlik sorunlarının yok edilmesi, baş ve kas ağrılarınızın giderilmesi, kalp damarlarınızın genişlemesi ve sisteminizin her bölgesine daha fazla oksijen taşınması bu karışım sayesinde elde edebileceğiniz sonuçlardan bazılarıdır. Soğuk günlerde soğuğu daha az hissetmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı korunmak için de günde iki fincan tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı