Bitkisel Tedavi

Depresyona İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Ruhsal hastalıkların tedavisinde faydalı olan insanların depresyon gibi ruhsal sorunlarının geçmesini sağlayan bitkisel çayların faydaları ve demlenme şekilleri.

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

Ruhsal sorunları olan ve özellikle de depresyon gibi hastalıklarla mücadele ederek iyileşme sağlaması için şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. Bu çayların depresyon tedavisine yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Tek başına ilerlemiş depresyon tedavisinde faydalı olmayacaktır. Bu nedenle de sadece çaylardan fayda beklenmemelidir. Ayrıca stres ya da kaygı gibi varsa ruhsal sorunların da iyileşmesi için oldukça etkilidir ve bu çayların yapımı oldukça kolaydır.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurumuş papatya
 • 1 su bardağı su

Papatya doğal bir sakinleştirici olarak bilinmektedir. Çayın demlenerek içilmesi ile birlikte doğal olarak sakinleştirici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Sinirsel hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Yaşanmakta olan ruhsal problemler nedeniyle stres, anksiyete, depresyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılacaktır. Çayın demlenerek içilmesi ile birlikte mutluluk hormonu denilen hormon salgılanmaya başlayacaktır. Depresyon nedeniyle uyku problemi yaşamaktaki kişilerin gece içmesi ile birlikte daha rahat uyumalarını da sağlayan bir çaydır. Kaynamakta olan suyun içerisine koyacağınız bir yemek kaşığından biraz daha fazla olan papatyanın 5 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde demlenmesini sağlamalısınız. Çayı ister sade olarak isterseniz tatlı içmek istiyorsanız sadece tatlandırıcı yerine bal ilave ederek içmelisiniz. Günde 3 defa içmeniz sinirlerinizin yatışmasını sağlayacaktır. Depresyondan kurtulana kadar her gün düzenli olarak içmeniz sinirlerinize iyi gelecektir. Uyku düzeni bozuk olan kişilerin de çayı yatmadan önce içmeleri tavsiye edilmektedir.

Özellikle de yoğun iş temposunda çalışanların aşırı stres altında bir yaşam sürmekteki kişilerin içmeleri sonucunda daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlayacaktır.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 fincan su

Ruhsal sorunları varsa ve depresyonla mücadele eden hastaların tedavisinde etkili bir çay olmaktadır. İnsan sağlığına faydalarının saymakla bitmeyen çayın ruhsal olarak sorunlar yaşamaktaki kişilerin tedavisinde de faydalı olmaktadır. Ayrıca depresyon nedeniyle sürekli olarak kendisini yorgun hisseden kişilerin daha enerjik hissetmelerini sağlayacak olan bir çay olmaktadır. Bu çayın günde 4 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Depresyon ya da stres tedavisinde etkili olması için en az 2 fincan içmeniz önerilmektedir. Her zaman ılık suyun içerisine atacağınız yeşil çayın demini alması ile birlikte süzerek içmelisiniz. Depresyondan çıkana kadar her gün düzenli olarak içmeniz fayda sağlayacaktır.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 su bardağı su

Sarı kantaron bitkisinin ruhsal sorunları varsa ve insanların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan ve depresyondan kurtulmalarını sağlamakta olan bir bitkidir. Depresyonu azaltma konusunda etkili en iyi çayın sayesinde stresten de kurtulmanızı sağlayacaktır. Ek olarak tedavi sırasında sarı kantaron çayını günde 3 defa içmeniz önerilmektedir. Ayrıca her defasında yeniden demlemeniz de gerekmektedir. Çayı demlerken sarı kantaron bitkisinin taze olarak ya da kurusunu da ekleyebilirsiniz. Tarifi için her zaman ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı kantaron bitkisinden ve kimyon da eklemeli ve kaynaması beklenmelidir. Kaynadıktan sonra ise demini alması için kabın ağzını kapatarak beklemelisiniz. Süzerek içmeniz depresyondan kurtulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Kediotu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kediotu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 2 su bardağı su

Kendisine has kokusu olan çayın özellikle de ruhsal sorunları olan kişilerin içmesi ile birlikte bu durumun hızla iyileşmesini de sağlayacaktır. Şifalı bitkiler arasında olan kediotu ile yapacağınız çayın içerisine limon suyu ve sakinleştirici özelliği kanıtlanmış papatya kurusu da koymanız gerekmektedir. Çayı demlediğiniz zaman 2 bardak olacak şekilde demlemeli ve çayın yarısını sabah aç karnına içmelisiniz. Geri kalan yarısını ise yatmadan 2 saat önce içmeniz sizlerin daha rahat uyumanız konusunda da yarar sağlayacaktır. İlk olarak suyun içerisine kediotu ve papatya bitkileri konulmalı ve su kaynayıncaya kadar ocağın altı kısık olacak şekilde kalmalıdır. Daha sonradan ise demlenmesi için ağzı kapalı şekilde demini alması beklenmelidir. Süzdükten sonra ise içerisine taze sıkılmış limon suyu sıkarak karıştırmalı ve içmelisiniz. Ruhsal sorunlarınızdan kurtulana kadar her gün düzenli olarak içmeniz kısa süre içerisinde hastalığın iyileşmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı