Anneler Emzirme Döneminde Ihlamur Çayı İçebilir mi?

Doğumun gerçekleşmesinden sonra emzirme nedeniyle annenin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Emziren annelerin ıhlamur çayı içmelerinin fayda ve zararlarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Gebelik süresince ıhlamur çayının kadınlar üstünde birçok faydası bulunmaktadır. Ihlamurun şifa kaynağı olması, gebelik boyunca kadının bağışıklığını güçlendirerek hem sağlıklı kalmasına, hem de hastalıkların oluşumunu engellemesini sağlar. Ihlamur çayının nadir yan etkilerinin olması, gebelikte kullanımında en önemli etkenlerdendir. Kadınlar ıhlamur çayının faydalarından emzirme döneminde de yararlanabilirler. Bu dönemde de ıhlamurun anneye ve bebeğe sayısız faydaları bulunmaktadır.

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi

Emziren annelerde sıvı tüketimi önemlidir.Tüketilecek besinler süt oluşumuna direkt etki edeceğinden dolayı süt artırıcı besinler ve sıvılar seçilmelidir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin sindirim sistemlerinin henüz hassas olması da besin seçiminde dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle emziren annelerde siyah çay ve kahve tüketimi önerilmemektedir. İçerdikleri kafeinin süte de geçmesi nedeniyle bu tür içecekler yerine bitki çayları önerilmektedir. Önerilen çayların da en başında ıhlamur çayı gelmektedir. Hem sütü artırması hem de önemli bir vitamin kaynağı oluşu sayesinde ıhlamur ikamesi mümkün olmayan bitkiler arasındadır. Emziren anneler için ıhlamur çayının yararlarına bakacak olursak;

 • Ihlamur çayı önemli bir C vitamini kaynağıdır.
 • Emziren annelerde soğuk algınlığı gibi hastalıklar tehlike yaratabilir. Emzirme nedeniyle ilaç kullanımı kısıtlı olan anneler, koruyucu özelliği bulunan ıhlamur çayı kullanarak bu hastalığa yakalanma risklerini düşürebilirler. 
 • Doğum sonrası vücutta bulunan enfeksiyonları gidererek bebeğin de sağlıklı bir şekilde emzirilmesini sağlar.
 • Kadın genital bölgesinde oluşan iltihaplanmaları gidererek, doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Vücuttaki spazm ve ağrıları gidererek kasların sağlıklı gelişmesini sağlar.
 • Doğum sonrası karşılaşılan idrar yolu hastalıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek olası kabızlık riskini önler.
 • Ihlamur çayının rahatlatıcı etkisi bebeklerin kolay ve rahat uyumasını sağlar. 
 • Bakterilere ve virüslere karşı sağladığı direnç sayesinde bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Ihlamur çayı güçlü bir ödem sökücüdür. Düzenli kullanıldığında ödemin ve toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar.
 • Doğum sonrası oluşan genital akıntı ve iltihaplanmaları soğumuş ıhlamur çayı ile temizleyebilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla çayı tatbik edebilirsiniz.

Ihlamurun anneye olduğu kadar bebeklere de süt yoluyla geçen faydaları mevcuttur. 

 • Bebeğin boşaltım sistemi gelişimi üzerinde olumlu etkisi mevcuttur.
 • Vitamin ve mineral alımıyla bebeğin sağlıklı gelişimini destekler.
 • Sinir sistemi üzerindeki etkileri ile uykusuzluk ve zor uyuma sorunlarını gidererek rahat bir uyku sağlar.
 •  Mide sindirimini kolaylaştırarak gaz oluşumunu engeller. Aşırı gazı bulunan bebeklerde karın bölgesini yumuşatmada etkilidir.
 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Ihlamur Çayı Anne Sütünü Artırır mı

Ihlamur çayı anne sütünü artıran özelliklere sahiptir. Sütü artırmanın yanında yararlı vitamin ve minerallerle bebeğinizin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu noktada ıhlamurun seçimi önemlidir. Nereden toplandığı bilinmeyen ıhlamur yerine eczanelerden işleme tabi tutulmuş ıhlamur almak daha yararlı olacaktır. 

Anne Sütünü Artıran Ihlamur Çayı Tarifi

Porselen veya cam bir kap içerisine 200 ml kaynar su ekleyin. 1 çay kaşığı ıhlamur çiçeğini suya katarakt 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenmenin ardından sık gözenekli bir süzgeçle filtreleyerek içime hazır hale getirebilirsiniz. Dilerseniz çayınıza limon veya bal da katabilirsiniz. Tatlandırıcı olarak şeker yerine fruktoz veya muadili bir tatlandırıcı katmanız tavsiye edilmektedir. Emziren anneler için günde 2 bardak ıhlamur çayı içmek yeterli olacaktır. İçeceğiniz miktar konusunda doktorunuza danışmanız en doğru seçim olacaktır.

Ihlamur çayının tıbbi bir çay olduğunu ve ilaç formunda değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Emziren anneler fazla kullanımından kaçınmalı ve mutlaka doktor tavsiyesi üzerine tüketilmelidir. Bebeğinizde oluşacak beklenmeyen bir etki karşısında çay tüketimi kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Ayrıca anne de doğum sonrası gelişmiş şeker veya tansiyon gibi hastalıklar mevcutsa, olası kontrendikasyonlar hakkında bilgi edinilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir