Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Emziren Anneler Üzerindeki Etkisi ve Kullanım Şekli

Yeşil çay içerdiği antioksidanlar nedeniyle sağlıklı kabul edilen çay türlerinden biridir. Peki emzirme döneminde yeşil çay kullanmak anne ve bebek sağlığını nasıl etkiler, zararları var mıdır?

Emzirme Döneminde Yeşil Çayın Anne ve Bebek Sağlığına Etkisi


Emziren anneler yeşil çay içebilir mi?

Emzirme döneminde beslenme hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Bu süreçte yenilen ya da içilen her şey anne sütü aracılığıyla bebeğe geçmekte ve bebeğin gelişimini olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Ayrıca, doğum sonrası yorgun düşen anne sağlıklı bir diyet ile ilaç kullanmadan bağışıklık sistemini yeniden güçlendirebilir. Yeşil çay da içerdiği C vitamini ve antioksidanlar nedeniyle genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Fakat günde 2 fincandan daha fazla içilmesi halinde hem bebek hem de anne üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu durumunun temel nedeni ise yeşil çayın kahveden daha az olmakla birlikte siyah çaydan daha çok kafein içermesidir. 

Bir bardak demlenmiş yeşil çay yaklaşık olarak 237 ml yani 29 mg kafein içerir. Uzmanlar ise emzirme döneminde günde 300 ml’den daha fazla kafein tüketilmemesini önermektedir.

Bu sınırları aşmak bebeğinizde; 

 • Kolik, 
 • İshal, 
 • Mide sancısı,
 • Sinirlilik ve huysuzluk hali, 
 • Hiperaktivite, 
 • Göz bebeklerinde büyüme, 
 • Uyku sorunları gibi istenmeyen etkiler görülebilir. 

Uzun süreli kullanımda ise bebeklerde kilo alma sorunları, zayıflama ve gelişim bozukluklarına yol açabilir. 

Bunun dışında yeşil çayın anne sütünü azalttığı ya da tamamen kesilmesine neden olduğu gibi bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak, hem siyah hem de yeşil çay içinde yer alan tanen adı verilen polifenolik bileşikler ile vücutta demir emilimine engel olarak hem anne hem de bebekte kansızlığa neden olabilir.  

Kaliforniya’daki Santa Monica Saint John Sağlık Merkezi’nde konuyla ilgili çalışmalar yapan kadın sağlığı uzmanı Dr. Sherry Ross ” Kafein içeren içeceklerin yetişkin bir kadın vücudunda en az 5 saat ve daha uzun sürelerde etkili olduğunu yenidoğanın vücudundan ise en az 20 saat boyunca atılamadığını” belirtmiştir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Bazı eczane ve aktarlarda kafeinsiz yeşil çay ürünleri satılmaktadır. Fakat bunlar da tamamen kafeinden yoksun değildir. Bu nedenle kafeinsiz olduğu iddia edilen ürünler alınırken içeriği kontrol edilmeli ve günlük olarak içilecek bardak sayısı içeriğe göre yeniden hesaplanmalıdır. Ayrıca demleme yapılırken 5 ile 10 dakika demlemek yerine çayınızı 2 ile 3 dakika arasında demlemek daha az kafein almanızı sağlar. 

Amerikan Pediatri Akademisi, her insanın metabolizmasının kafeini farklı şekillerde işlediğini belirtmiştir. Bazı insanlar kafeine daha fazla tolerans gösterirken bazıları çok daha fazla hassastır. Bu bebekler için de geçerlidir. Bu yüzden gün içinde ne kadar çay tükettiğinize dikkat ederek bebeğin emzirme sonrası hareketlerini takip etmelisiniz. Eğer bebeğin davranışlarında ve tuvalet alışkanlıklarında bir değişiklik varsa çay tüketimini tamamen kesmeniz gerekebilir. 

Emzirenler, ayrıca doğum sonrası bir ilaç kullanıyorsa doktorları ile görüşmeden herhangi bir bitki çayı tüketmemelidir. Çünkü bitki çaylarının çoğu içerdikleri enzimler nedeniyle ilaçlarla etkileşime geçebilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, çayın içilme saatleri ile ilgilidir. Uzmanlar emzirme döneminde yeşil çayın yemeklerden 3 saat önce ya da 3 saat sonra içilmesini önermektedir.

Sonuç olarak; emziren anneler yeşil çay kullanabilir mi sorusunun cevabını yeniden vermek gerekirse cevap evet olacaktır. Yeşil çay birçok anne tarafından sevilerek tüketilen canlandırıcı bir içecektir. Emzirmek, sizi sevdiğiniz şeylerden alıkoymamalıdır. Ancak, tüketimi günde 2 fincan olacak şekilde sınırlandırmak önemlidir. 

Tarifler 

Papatyalı Yeşil Çay Tarifi 

 • 1 çay kaşığı kafeinsiz yeşil çay 
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya 
 • 1 bardak kaynamış su 
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlanışı: Bitki yapraklarını porselen ya da cam bir demlik içine atın. Hafifçe soğuk su ile yıkayın. Ardından kaynamış suyu yavaşça ilave ederek 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde bu çayı içmek emziren annelerde canlandırıcı ve rahatlatıcı etki gösterir. Ayrıca kafeinin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur. İçmeden önce taze olarak demlenmeli ve artan çay daha sonra içilmek üzere saklanmamalıdır. 

Naneli Yeşil Çay Tarifi 

 • 1 tatlı kaşığı fas nanesi 
 • 1 çay kaşığı kafeinsiz yeşil çay
 • 1 bardak kaynamış su
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlanışı: Bitki yapraklarını kaynamış su içine ilave edin. 4-5 dakika demlenmesini bekleyin. Ilık olarak içebilirsiniz. Nane, yeşil çayın bebeklerde neden olabileceği karın ağrısı ve ishal gibi yan etkileri azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı