Çay ve Kahve Tarifleri
Diğer Çaylar

Bileşimi sayesinde insan sağlığına çok faydalı olan ve vitamin bakımından zengin olduğundan içilmesi önerilmektedir. Çayın tarifleri ve Yapım aşamaları.

Cılvıl cennet olarak da isimlendirilen Nogai çayının “cennet kasesi” olarak adlandırılan özel ayaksız ve kulpsuz minik bir çanak gibi özel bir kapta içilmektedir.

Çayın nasıl içileceği arzuya göre değişmektedir.  Koyu olan yoğun çaylara demli, normal ve kırmızı olanlara tavşan kanı, az dem konulanlarsa açık çay ismi verilmektedir.

Sri Lanka çayı olarak isimlendirilen çay seylan çayı olarak da bilinir. Ayrıca halk arasında ise kaçak çay diye de anılmaktadır. Bu çay dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilmektedir.

At kestanesi özellikle damaralrın güçlenmesi, yaraların iyileşmesi ve vücutta bulunan ödemin azaltılması konusunda fayda sağlayan etkiler ile insan vücudunda olumlu etkiler yaratır.

Öksürük kesici özelliği ile bilinen ceviz kabuğu çayının aynı zamanda da soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olmaktadır. Çayın tarifleri ve demlenme şekli.

Yoğun iş temposunda çalışan ve kendisini yorgun hisseden insanların daha enerjik hissetmelerini sağlayacak olan bitkisel çayların tarifleri ve demlenme şekli.

Son zamanlarda zayıflatıcı özelliğinden faydalanılan ve içen kişilerin metabolizmasının hızlanmasında etkili olan sütlü çayların diğer faydaları ve demlenme şekli.

Antibiyotik özelliği fazla olması sebebi ile enfeksiyonların iyileştirici etkisi bilinmektedir. Dolaşımı hızlandıracak ve sağlığa faydalı olan bamya çayının tarifi ve demlenme şekli.

Metabolizmanın hızlanarak daha hızlı kilo vermenizi ve iştah kesici özelliği olan bitki çayları ile birlikte daha hızlı ve sağlıklı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Bağışıklığın güçlenmesinde etkili olacağı gibi içerisinde ki maddeler sayesinde kendisini sürekli halsiz hisseden kişilere enerjik hissetmelerini sağlayan Japon çayının demlenmesi.

Hint çayının özel yapım olması ve birçok çeşidinin bulunması sayesinde farklı sağlık sorunlarının tedavisinde etkili olarak içilmektedir. Hint çayının tarifleri ve demlenme şekli