Diğer Çaylar

Kilo Verdiren Diyet Çaylarının Tarifleri ve Demlenme Şekli

Metabolizmanın hızlanarak daha hızlı kilo vermenizi ve iştah kesici özelliği olan bitki çayları ile birlikte daha hızlı ve sağlıklı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Diyet Çayları

Diyet yapacak olan kişilerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayan ve etkili olan ve daha hızla kilo vermelerini sağlayacak bitki çayları bulunmaktadır. Bu çayları içerken aynı zamanda da yemenize ve içmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çayların faydalı olabilmesi için mutlaka kalori bakımından düşük olan gıdaları tercih etmelisiniz. Bitkisel çaylar düzenli olarak içilmesi sonucunda hem metabolizmanın hızlanmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da iştahın kapanmasını sağlamaktadır. Daha hızla kilo vermenizi sağlayacak olan çayların düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Diyet yaparken etkili olan çayların içilmesi sizlerin iştahınızın kapanarak daha az yemenizi ve bu sayede kilo vermenizi de sağlar.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 200 gram su

Zayıflamak isteyenlerin en etkili çaylar arasında olarak bilinen yeşil çayı içmeleri önerilmektedir. Yeşil çayın insan sağlığına olan faydaları kanıtlanmıştır. Bu faydalarının arasında aynı zamanda da metabolizmanın hızlanmasını sağlaması ile bilinmektedir. Aç karnına kişilerin içmesi ile birlikte iştahın kesilmesini sağlayan özelliği ile de bilinmektedir. Yeşil çayı Ebru Şallı tarafından da önerilmektedir. Çayın demlenebilmesi için mutlaka ılık su kullanılarak yapılması öneriliyor. Suyun sıcaklığının 70 dereceye ulaşması ile birlikte ocağın altı kapatılarak içerisine yeşil çay ilave edilir. Demini alması için beklenmeli ve süzülerek içilmelidir.

Tarçın Çayı

 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Metabolizmayı hızlandırmakta olan çaylardan bir tanesi de tarçın çayı olarak bilinmektedir. Bu çayın faydaları arasında sindirim sisteminin hızlanmasını da sağlayacak özel çayların başında geliyor. Çubuk tarçın kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da toz tarçında kullanarak çayın demlenmesi mümkün olacaktır. Ilık suyun içerisine tarçın konulmalı ve kaynaması için ağzı kapatılarak kısık ateşte beklenmelidir. Kaynamasının sonunda suyun altı kapatılmalı ve demini alması için birkaç dakika beklenmelidir. Demini almasının ardından ise süzülerek içerisine tat vermesi amacıyla bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından içilmelidir.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Metabolizmayı hızlandırıp daha iyi kilo vermenizde etkili olacak çayların başındadır. İştah bastıracak olan çay olarak bilindiği için çayın zayıflamak isteyenlerin içmesi önerilmektedir. Ayrıca hücrelerde birikmiş olan yağların atılmasında ve vücutta oluşan ödemin de atılmasında etkili olacak olan limon bol C vitamin içermektedir. Çayın demlenerek içilmesi sonucunda daha sağlıklı kilo kaybının yaşanmasında etkili olur. Zencefil çayının acı olması sebebi ile birlikte içerisine bal koymak içimini yumuşatacaktır. Çayı demlemek için suyun içerisine limon konularak kaynaması beklenmeli ve kaynaması ile birlikte zencefil içine atılıp demini alması beklenmelidir. Demini alması ile birlikte ocağın altını kapatın ve süzdükten sonrada içerisine bal ilave ederek içmeniz gerekiyor. Emziren anneler içmek istiyorsa mutlaka doktorlarına danışarak içmeleri önerilmektedir.

Kuşburnu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuşburnu meyvesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Bu çayı metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için içecekseniz o halde yemeklerden 45 dakika önce içilmesi önerilmektedir. Bu sayede iştah kesici özelliğinden faydalanacaksınız. Aynı zamanda da yediklerinizi daha kolay bir şekilde sindirmenizi de sağlayacaktır. Çayın demleyebilmek için kuşburnu meyvelerinden faydalanmalısınız. Suyun içerisine meyveleri koyun ve 1 saat boyunca bekledikten sonra kısık ateşte 20 dakika boyunca kaynamasını beklemelisiniz. Ağzı kapalı şekilde demini almasını beklemeli ve sonra ise süzülerek içilmelidir. Tadının ekşi olması sebebi ile içmekte zorlanacak kişilerin içerisine bal ilave ederek içmeleri tavsiye edilir.

Isırgan Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal

İştah kesici özelliği ile bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Çayın düzenli olarak içilmesi öneriliyor. Aktarlardan satın alacak olduğunuz ısırgan otunun rengine dikkat etmelisiniz. Çok koyu yeşil olan bitkiyi tercih etmeli ve renginin sarı ya da gri olanlarını satın almamalısınız. Kaynamakta olan suyun içerisine atılan ısırgan otu bitkisinin en az 10 dakika boyunca beklenmesi ve demini alması sağlanmalıdır. Demini alması ile birlikte suyun rengi de değişecektir. Bu sebeple de süzüldükten sonra içerisine tercihen tatlandırmak için bal ilave ederek içilmesi uygun olur.

Böğürtlenli Diyet Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 300 gram su

Böğürtlenli çayın uzun yıllardır sağlıklı kilo verebilmek isteyen kişilerin içtikleri bilinmektedir. Çayın faydaları arasında sindirim sistemine etkili olması ile bilinmektedir. Ayrıca papatyanın da iştah kesici özelliği bulunuyor. Bu sebeple de böğürtlenli çayı demlerken mutlaka içerisine kurutulmuş kır papatyası konulması önerilmektedir. Kaynamış suyun içerisine atılan bitkilerin 10 dakika boyunca demini alması beklenmeli ve demini alması ile birlikte süzülerek içerisine tat vermesi için bal konulup aç karnına içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı