Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Emziren Anneler İçin Papatya Çayı Faydalı mı?

Doğumun ardından anne uykusuzluk, yorgunluk, stres, kaygı gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşamaya başlar. Papatya çayı gibi bitkisel çözümler bu sorunları gidermek için önemli bir görev yaparlar.

Emziren Anneler Papatya Çayı Kullanabilir mi?


Papatya

Yeni doğum yapmış anne adaylarının vücutlarında dengeye kavuşmaya çalışan hormonlar ve hamileliğin etkilerinin normale dönmesi sırasında, yeni bir takım sorunlar da ortaya çıkar. En yoğun tespit edilen semptomlar arasında stres ve yoğun kaygı, gaz problemi, ishal veya kabızlık gibi sindirim sorunları, sürekli yorgunluk hissi ve hızlı yorulma, kaygıdan kaynaklı uykusuzluk, ciltde oluşan sivilceler, çatlamalar bu dönemde annelerin sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasındadır. Ancak bu problemlerle baş etmek için zorunlu olmadıkça çeşitli ilaçların yardımına başvurmak, emziren bir anne için hamilelik döneminden daha sıkıntılı bir dönemin başlangıcını oluşturabilir. Emzirme yoluyla anne vücuduna giren her türlü maddenin bebeğe de geçme olasılığı, laktasyona karşı ilaçların vereceği olumsuz etkiler nedeniyle sütün azalması gibi durumlar nedeniyle, anneler bu dönemlerini de hassas bir şekilde geçirmek durumundadır. Yaşadıkları sorunların çözümü açısından ilaç yerine papatya çayı gibi bitkisel çözümlere başvurmak, uzmanlar tarafından da önerilen bir yöntemdir. Bununla birlikte her annenin sağlık durumu farklı olduğu için, genel olarak faydalı ve herhangi bir zararı bulunmayan papatya çayı tüketimi mutlaka bir doktorla görüşüldükten sonra yapılmalıdır.

Yeni doğum yapmış her annenin sağlık durumu farklı özellikler gösterir. Bu sebeple papatya çayının kullanılması ve hangi dozajda kullanılması konusunda bir doktora başvurmak önemlidir.

Emziren Anneler Hangi Durumlarda Papatya Çayı Kullanmalıdır?

Doktorların tam olarak görüş birliğine varamadığı bir konu olan papatya çayı, sonuç olarak herhangi bir soruna karşı kullanılacak ilaçlarda bulunan kimyasal preparatlardan çok daha güvenlidir. Yanı sıra emzirme döneminde yaşanan sağlık sorunlarının da laktasyona zarar vermesi ve sütün azalmasına etki etmesi olasılığı bulunur. Bu sebeple bu sorunların çeşitli yardımcı preparatlara başvurularak giderilmesi, annenin sağlığına kavuşması gereklidir. Ancak durumunuzla ilgili doktorunuza başvurarak, çayın kullanımı ve gerekli dozaj ayarlaması yapılması da önemlidir.

Artan Sinirlilik Hali ve Uykusuzluk Sorunu: Yatıştırıcı özelliği ile papatya çayı, günün stresinin atılmasında ve uykudan hemen önce tüketilmesi halinde iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur. Kaliteli ve uzun süreli uyku gerektiğinde tüketilmesi tavsiye edilen papatya çayı, bu sayede annenin daha dinç ve sağlıklı hissetmesini sağlayacaktır.

Üst Solunum Yolları Rahatsızlıkları: Emziren annelerde sıklıkla karşılaşılan, soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, burun akıntısı, öksürük gibi rahatsızlıklara karşı önemli bir mücadelecidir. Antiseptik etkisiyle vücudunuzun ilaç kullanmadan bu hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur ve tüketildiği andan itibaren belirgin bir rahatlama sağlar.

Dermatolojik Sorunlar: Annenin cildinde oluşan çatlaklar, sivilceler ve emzirme sırasında meme uçlarında oluşan çatlaklar ve iltihaplara karşı papatya çayı etkili bir yardımcıdır. Antiseptik özellikleriyle, yaralar, çatlaklar ve sivilcelerin iyileştirilmesinde doğrudan sürülerek kullanıldığında daha etkilidir.

Sindirim Sistemi Sorunları: Doğum sonrasında sıklıkla yaşanan sindirim sistemi sorunları, sürekli yüksek gaz oluşumu, ishal veya kabızlık şeklinde veya hepsinin birden görülmesine neden olabilir. Bu sorunlar bebeğin etkilenmemesi için ilaç ve kimyasallar yerine, vücudun papatya çayı gibi etkili yardımcılarla desteklenmesiyle olmalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması, gaz oluşumunu engellemesi nedeniyle papatya çayı bilnen ve etkili bir yardımcıdır. 

İdrar Yolları İltihabı: Emziren annelerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan idrar yolları iltihabına karşı, papatya çayı çok önemli bir savaşçıdır.

Diş Ağrısı ve baş ağrısı: Diş ağrısı veya baş ağrısı gibi sorunlara karşı, papatya çayı çok işlevsel ve etkilidir. İltihaplara karşı mücadele de son derece başarılı olan papatya, ağız yoluyla gargara şeklinde uygulandığında, diş ağrıları için hafifletici, rahatlatıcı ve yok edici etkilere sebep olur.  

Emziren Annelerde Papatya Çayının Yan Etkileri Varmıdır?

Genel olarak papatya çayının kullanımından kaynaklı yan etki oluşmaz. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi nedeniyle uyku yapabilir. Nadir olarak baş ağrısına, baş dönmesine, sütün azalmasına ve çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle papatyaya karşı alerji gelişip gelişmediğini, küçük dozlarla kullanmaya başlayarak kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Kullanım amacına göre, içmek, gargara yapmak, banyo suyu olarak kullanmak veya cilt üzerine sürmek için demlenmiş papatya çayı kullanılabilir.

Emziren Anneler İçin Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Hazır Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Eczanelerde veya marketlerde satılan hazır haldeki papatya çaylarını, üzerlerinde bulunan talimatlar uyarınca demlemelisiniz.

Gereken Malzemeler;

 • Poşet Papatya çayı
 • Bir Bardak kaynamış su
 • Bir fincan
 • Bir tatlı kaşığı

Kurtulmuş Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Aktardan alınmış ve özenle seçilmiş kurutulmuş papatyanın demlenmesi konusu farklılıklar gösterebiliyor. Genel bir tanımla;

Gereken Malzemeler;

 • Kurutulmuş Papatya
 • Bir bardak Kaynamış su
 • Bir fincan veya bardak
 • Bir tatlı kaşığı
 • Süzmek için ince delikli bir süzgeç, tülbent veya gazlı bez

Bir fincan veya su bardağı için 1 tatlı kaşığı papatya kullanılması tavsiye edilir. Kaynamış bir fincan su içerisine karıştırılan bir tatlı kaşığı papatya, 15 dakika ağzı kapatılarak demlendirilir. Ardından ince delikli bir süzgeç veya gazlı bez yardımıyla süzülür ve içmeye hazır hale getirilir.

Ballı Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Zaten lezzetli bir içecek olan papatya çayının, mümkün olduğunca tatlandırmadan tüketilmesi önemli olsa da, tadıyla ilgili sorunlarla  karşılaştığınızda şeker yerine az miktarda bal veya pekmezle karıştırarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Gereken Malzemeler;

 • Kurutulmuş papatya
 • Bal
 • Bir bardak kaynatılmış su
 • Bir fincan
 • Bir tatlı kaşığı
 • Süzmek için ince delikli süzgeç veya tülbent gibi bir filtrasyon aracı

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya kaynatılmış bir bardak suyun içerisine ilave edilir. 15 dakika üzeri örtülerek demlendirilir. Ardından süzgeç yardımıyla süzülerek fincana alınır. Son olarak içerisine tatlı kaşığı yardımıyla isteğe göre bal ilave edilerek karıştırılır.

Her kullanım öncesinde taze olarak demlenmesi, beklemiş çayın tüketilmemesi ve günde en fazla 2-3 fincan tüketilmesine dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı