Bitki Çayları

Dereotu Çayının Faydaları Nelerdir, Çay Nasıl Demlenir?

Dereotu baharat olarak mutfaklarda sık kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin kullanımı çay şeklinde yapıldığı zaman sağlık sorunlarına karşıda fayda sağlar.

Faydaları

Dereotu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve kanser ile mücadele eden monoterpenlerle yüklü olduğu düşünüldüğü zaman bu bitkinin kişiye sağlayabileceği inanılmaz miktarda sağlık yararı olduğu düşünülmelidir.  Birçok yaygın yemeğin lezzetini arttırmanın yanı sıra, dereotunun fevkalade sağlık faydası vardır.

Kanseri Önleme

Monoterpenes, son derece etkili bir anti-kanserojen olan glutatiyon-S-transferaz adı verilen enzimleri indükleyerek çalışır. Glutatyon kendi başına etkili antioksidandır. Monoterpen’ler genel enzim aktivitesini artırarak daha etkili hale getirirler. Monoterpenlerin yanı sıra dereotu, bitkide bulunan kanserle mücadele özelliklerinin iki katına çıkmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Antioksidanlar

Dereotu, antinoks ve antioksidan flavonoidleri içerirken, yukarıda bahsedilen monoterpenler de, antioksidan moleküllerin hücrelerinizdeki zararlı oksidatif moleküllere bağlanmasına yardımcı olmak için çalışır. Antioksidanlar, zararlı serbest radikallere karşı ilk savunma hattıdır. Kronik hastalıkları geliştirme riskini doğrudan azaltmak için çalışırlar. 

Kolesterol Düzeyleri

Dereotu otu, kolesterol seviyelerimi kontrol altında tutmak konusunda potansiyel olarak yararlı olabilir. Yüksek kolesterol ile beslenen fareler üzerinde yapılan özel bir çalışma onlara dereotu özü ve dereotu tabletleri vermek vardır. Sonuçlar gerçekten olumludur. Farelerim lipit profili, karaciğer enzimleri, gen ekspresyonu ve genel enzim aktivitesi üzerinde yararlı etkileri olduğu bulunmuştur.

Sindirimi İyileştirebilir

Dereotu otu yaygın olarak çeşitli sindirim sorunları için bir çare olarak kullanılır. İştahsızlık, şişkinlik, safra ve sindirim sularının üretimini teşvik etmek için kullanılır. Bu bitki içinde yer alan uçucu yağlar, artan safra ve sindirim suyu üretimine sebep olan şeydir. Ayrıca kabızlığınızın peristaltik hareketini uyarma kabiliyeti sayesinde kabızlıktan kurtulmayı ve bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırmayı da sağlar.

Adet Dönemi

Menstrüasyon sırasında ortaya çıkabilecek ağrıların tanımlanması için kullanılan terimdir. Karın bölgesinde, kalçalarda, baldırda ve belde şiddetli ağrıya sebep olabilir. Diğer yaygın semptomlar arasında bulantı, kusma, ishal ve baş dönmesi yer alır. Farmasötik alternatiflerin aksine dismenore için etkili bir doğal tedavi seçeneği olarak bulunmuştur. Mentikamik asit ile karşılaştırıldığı zaman hafif ile orta şiddetteki ağrıları tedavi etmek için kullanılan, genelde verilen bir NSAID, dereotu aynı derecede etkili bulunmuştur.

Uyku Kalitesi

Dereotu otu, uykunun genel kalitesini iyileştirmeye ve uykusuzluğu önlemeye yardımcı olabilecek birkaç farklı özellik içerir. Bitki kaempferolde bulunan iki flavonoid, vücuttaki hormon üretimini hızlandırarak, rahatlatıcı bir his uyandırmaya yardımcı olur. Bu sağlayabileceği sakinleştirici etkilerle birlikte çalışır.

Anti-inflamatuar Özellikler

Bitki yüzyıllardır güçlü bir anti-enflamatuar etkileri bilenerek yaşamda yer almıştır. Artrit gibi durumların neden olduğu ağrıyı tedavi etmek adına yaygın olarak kullanılır. NSAIDS gibi ilaçlar kullanıldığı zaman birçok yan etki bildirildiğinden dolayı doğal ilaçlar ile iltihaplanmayı ele almak çok önemli bir detaydır. Vücuttaki iltihaplanmalara karşı savaşmak adına kişilerin mutfaklarında stok yapması gereken birkaç farklı bitki ve baharattan bir tanesidir. İnflamasyona işaret eden her türlü kanıt sadece birçok kronik hastalığın bir belirtisi değil, aynı zamanda onların gelişiminde de katkıda bulunan bir etkendir.

Kemiklerin Gücünü Arttırmak

Kalsiyum, kemik kaybını ve mineral kemik yoğunluğunun kaybını önlemek için hayati öneme sahiptir. İnsanın kırıkların önlenmesi söz konusu olduğu zaman kişiye inanmasını sağlayacak kadar önemli olmasa da, hala diyete dâhil edilmesi gereken önemli bir mineraldir. D vitamini ile birlikte, kalsiyum eksikliği, osteomalazi ve raşitizm gibi bazı hastalıkları geliştirme riskini en aza indirir.

Çay Nasıl Demlenir?

  •  2 çay kaşığı dereotu tohumu
  • 1,5 su bardağı kaynar içme suyu

Su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Ardından istenilen bardak içine 2 çay kaşığı dereotu tohumları aktarılır. Üzerine ocakta kaynamakta olan su ilave edilir ve 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Bekleme süresi sonrasında tohumlar süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Maksimum olarak günde sadece üç fincan içilmesi önerilir. Sindirim suyu akışına yardımcı olmak için tercihen yemek zamanından hemen sonra tüketilmesi uygundur.

Taze Çay

  • 1 tutam taze dereotu
  • 1 su bardağı kaynar su

Taze yaprakların üzerine kaynar olan su aktarıldıktan sonra 10 dakika bekletilir. Ardından süzülen içecek ılık bir şekilde içilmelidir.

Limonlu

  • 1 tatlı kaşığı dereotu tohumu
  • 1,5 su bardağı kaynar su
  • Yarım limon suyu

Dereotu tohumlarının üzerine kaynar su eklendikten sonra 10 dakika kadar bekletilmelidir. Süzülen içecek soğumadan limon suyu da ilave edilir ve içmeye hazır hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı