Bitki Çayları

Deve Dikeni Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Vücutta zehirli toksinlerin arınmasında ve metabolizmanın hızlanarak daha hızla kilo vermenizde etkili olacak şifalı bitkinin insan sağlığına faydaları ve demlenme şekli.

Deve Dikeni Çayının Faydaları

Karaciğer sağlığında olan faydaları ile bilinen ve zararlı toksinlerden arınmasında çok etkili olan bir bitki olmaktadır. Böbreklerin ve idrar yollarınında temizlenmesini sağlayacaktır. Çayın düzenli içilmesi gerektiği konusunda fakat bazı kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olacağı için bu durumda içilmemesi ve günde 2 su bardağından da fazla içilmemesi gerekmektedir. Mantar tedavisinde etkili olmaktadır. Ortaya çıkacak kaşıntının olabildiği kadar azalmasını da sağlayacaktır. Kullanacak olan kişilerin kilo problemi olması durumunda sağlıklı kilo vermelerini de sağlayacaktır.

Deve Dikeni Çayı

Metabolizmanın ve sindirimin çalışmasında etkili olan çay hazımsızlık ya da şişkinlik olması durumunda bu problemlerin geçmesini de sağlayacaktır. Unutkanlığa iyi geldiği gibi kişilerin hafızalarının da güçlenmesinde etkili olur. Birçok kişinin neye iyi geldiği konusunda merak ettiği deve dikeni tohumunu içmeleri halinde zayıflama etkisinin olması ile iyi bilinen bu çayın faydaları ilk içimden beri hissedilecektir.

Ayrıca içecek kişilerin kalp ve damar sağlığına da oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Kan dolaşımında yararlı olduğundan içecek kişilerin oldukça kalp ve damar sağlıkları da etkilenmektedir.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı deve dikeni
 • 1 su bardağı su

Sağlığa faydalı olan, insanların içmesi ile birlikte daha enerjik hissetmelerini sağlayacak olan ve hafızayı güçlendirecek bu çayın demlenmesi ve içilmesi oldukça kolay olmaktadır. Çayın demlenmesi için deve dikeni tohumunu kullanabileceğiniz gibi kurutulmuş yapraklarını da kullanarak demlemeniz mümkün olacaktır. İlk olarak bu çayı sade içmek isteyenler metabolizmanın hızlandırıcı özelliği olması sebebi ile içmek isteyenlerin kaynamış suyun içerisine bitkiden bir yemek kaşığı koyarak eklemeli ve ağzını kapatarak demini alması beklenmelidir. Birkaç dakika demini aldıktan sonra süzerek içmelisiniz. Aç karnına çayı demledikten sonra içerseniz iştah kesici özelliğinin olduğunu unutmamalısınız. Yemek sonrasında şişkinlik ve hazımsızlık olması durumunda ise içmeniz halinde şişkinliğin geçmesini de sağlamış olacaksınız.

Ballı Deve Dikeni Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı deve dikeni tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Tatlandırıcı olarak içmek isteyenlerin, daha kolay içimi olacağı için çayın içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz. Bu çayın demlenmesi çok basit ve sağlığa da oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Karaciğere faydalı olması ile bilinen ve kalp sağlığında da çok etkili olacak çayın demlenebilmesi için metabolizmayı hızlandıracak ve sindirime faydalı olacağı için mutlaka hazır su kullanarak demlemeniz gerekiyor. İlk öncelikle suyun kaynatılması gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında eklemeli ve daha sonradan ise ağzını kapatarak beklemelisiniz. Demini alması için en az 3 en fazla 5 dakika beklemeniz önerilmektedir. Süzdükten sonra içerisine bal ilave ederek balın erimesini beklemelisiniz. Karıştırdıktan sonra ise ağzınızı yakmayacak kadar ılık olması durumunda içilmelidir. Bu çayı demlediğiniz zaman malzemelerini fazla kullanarak demleyebilir ve soğuduktan sonra buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Limonlu Deve Dikeni Çayı

 • 2 yemek kaşığı deve dikeni
 • Yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Sağlığa faydası ile bilinen limonun etkileri arasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi bulunmaktadır. Limon kullanarak çayı demlemeniz gerekmektedir. Asla bu çayı demlerken hazır limon suyu kullanmamanız gerekmektedir. Çayı demleyeceğiniz zaman verdiğimiz malzemelerin her zaman için iki kişilik olduğu unutulmamalıdır. Sizler isteğe göre çayın malzemelerini fazla kullanabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu çayı demlediğiniz zaman sıcak havalarda buzdolabında saklayabilirsiniz. İçerisine buz parçacıkları ekleyerek soğuk içebileceğiniz bir çay olmaktadır. Suyun içerisine limonu küçük parçacıklara keserek koymanız gerekmektedir. Kaynamasının ardından suyun içerisine bitki ilave edilerek demini alması beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzün ve içerisine bal ilave ederek karıştırıp için.

Naneli Deve Dikeni Çayı

 • 1 yemek kaşığı deve dikeni
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Ağrıları dindirmesi ile bilinen ve aynı zamanda da C vitamini bakımından da zengin olacak bu çayı demleyebilirsiniz. Demleyebilmek için limon kesilerek içerisinde bulunan çekirdeklerini çıkarmanız gerekiyor. Küçük parçalara bölerek suyun içerisine koymalı ve suyun kaynaması için ocağın her zaman kısık ateşte kaynatılması beklenmelidir. Suyun kaynaması ile birlikte kurutulmuş bitkiler eklenmeli ve ağzını kapatarak demini almasını sağlamalısınız. Süzdükten sonra içerisine bal ilave ederek süzerek içebilirsiniz. Çay bu şekilde yapılır ve günde 2 su bardağından fazla içilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı