Hazır ürünler

Darjeeling Çayı Faydaları, Zayıflama ve Demlenmesi

Darjeeling çayının sağladğı faydalardan yaralanmak ve zayıflamaya etkisini sağlamak adına düzenli şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca önerilen dozda tüketilmelidir.

Darjeeling Çayı

Bu içecek Hint çayları çeşitlerinden bir tanesidir. Darjeeling şehrinin çay tarlalarından gelen çay, dünya çapında ünlüdür. Demlenen içecek, meyvelerin veya Hindistan cevizi üzümünün tart tadına sahiptir.

Faydaları

 • Kanser hücrelerini baskılama sağladığı için kanser başlangıcının önüne geçer.
 • Özellikle kahve içmeyi sevmeyen kişilerin kullanması gereken bir içecektir. Kahvede var olan büyük miktarda kafein vücuda zarar verir. Böyle bir uyarıcı içecek vücut gücünü arttıracaktır.
 • Ağrıların azalmasına yardımcı olur. Düzenli çay içilmesi metabolizmayı artırır ve kilo vermeye destek sağlar. Çayda bulunan antioksidanlar kilo vermeye yardımcı olur. Her gün Darjeeling’in dört fincanına kadar içip fiziksel egzersizler yaparak birkaç kilodan kolayca kurtulmak mümkün hale gelir.
 • Sindirim sistemini düzene sokar.
 • Kabızlığı giderir. 
 • Mide ekşimesi mevcutsa yedikten sonra bir fincan çay içildiğinde midede asitliği yeniden kazanır ve sindirim sistemini temizler.
 • Çay dişlerin güçlenmesini sağlar. Plakların çıkmasını sağlar ve ağız hastalıklarının tedavisinde yardımcı olma konusunda birebirdir. Çayda flüorür ve mineraller vardır, bundan dolayı düzenli infüzyon alımı çürüklerin önlenmesini sağlar.

Özellikle sabahları çok güçlü bir canlılıktan hoşlanan kişiler, kahve ile bunu sağlar. Yalnız kahvede bulunan aşırı miktarda kafein sağlık için oldukça kötüdür. Sabahları içilen kahve darjeeling çayı ile değiştirildiğinde bu sorun ortadan kalkar. Çaydan gelen kafein yavaş bir şekilde  6 ile 8 saatte salınır. Kişi kendini neşeli, sağlıklı ve yeni bir günle tanışmaya hazır hisseder. Bu yararlı uyarıcı, sinir sistemini etkilemeden enerji ile insanı doldurur. Çay amino asidi L-Tianin’in içeriği ile bir fincanını içtikten sonra uyanık kalarak aynı zamanda sakin olmaya da olanak sağlamaktadır.

Çay Nasıl Demlenir?

Zayıflama İçin

Aşırı yemekten kurtulmak isteyen kişiler, metabolizmayı hızlandırma ve aşırı yağlardan kurtulmanın en iyi yolu darjeeling çayı içmekten geçer. Siyah çay, güçlü antioksidanlara sahiptir.  Sözde catechins ve kafein, güvenli bir şekilde birkaç ekstra kilodan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Ayriyeten kilo vermek için lezzetli bir yoldur.

 • 1 tatlı kaşığı darjeeling çayı
 • 1 su bardağı içme suyu

İçme suyunun içine çay demleme aparatı ile alınan yapraklar 10 dakika kadar bekletilir ve suyun içinden çıkartılır. Oda sıcaklığına ulaşan çay içmeye hazır hale gelecektir. Günde 3 – 4 bardak çayın içilmesi zayıflama adına gereklidir. Çayın tüketimi ile birlikte hafif fiziksel egzersizlerde yapılmalıdır. Örneğin;

 • Uzun yürüyüşler
 • Aile ya da köpek ile yapılan tempolu yürüyüşler
 • Asansör kullanımı yerine merdiven kullanımı
 • Düzenli şekilde günlük egzersiz yapımı
 • Sağlıklı yiyecek seçimi yapılması da çay ve spor ile beraber hedefe ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Poşet Çay

Darjeeling siyah çay artık günümüzde birçok şirket tarafından hazır halde de satılır. Küçük poşetler içinde bulunan bu içecek çoğu zaman 20’li ya da 40’lı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Poşetler yaklaşık olarak 1 çay kaşığı kadar içecek hazırlama yaprakları bulunur. Aktarlarda ve eczanelerde bulmak oldukça kolaydır. Bunlar dışında online alışveriş sitelerinde satın da alınabilir. Yalnız online sitelerin güvenilir olması oldukça önemlidir. Çünkü bu çayın sahtesini satan birçok online site bulunur. Poşet şeklinde satılan ürünün demlenmesi için;

 • 1 adet hazır poşet çay
 • 1 su bardağı içme suyu yoksa önceden kaynatılan su

1 su bardağı kadar olan su ocak üzerinde kaynatılır. 1 barda içine alınan poşetin üzerine kaynar suyun dökülmesi gerekmektedir. Bu şekilde 8 dakika bekletilmesi gerekir. Bekleme sürecinde gerekli olan faydalı özelliklerin hepsi suyun içine karışır. Bundan dolayı bu içecek faydalı hale gelirken zayıflama konusunda da destek sağlar. Ardından poşet içinden alınır ve çöpe atılır. Çay günde en az 2 defa tüketilir. Zayıflama konusunda kullanacak olan kişilerin günde 4 defa taze şekilde hazırlaması gerekir.

Depolama Koşulları

Darjeeling özel koşullarda saklanması gereken bir içecektir. Kokuları emme özelliği bulunduğundan dolayı kuru ve karanlık bir yerde saklanması saklama koşulları açısından gereklidir. Bu kaynağı depolamak adına gerekli olan en iyi eşya, kapaklı cam veya seramik olan kavanozlardır. Buzdolabında saklanacak ise en uygun olan  sıcaklık + 5 … + 8 derece aralığındadır.  Bu çay doğru ve uygun saklama koşulları ile saklandığında iki yıl boyunca dayanır. İki yıldan daha çok kalması tadının bozulmasını sağladığı için saklanmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı