Bitki Çayları

Emzirme Döneminde Nane Çayının Faydaları ve Tarifleri

Emzirme dönemi içinde sütün artması konusunda naneden yapılan içecek türlerinin çok büyük etkisi yoktur. Hatta aşırı düzeyde alımı sütün azalmasını sağlar.

Nane Çayı ve Emzirme Dönemi

Emzirme yapan anneler bitkisel çaylar tercih ederken mutlaka uzman hekim görüşü alarak hareket etmelidir. Nane çayı konusunda da öncelikli olarak tüketim yapmadan mutlaka uzman hekimle görüşülmelidir. İçeriğinde var olan mentolün yatıştırıcı etkisi sebebiyle nane çayı, mide problemlerini, cilt aknesi, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını iyileştirme konusunda fayda sağlar. Özellikle emzirme döneminde kullanım yapılacaksa az miktarda içmeyi unutmamak gerekir. Nane çayı uterusdaki kan akışını uyarabilen emmenagogik özelliklere sahiptir. Doktorlar, anne sütü tedariki konusunda çoğu zaman çayın tüketiminden kaçınılmasını önermektedir. Araştırmacılar, nane yağında bulunan metanolün anne sütüne geçebileceğini ve beslenme sonrası bebeklerde ishale veya cilt tahrişine yol açabileceği sonucuna varmışlardır. Naneden yapılacak olan çayın emziren anneler için faydaları arasında;

Memelerdeki Sıkıntıları Azaltır

Bu bölgede zaman içinde şişlikler ve ağrılar meydana gelebilir. Bunun için;

  • 2 dal taze nane
  • Su

Kaynar suyun içine atılan nanenin dalları demlendikten sonra süzülür ve çay hazır hale gelir. Ilıyan karışımın içine pamuk bandırılır ve sorunlu alanlara sürülür. Acı ve iltihaptan kurtulmayı sağlar. Bu bitkinin anti bakteriyel özelliği doku esnekliğini arttırır, meme ucu ağrısını ve sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Ağrılar Ortadan Kalkar

Uzmanlar bebek doğumunda yapılan kesilerden kaynaklı olarak oluşan ağrılar için nane çayının içilmesini tavsiye eder. Naneden yapılan çaylar ağrı kesici olarak kullanıldığı zaman alımı günde sadece bir veya iki fincanla sınırlamak en iyi tercih olacaktır. Bu içecek metanol içerir, bu nedenle sadece birkaç bardak tüketmek anne sütünün beslenmesinde etkili olmaz.

  • 1 çay kaşığı kuru nanenin tozu
  • 1 su bardağı kaynar su
  • Limon dilimleri

Kuru naneden çay her zamanki gibi demlendikten sonra ılıması için bir kenarda bekletilir. İçileceği zaman ince şekilde kesilen limon dilimleri içine eklenir ve servis yapılır.

Stresi Ortadan Kaldırır

Bu bitki mükemmel düzeyde bir enerji yükselticidir. Emzirme esnasında stres ve anksiyetenin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bitkisel çayın içinde bulunan metanol kas gevşetici görevi görür ve stres ile alakalı muazzam bir rahatlama sağlar. Yatmadan önce bu içecekten tüketmek dinlendirici bir uykuya sahip olmaya destek sağlar. Klasik şekilde taze nanenin yapraklarından demlenecek olan çayın içine isteğe bağlı olarak limon suyu ya da limon dilimleri eklenebilir.

Sinüs Konusunda Yardımcıdır.

İçeriğinde var olan metanolün yatıştırıcı etkileri sinüs tıkanıklığının temizlenmesine olanak sağlar ve boğazlarda bulunan ağrıyı iyileştirir. Ayriyeten doğal bir dekonjestan olarak kabul edilen bu içecek emzirme dönemi içinde öksürük ve soğuk algınlığının iyileşmesi konusunda destekçidir.

Kilo Kontrolü

Doğumdan sonra emzirme döneminde özellikle sezeryandan kaynaklı olarak istenmeyen vücut ağırlığı kazanırlar. Nane çayı alımıyla istenmeyen kilolardan kurtulmak adına birebirdir.  Bitkisel çay iştah kesici olarak insan vücudunda görev yapar ve daha uzun süre tok kalmaya olanak sağlar. Yeşil çay ve nane çayı mükemmel bir şekilde harmanlamak metabolizma hızınızı düzenler ve vücudun ekstra kilo vermesini kolaylaştırır. Çayın hazırlanması için;

  • 1 çay kaşığı nanenin kuru tozu
  • 1 çay kaşığı yeşil çayın yaprakları
  • Su

Kaynaması için ocak üzerine 2 su bardağı içme suyu alınır. Ardından kaynayan suyun içine malzemeler atılır ve 3 dakika kadar kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 3 dakika kadar da içecek kenarda bekletilir ve süzülür. Ilıyan içecek emziren anneler tarafından günde en fazla 2 defa tüketilmelidir.

Anne Sütü Tedarikini Azalma Sağlar.

Fazla miktarda naneden yapılan çaylardan içmek anne sütünü azaltmaların meydana gelmesine olanak sağlar. Emziren anne olarak bu dönemde uzman hekime de sorulsa naneden yapılacak olan içecekler konusunda hastasına mutlaka kısıtlama getirir.

Asit Reflü

Gastroözofageal reflü hastalığı veya asit reflü hastalığı varsa, çayın içilmesi sağlık durumunu zora sokabilir.

Kan Şekeri Seviyesinde Azalma

Nane çayını aşırı miktarda tüketmenin başlıca yan etkilerinden bir tanesi de kan şekeri seviyesini aniden görülen azalmalardır. Şeker hastası veya yüksek basınçlı bir kişinin çayı beslenmesinden uzaklaştırması gerekir.

Alerjiye Neden Olur

Bazı insanların metanole alerjisi vardır. Tipik alerji belirtilerinden bazıları, titreme, baş ağrısı ve titrek ayaklardır.

İlaç Etkileşimleri

Yapılan araştırmalar sonucunda nane çayı reçetelenmiş ilaçlarla karıştığı sonucuna varılmıştır. Kan basıncı, mide asidi, diyabet ve siklosporin için zaten uyuşturucu kullandığınız zaman nane çayı almamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı