Bitki Çayları

Emzirme Döneminde Anason Çayı Kullanımı ve Faydaları

Emzirme döneminde düzenli olarak içilecek olan anasonnun tohumlarından çay sütün artması konusunda oldukça etkili şekilde çalışarak görev yapar.

Emzirme Döneminde Anason Çayı

Anasondan hazırlanan çay insanlar arasında bilinen eski bitkisel çaylardan bir tanesidir. Aslen Akdeniz’e özgü olan bu bitki, aroma ve tatlı meyankökü aromasıyla bilinmektedir. Tadının güzelliğinin yanı sıra tıbbi özellikleri için kullanılır ve çoğu zaman emzirmeyi teşvik etmek adına yeni doğum yapan annelere verilir.

Faydaları

Anason tohumunun nazik yapısı sayesinde emziren anneler için mükemmel bir seçimdir. Bu tohumlardan hazırlanacak olan çaylar anne sütünün üretimini teşvik eden bir galaktagog olarak bilinmektedir. .Bunun nedeni anektondur, anitot tohumunda bulunan ve bir fitoöstrojen olarak görev yapan kimyasal bir bileşiktir. Fitoöstrojenler anne vücudunda östrojeni taklit eden bitki kimyasallarıdır. Bu sayede vücudun östrojen temelli olan işlemleri yapma yeteneğinde artış meydana gelir. Bu da anne sütü üretimi içermektedir. Vücutta daha yüksek östrojen seviyeleri oluşması, anason tohumu çayı annelerin anne sütünü artırmalarına yardımcı olmaktadır. Vitamin ve minerallerle dolu bu bitki, yaşları boyunca emziren kadınları desteklemiştir. Bitkisel çay olarak tüketilirken, vücuda yumuşak bir şekilde günlük bir destek eylemi sağlar, annelerin duygusal esenliğini arttıran bir ritüel de meydana getirir. Sağlıklı bir süt sağımını teşvik eden ve bebeğin rahat sindirilmesini sağlayan emzirmeyi desteklemek, doğru bitkisel çay karışımının faydaları ile elde edilebilir.   Bitkisel ürünlerin hepsi birçok sağlık sorununa ve genel sağlık durumuna fayda sağlar. Yalnız bunların kullanımlarında etkili ve olumlu dönüşler almak için kullanım dozajının ayarlanması önemlidir. Aşırı kullanım zararlı etkilerin meydana gelmesine neden olabilir.

Zararları

Anason çayı düzenli şekilde önerilen dozlarda tüketildiği zaman kesinlikle emziren anne için zararlar meydana getirmez. Gün içinde aşırı düzeyde içilmemesi uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Sütün performansının artması için düzenli bir şekilde ve gün içinde önerilen dozda kullanılması gerekir.

Emzirmede Kullanma

Yeni bir bitki veya çay hazırlandığında, küçük bir miktar alınarak,  birkaç gün içinde kademeli olarak arttırarak başlamak her zaman en iyisidir. Daha yavaş, kademeli bir başlangıç, yan etki riskini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Dozajlar kişiye göre değişir. Bazı kadınlar için küçük bir miktar çok iyi çalışabilir, diğer yandan çok yüksek dozlarda kullanım başkaları için işe yaramaz. Bunun içinde içilen çaydan sonra annelerin süt performansını takip etmesi faydalı olacaktır.

Hazırlanması

Bardak ya da cezvede hazırlanabilir.  Bardak içinde hazırlanması için;

  • 1 tatlı kaşığı anason tohumu
  • 1 su bardağı kaynar su

Tohumların üzerine direk olarak kaynar su sökülür. Ağzı kapatılan bardak demlenmesi için 5 dakika boyunca bekletilir ve ardından süzülür. Ilık şekilde içilmesi gerekir. Çok aşırı bekletilmesi acı bir tadın meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca hazır poşet çayların kullanımı yapılacaksa üzerinde bulunan kullanım talimatlarını izlemek gerekir. Bu sayede sağlıklı şekilde demleme sağlanır.

Poşet Çayın Demlenmesi

Bir çay poşeti üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür.  İstenilen süreye göre üstü örtülerek bekletildikten sonra içilir. Hazır poşet çaylarda satılan anason çaylarının poşetlerinin içindeki tohumlar her zaman 1 su bardağına göre ayarlanmıştır. Bu poşetler eczanelerden, marketlerden ve aktarlardan satın alınabilir. Poşet ürünlerde düzenli kullanıldığı zaman ve günde 4 bardak üzerinde içilmediği zaman anne sütünün artması konusunda etki sağlar.

Cezvede Demleme

Çaydanlıkta bir bardak kaynar subaşına bir çay poşeti veya 1 çay kaşığı kuru ot eklenir. Çayın istenilen süre boyunca cezve içinde kalmasına izin vermek gerekir. Ardından çay poşetlerini çıkartılır ya da gevşek bitkileri çıkarmak için çay süzülür. Bir kerede cezvede bulunan çayın hemen tüketilmemesi gerekir. Bu çayın gün içinde bölümlere ayırılması gerekir ve gün boyunca birkaç kez içilmesi gerekir. Bununla birlikte çayın dozuna veya ne kadar içtiğinize bağlı olarak tehlike meydana gelebilir. Günde 4 bardaktan fazla içmek tavsiye edilmez. Anne sütü üretimini artıran bitkiler gevşemeyi destekleyen bitkilerle ve hoş bir lezzet veren diğer bitkilerle birleşmesi lezzetli ve rahatlatıcı bir karışım oluşturabilir. 

Emzirme süreci içinde tercih edilen bitkiler ya da kişi kendi için en iyi olanları kullanmak daha faydalı olacaktır. Kendi karışımınızı hazırlarsanız, güvenilir bir kaynaktan yüksek kaliteli otlar satın alındığından emin olmak gerekir. Bitki ve bitkilerin kontamine olup olmadıklarını, bilinmeyen katkı maddelerini içerip içermediklerini veya yanlış tanımlanmış olmadıklarını belirlemek gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı