Bitki Çayları

Emziren Anneler İçin Kimyon Çayı Tarifi ve Faydaları

Hem anne hem de bebek sağlığı için doğum sonrası beslenme büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kimyon çayı gibi bitkisel çaylar anne sütünün kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Emziren Anneler İçin Kimyon Çayı Tarifi


Emziren anneler kimyon çayı içebilir mi?

 Kimyonun kökeni eski Mısır uygarlığına kadar dayansa da Anadolu ve Hindistan bölgesinde günümüzde hala çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle bebeklerde gaz sancısını azaltmak ve annenin süt kalitesini arttırmak için doğum sonrası dönemde hem yemeklerde hem de çay olarak tüketimi bol bol önerilmektedir. Çay olarak tüketimde bazı püf noktalarına dikkat etmek içerdiği enzimlerden en iyi şekilde faydalanmayı kolaylaştırır. 

 Kimyon Çayı

 • 1 çay kaşığı kimyon tohumu 
 • 250 ml (1 su bardağı) içme suyu 
 • Tatlandırmak isterseniz 1 kaşık bal 

Çayı hazırlamak için; kaynatma kabınızın içine 1 çay kaşığı ölçeğindeki kimyon tohumlarını ekleyin. Yaklaşık 5 saniye boyunca hafif ateşte tohumları ısıtın. Tohumların ısıtılması işlemi çok önemlidir, böylelikle içerdiği enzim ve yağlar daha kolay suya geçecektir. Bu işlem sırasında yüksek ateş kullanmayın ve tohumları kavurmayın, sadece hafifçe ısınması yeterli olacaktır. Ardından oda sıcaklığındaki içme suyunuzu ilave ederek orta ateşte kimyon tohumlarını kaynatın. 2 dakikalık kaynama süresi yeterli olacaktır. Ocağın altını kapatın ve 5 dakika boyunca üzerini örterek demlenmeye bırakın. Çayınızı daha uzun sürelerde demlemek bazı uçucu yağların kaybına neden olacaktır.  Emziren annelerin sabah ve akşam günde 2 defa aç ya da tok olarak kimyon çayı içmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca, akşam hazırlayacağınız kimyon çayının içine demlenme sürecinde 1 çay kaşığı ölçeğinde rezene, anason ya da melisa ekleyerek 10 dakika dinlendirirseniz gece uykusunu daha rahat alabilirsiniz. Fakat çayınızı günlük ve taze olarak tüketin. 

Yukarıda verdiğimiz tarifi emziren anneler dışında gaz şikayeti nedeniyle ağrısı olan, 1 aydan büyük ve kusma sorunu yaşayan bebekleriniz için de 1 çay kaşığını geçmemek üzere günde 1 defa kullanabilirsiniz. 

1 aydan küçük bebeklerde kimyon tohumu ve zeytin yağını birlikte ısıtarak bebeğin karın bölgesinde masaj yapmakta da kullanabilirsiniz. 

Faydaları  


Emzirme döneminde kimyon çayının faydaları

Emziren anneler için kimyon çayı içmenin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle doğum anında çok kan kaybetmiş ve yorgun düşmüş annelerin bağışıklık sistemini yeniden düzenleyerek güçlendirmesi nedeniyle önemlidir. Her 100 gram kimyon içinde yaklaşık 70 gram demir bulunmaktadır. Sadece çay olarak değil, yemeklerin içinde ve salataların üzerinde de kullanılabilir. Uzman doktorlar doğum sonrası beslenme tavsiyelerinde doğal olarak süt ve kan yapıcı gıdaların düzenli şekillerde alınmasının vitamin takviyelerinden daha etkili olduğunu vurgulamışlardır.  Bunun dışında kimyon çayı; 

 • Süt üretimi ve kalitesinin attırılmasına yardımcı olur. 
 • Anne sütü içindeki faydalı proteinlerin miktarının artmasına yardımcı olur. 
 • Kan şekerini düzenler. 
 • Demir yönünden zengin olan bitkinin kan yapıcı özellikleri bilinmektedir. 
 • Anne sütü ile bebeğe geçerek bebeğin gaz sancılarını azaltır. 
 • Bağırsak sistemini düzenler. 
 • Vücutta birikmiş olan toksin ve şişkinliğin doğal yollarla atılmasını sağlar. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Yorgunluğu azaltarak daha dinç hissetmenizi sağlar. 

Normal doğum sırasında zorlanmaya bağlı oluşan hemoroid, yırtılma, enfeksiyon gibi şikayetlerde ve sezeryana bağlı yaralarda İltihap oluşumunu engeller. Doğum nedeniyle yıpranan cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olur. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyon ile hazırlayacağınız çayların yanı sıra bu dönemde beslenme çok önemlidir. Sadece çay olarak değil, yemek ve salatalarınızda da bu bitkinin tohumlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde vücudunuz dehidrasyona uğradığından bol bol su içmek hem süt üretiminin artmasını, hem süt kanallarının tıkanmasını hem de cildinizin kuruyarak enfeksiyonlara açık hale gelmesini önler. Her gün bitkisel çayların yanında 8 ile 10 bardak arasında su içmeye özen gösterin. Su bitkisel çaylar ile alacağınız vitaminlerin hücrelere taşınmasına yardımcı olacaktır. Bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.. Bu dönemde bebeğinizin nasıl ki sık olarak beslenmeye ihtiyacı varsa annelerin de sık beslenmesi önemlidir. Gıdalarınızı mümkün olarak çeşitli tutun. Hem kendi sağlığınız hem de bebek sağlığı için hazır gıdalar, kahve ve kola gibi işlenmiş ürünleri tüketmekten kaçının. Ayrıca, yorgunluk, uykusuzluk ve stres anne sütünü olumsuz etkileyeceğinden kimyon çayı içine günde 1 defa rezene ya da anason ilave etmek rahatlamaya yardımcı olur. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı