Bitki Çayları

Demirhindi Otunun Faydaları, Kullanım Şekilleri ve Çayın Demlenmesi

Demirhindi otu kardivasküler sorunlar, kış hastalıkları, sindirim sorunları, kanser, diyabet, kilo verme ve yaraların iyileşmesi ile alakalı faydaların elde edilmesini sağlar.

Faydaları

Demirhindi tohumlarından yapılan çay kesinkin ve tatlı tadı ile insanlar tarafından bilinmektedir. Dünya çapında yemeklerde lezzet kattığı ve farklı tıbbi sıkıntıları tedavi etmek adına kullanılmaktadır. Kabızlık, karaciğer ve kalbi oluşabilecek sorunladan korumak adına rahatlama verir.

Sindirim geliştirir; demirhindi tohumu karın kaslarında rahatlama sağlar, bundan kaynaklı olarak ishal tedavilerinde sık şekilde kullanılır. Kabızlık için;

Malzemeler:

 • 1 ve bir buçuk bardak bitki
 • Bal
 • Limon suyu
 • Sıcak su

Tüm malzemeleri karıştırın ve bir gece dinlendirilir. Süzülen karışım sabahları ve akşamları yatmadan önce 1 su bardağı içilmelidir.

Diyabet

Bitkinin tohumları diyabetten mustarip insanlara cevap verir. Tohumdan elde edilen bir ekstrakt, doğada anti-enflamatuar olarak bulunmaktadır. Kan şekeri seviyelerini stabilize eder ve diyabetle ilişkili pankreatik dokunun hasarını tersine çevirir. Ayriyeten demirhindi içinde bulunan alfa-amilaz olarak bilinen bir enzimin kan glikoz seviyesini düşürmektedir.

Kilo

Lif açısından zengindir ve yağ içermez. Yapılan bir çalışma, demirhindi günlük olarak düzenli alındığı zaman kilo vermede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. .Bunun nedeni flavonoidler ve polifenollerle yüklü olmasıdır. Ayrıca, demirhindi karbonhidratın yağa dönüştürülmesinden sorumlu bir enzim olan amilazı inhibe ederek iştahı azaltan hidroksisitrik asit içerir.

Peptik Ülserleri Önler

Peptik ülser mide ile ince bağırsaklarda gözlemlenen ağrılı yaradır. Bir çalışma sonucunda bitkinin tohumu ekstresinin, polifenolik bileşikleri sayesinde ülserler üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu özel bileşiklerin de ülserlerin önlendiği bulunmuştur.

Kalbi Güçlendirir

Kalp dostu bir bitkidir. Yapılan bir çalışmada, demirhindi düzeyindeki LDL “kötü” kolesterol seviyesinde bulunan flavonoidlerin HDL “iyi” kolesterol seviyelerini artırdığı görülmüştür. Bunun yanı sıra kandaki trigliseritlerin birikmesini de önler. Yüksek potasyum içeriği kan basıncına karşı yararlı hale getirir.

Kanser

Demirhindi bitkisi antioksidan bakımından zengindir. Bitkinin tohumundan yapılacak olan çay antioksidan özelliği sebebiyle akut şekilde oluşan böbrek yetmezlikleri ve böbrek kanserlerinin şiddetini azaltır.

Yaraları İyileştirir

Dünya çapında, antiseptik, anti bakteriyel özellikleri ile ağacın yaprak ve kabuklarını yaraların iyileşmesi için kullanılmaktadır. Yapılan bir çalışma sonucunda 10 gün içinde ortaya yaralar iyileşmesinde bir tohum ekstresinin düzenli şekilde kullanımı tamamen iyileşme sağlamıştır.

Çay Nasıl Demlenir?

Buzlu Çay

 • 2 bardak ( 500gram ) demirhindinin tohumları
 • 2 bardak sıcak su
 • 5 çorba kaşığı şeker ya da 3 çorba kaşığı doğal bal
 • Birkaç adet taze limon dilimleri
 • Birkaç adet kişnişin taze yaprakları
 • Çok sayıda buz küpü

Demirhindinin tohumları bir kenara alınır. Su ocak üzerinde kaynamaya başladıktan sonra içine atılarak 15 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınan bu karışım hamur haline gelmesi adına 15 dakika da kenarda dinlendirilmelidir. Karışımı bir süzgeç yardımı ile süzülür. Sürahi içine alınan suyun içine şeker ve limon dilimleri eklenir. Buzdolabında birkaç saat boyunca dinlendirilmesi gerekmektedir. Servis yapmadan önce kişniş yaprakları ve çok sayıda buz küpü eklenerek sunum yapılır.

Kardiyovasküler Sağlık

Hazırlanacak olan çay kardiyovasküler sorunlar, öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı semptomları için birebir fayda sağlayan etkilere sahiptir.

 • Tencere
 • 6 su bardağı içme suyu
 • İnce şekilde doğranmış demirhindi yapraklarından 2 yemek kaşığı
 • Bal ya da tatlandırma yapmak için şeker
 • Yarım limon suyu

Öncelikli olarak demihindinin yaprakları kırılır ve içinden tohumları çıkartılır. Yaprakları kırmadan önce mutlaka suyun altında iyice yıkanması gerekmektedir. Bundan sonra yapraklar saptan çıkartılır ve bir kase içine alınır. Sonra yapraklar bir kesme tahtası üzerine yerleştirilir ve ince ince doğranır. İsteğe bağlı olarak bu adım için bir mutfak robotu yardımı ile de yapılabilir. 6 su bardağı su ile bir tencere içine alınması gerekmektedir. Yüksek ısıda kaynama seviyesine getirilir. Su kaynatıldıktan sonra taze doğranmış demirhindi yaprakları 2 yemek kaşığı olacak şekilde eklenir. Hızlı bir şekilde karıştırıldıktan sonra yaklaşık olarak 7 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınan içecek süzgeç desteği ile hemen süzülür. İlk sıcaklığını attıktan sonra içine yarım limonun suyu ve tatlandırmak yapmak adına bal eklemesi de yapılmalıdır. Bu ilaç öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı tedavisi konusunda oldukça etkili çözüm seçenekleri sunar. Dünya Sağlık Örgütü günde 2 bardak düzenli olarak içilmesi gerekir. Düzenli tüketim yapıldığı sürece hastalıklar konusunda istenilen iyileşmeler kısa süre içinde meydana gelir. Aksi şekilde kullanıldığı zaman istenilen iyileşme durumlarının elde edilmesi kesinlikle mümkün olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı