Diğer Çaylar

Defne Yapraklarının Çayı Nasıl Demlenir ve Faydaları

Defne yaprağından hazırlanacak olan çay çeşitleri özellikle kilo verme konusunda insan vücuduna destek sağlar. Bunun için düzenli tüketim yapılması gerekir.

Faydaları

Defneyaprakları tıbbi ve hoş kokulu bir bitkidir. Sağlıklı yaşamak adına da faydaları saymakla bitmez. Bu faydalar arasında;

 • Aşırı yağları azaltmak ve ortadan kaldırmak için uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.
 • Alıkonan atık ürünlerin ortadan kaldırılmasını destekleyen sindirim özelliklerine sahiptir.  Bu onların enflamatuar reaksiyonlar veya hastalıklar üretmesini önler.
 • Bu bitki, vücut dokularında tutulan sıvıların vücuttan atılmasını engelleyen, kilo verme güçlüğü ile ilişkili diüretik maddeler içerir.
 • Tüketilen defneyaprakları da genelde kilo alma ile ilgili olan iki duygusal durumu, stres ve endişeyi azaltır. Dahası da aktif bileşikleri, karnı defekte eder. Gazların birikmesiyle savaşır ve hazımsızlığın tekrarını azaltır.
 • Ayrıca kabızlıkla savaşır ve sindirim sırasında besin emilimini büyük ölçüde iyileştirirler.
 • Anti kanser, birkaç çalışma, defneyaprağının kanser hücrelerini yok etmede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, kanser hücrelerini ele alabilen bileşikler ve kateçininler bileşikleri ile dolu olmasıdır. Yapılan bir çalışmada, defneyaprağı ekstrelerinin, göğüs kanseri hücrelerini elimine ettiği görülmüştür.
 • Yara iyileşmesi, yara izlerini iyileştirmek adına bir defneyaprağı ezmesi kullanmak çözüm olanağı sunar. Bu antimikrobiyal ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde ortaya çıkmaktadır. Candida tarzında mantar enfeksiyonları sorunlarını tedavi etmek de yararlı olabilir.
 • Ağrıları hafifletir, defneyaprağı ayrıca anti-inflamatuar özellikler içerir. Bu, herhangi bir burkulma, eklem sorunu ve hatta artrit şikâyeti olan insanlarda ağrıyı azaltmayı faydalı hale getirir. Toprak defneyaprağından yapılacak olan macunlar etkilenen bölgelere uygulanması gerekir. Bu şekilde 20 dakika dinlendirmek gerekir.
 • Ayriyeten alnına defneyaprağı yağı masajı baş ağrısını tedavi etmek için eski bir ilaçtır.

Çay Nasıl Demlenir?

Zayıflama

 • 1 litre su
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (5 gram )
 • 6 adet defneyaprağı
 • 1 çorba kaşığı bal (25 gram isteğe bağlı)

Öncelikli olarak 1 litre su ocak üzerine alınır ve kaynama seviyesine getirilir. Ardından içine tarçın ile yaprakların eklemesi yapılmalıdır. Ocağın altı kısıldıktan sonra 5 dakika kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Bundan sonra hazırlanan karışım ocak üzerinden alınır. İçme konusunda dayanılabilir bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar soğuması adına bekletilmelidir. Ardından karışım bekletilmeden süzgeç yardımı ile süzülür. İlk bardak sabah aç karına sonrakilerde gün içine dağıtılarak tüketilir.

Bu sağlıklı doğal çay ile kilo kaybını teşvik etmek mümkündür. Buna ek olarak, bu çay aynı zamanda birkaç tipik sindirim problemiyle başa çıkmaya da izin verecektir. Bu çayı hazırlamak oldukça basittir ve fazla zaman almayan bir uygulamadır. Olumsuz tepkilere neden olmadığından haftada birkaç kez buzdolabında saklamak mümkündür. Tabii ki, etkilerinin sadece dengeli bir diyet uygulaması ve fiziksel egzersiz yapması durumunda kilo kaybı yaşanması mümkün hale gelir. Düzenli kullanım yapılmazsa özellikle kilo verme sürecinde etki sağlamaz. Bu etki için düzenli şekilde kullanılması ve taze şekilde demlenmesi oldukça önemli bir detaydır.

Limonlu

 • 3 su bardağı içme suyu
 • 3 defneyaprağı
 • 2 adet küçük limon

Ocak üzerine bir tencere içine su alınır ve kaynama seviyesine gelmeden önce tüm malzemeler içine atılır. Limonların sirkede 10 dakika bekletilmesi dilimlenerek suyun içine atılması gerekir. Kaynama seviyesinden sonra 10 dakika daha kaynatılır. Süzülen içecek oda sıcaklığına ulaştıktan içmeye hazır bir hale gelir. Sıcak bir fincan defneyaprağı çayı çok rahatlatıcı olabilir. Yaprakların serbest bıraktığı aromatik koku sakinleşir ve baharatlı çayın özü defneyaprağı çayı lezzetli hale getirir. Yapraklar A vitamini, C vitamini, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca defneyapraklarının yemeklere düzenli olarak dâhil edilmesi genel sağlığı teşvik eder. Migren tedavisinde yararlı oldukları kanıtlanmıştır. Proteinleri parçalamak ve yiyecekleri daha hızlı sindirmek için yardımcı olan ve hazımsızlığa yardımcı olan enzimler içerir.

Yan Etkiler

Çay bilinen herhangi bir yan etkiye sahip olmamasına rağmen, aşırı tüketim ishal ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Yaprak çay zengin folik asit veya folat deposudur. perikonepsiyon sırasında alındığında doğum kusurlarını önleyebilir. Aynı konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğinden, hamile kadınlar bu çayı içmeden önce kesinle uzman doktorlardan tıbbi tavsiye almalıdırlar. Emziren anneler, bu çayı günlük diyetlerinin bir parçası olarak ekleme yapmadan önce bir doktora danışmaları tavsiye edilir. Soğutulmuş defneyaprağı çayı kolik semptomlardan kurtulmak için bebeklere uzman doktora danışıldıktan sonra verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı