Meyveli Çaylar

Elmadan Yapılan Çayın Faydaları Nelerdir ve Demleme Şekilleri

Elmadan yapılacak olan çay ve içecek çeşitleri sağlık açısından dozajında tüketildiğinde belli başlı faydalar sağlar. Önemli olan doğru demlemek ve dozajında kullanım yapmaktır.

Faydaları

Kilo Kaybı

Meyve lif bakımından zengindir. Bu meyveyi yedikten sonra yemeğe olan özlem yitirilir. Bu sayede kişiyi ekstra kalorilerden korur. Hamilelikte de aynı etkiyle vücutta görev görür. Pektin sindirimi daha fazla zaman gerektirir, böylece midede daha uzun bir süre için tamamlar. Yeterli miktarda lif bağırsak hareketinin düzgünleşmesine yardımcı olur ve sindirimin etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Doktor bile obez insanlara zengin lifli diyet önermektedir.

Alzheimer Hastalığı

Serbest radikaller beyin hücrelerini dejenere edebilir ve Alzheimer’e neden olabilir. Elma beyin hücrelerinin çürümesini önleyen kuersetin denilen güçlü bir antioksidan içerir. Meyve ayrıca beyinde olduğu gibi nörolojik problemler için iyi olan flavonoidler için de bilinir. Asetilkolini uyararak bellek ve mantıksal akıl yürütmenin artırılmasında yardımcıdır.

Sağlıklı Kalp

Çözünebilir lif pektini, bağırsakta onun üstünde çalışan ve kolesterol seviyelerinin yerçekimini azaltan anti-kolesterol gibi davranır. Çözünür lifler arterlerdeki kolesterol oluşum olasılığını da azaltmaktadır. Elma kabuğu arter duvarlarında plak birikimini önleyen fenolik ve flavanoid maddeleri içerir. Bu sayede kalp hastalığı riskini önler. Pektin ve fenoloik bileşiklerin toplamı kolesterolü ve aynı zamanda kötü kolesterolü azaltır. Amerikan kanser araştırmaları derneği, elmanın flavonol bileşiği açısından zengin olduğu için pankreas kanseri geliştirme olasılığını azalttığını göstermiştir. Kabuğu da karaciğer, kolon ve meme kanserine yakalanabilen triterpenoidler içerir. Yüksek lif sebebiyle mucize meyve  kolorektal kanser riskini azaltabilir.

Diyabet

Özellikle tip 2 diyabet riskini azaltır. Meyvelerin içindeki çözünebilir lif, kan şekeri regülasyonunda yardımcı olacaktır. Karbonhidrat asimilasyon işlemini yavaşlatan quercetin ve flavonoid bileşiklerinin varlığı bulunur. Polifenoller glukoz emilimini geciktirir ve daha fazla insülin salgılamak için pankreası uyarır.

Parkinson

Bilimsel topluluk tarafından, yüksek lifli zengin meyvelerin yemeğinin Parkinson hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Parkinson hastalığının sebepleri  olabilecek dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasını durdurmaya destek olur. Bundan dolayı düzenli şekilde meyvesi yenilmeli ya da çayının tüketilmesi gerekmektedir.

Solunum Problemleri

Antioksidan ve anti-inflamatuar bileşiklerin varlığına bağlı olarak anti-astmatik olarak kullanılabilmektedir.  Yapılan çalışmalar sonucunda solunum problemleri riskini azaltmada elmanın olumlu ilişkisini önermiştir. Aberdeen Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, antioksidan ve vitamin bakımından zengin gıdaların astım ve diğer solunum problemlerini azaltma şansı bulduğu tespit edilmiştir.

Cilt Bakımı ve Güzellik

Meyveler, çok çeşitli bitki besinleri ve antioksidanların varlığından dolayı, cildin kırışıklıkları, sivilceler, lekeler ve siyah noktalardan korunmasını sağlar. Bu bileşikler erken yaşlanma ile doğrudan ilişkili olan serbest radikallerin meydana getirdiği hasarı da önlemektedir.

Zararları

Her meyve de olduğu gibi elma tüketiminde de belli bir sınır vardır. İnsan vücuduna girecek olan her türlü fazla besin sıkıntıların meydana gelmesine neden olabilir. Bundan dolayı bu yararlı meyvenin kararında tüketilmesi sağlık açısından olumlu etkilerin elde edilmesine olanak sağlar.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1/3 bardak siyah yaprakları 
 • 2 litre su
 • Şeker ya da bal
 • 1 adet orta boy elma
 • Karanfil ve tarçın

Bir tencere içine 2 litre su dökülür ve kaynatılır.  Elmanın yıkanması ve küçük küpler halinde kesilmesi gerekmektedir. Kabuğu soyulmamalı sadece içinde bulunan tohumları çıkarılmalıdır. Elma dilimlerini kaynar suya eklenir ve 5-7 dakika pişirilir. Ardından kaynar suya karanfil ve tarçın eklemesi yapılır. 5 dakika daha kaynatıldıktan sonra süzgeçten geçirilir. Şeker veya bal eklenerek tüketilmelidir.

Portakal ve Tarçın

 • Tarçın 1 çubuk
 • ½ çay kaşığı karanfil
 • 6 bardak kaynar su
 • Portakal kabuğu bütün
 • 30 gram şeker
 • 1 portakal
 • 1/3 fincan portakal likörü

Tarçın çubuğu ve karanfilleri geniş bir tencereye koyulur ve orta ateşi açılarak kaynatılmaya başlanır. 5 dakika süresince kaynatılması gerekir. Ocaktan alınan çayın içine şeker veya bal eklenerek karıştırılır. İçecek elma detoksu olarak da adlandırılmaktadır.

Kabuk Çayı

 • 1 elmanın kabuğu
 • Nane
 • Su
 • Limon

Elma kabukları fırın tepsisi içine alınır ve kahverengine dönene kadar 100 derecede düşük bir sıcaklıkta kurutulur. Tencere içine su alınır ve elma kabukları ile 10 dakika süresince kaynatılmalıdır. Ardından ocağın altı kapatılır, limon ile nane eklenerek 5 dakika bu şekilde bekletilerek süzülür. Sıcak çayı servis yapmadan önce bal veya şeker eklemesi isteğe bağlı uygulanabilir. Elma çayı vücudu güçlü ve sağlıklı tutan bir ilaçtır. Normal çay yerine içecek olarak kullanabilirsiniz.

Farklı ve Kolay Çaylar

 • Evde yapılacak elma çayında 1 çay kaşığı gevşek yapraklı siyah olan Seylan çayı ya da siyah çay poşeti, yaklaşık 3 ile 4 dakika kadar bir bardak sıcak suyun içinde demlenir. Yaprakları veya torbayı atıktan sonra içine taze olan elma suyu eklenmelidir. Meyvenin lezzetinin gücü, meyve suyunun miktarına bağlı olacaktır.
 • Elma meyvesinden kurutulmuş olan dilimleri taze demlenen siyah çayın içine eklenebilir. Çay sıcakken meyvelerin eklenmesi önemlidir. Böylece elmanın besleyici faydaları çözülebilir ve çay ile birleştirilebilir.
 • Elma sirkesi de özellikle çay içine atıldığı zaman zayıflama konusunda destek sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı