Bitki Çayları

Dağ Çayının Faydaları, Demlenmesi ve Zararları

Dağ çayı oluşan hastalıkların tedavisinin yapılmasın ve oluşabilecek olan hastaların önlenmesi için insanlar tarafından çok eski dönemlerden beirdir kullanılan bir bitkidir.

Dağ Çayı ve Faydaları

Dağ Çayı gibi bitkisel çaylar, hastalıkların tedavisi, önlenmesi için binlerce yıldır bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Eski doktorlar, düzenli olarak sindirime yardımcı olmak ve ortak soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek için bitkisel çaylar reçete ederlermiş. Soğuk ilaçların ve antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, bitkisel çaylar genelde hastalıkların tedavi edilmesinin tek yoluydu. Doğal olarak, kafeinsiz bitkisel çaylar ılımlı olarak tüketildiğinde de sağlık yararları sağlar. Reçeteli ilaçlar alan kişiler, bazı bitkisel çayların bazı ilaçların emilimini etkileyebileceğinden doktorları ile görüşmelidir. Bu çay yüksek seviyelerde antioksidanlar, büyük miktarlarda uçucu yağlar, flavonoidler, steroller ve diğer filokütinler içerir.  Kış aylarında özellikle  fiziksel aktivitenin azaldığı, soğuk algınlığı, ağrılar ve ağrıların arttığı dönemler meydana gelir. Neredeyse her şey üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenir, ancak çoğunlukla soğuk algınlığı, solunum problemleri, hazımsızlık ve hafif kaygılarla mücadele etmek için kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenir ve antioksidanlar için bir anti-enflamatuar olarak değerlendirilir. Ayrıca ateşi düşürmeye olanak sağlar. Demleme usulü kullanılan dağ çayı tansiyon konusunda etkilidir.

Demleme

Dağ çay poşeti olarak aktarlarda ve marketlerde satılır. Bu çay çoğu zaman gevşek olarak paketlenir. Çoğu çaydan farklı olarak, lezzet yaprak ve çiçekleri kaynatmak suretiyle zenginleştirilir.  Demlemesi doğru şekilde yapılan çayın faydaları ve insan vücuduna sağlık açısından yararları daha hızlı şekilde ortaya çıkar. Bunun demlemenin tüm kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Demleme sağlamak için;

  • 1,5 fincan içme suyu
  • 1,5 tatlı kaşığı dağ bitkisi

İçme suyu büyük bir cezve içine alınır. Kaynama durumuna gelinceye kadar ocak üzerinde tutulması gerekir. Her 1,5 fincan su için 1,5 tatlı kaşığı dağ bitkisi kurutulmuş yaprak ve çiçek eklemek gerekir. Ardından kişilerin kendi tercihine bağlı olarak çayın 3 ile 5 dakika kaynamasına izin vermek gerekmektedir. Cezve ocaktan alınır ve çayın 3 ile 5 dakika daha demlenmesi için kenarda bekletilmesi gerekir. Bekletme esnasından ağzının kapalı olmasına gerek yoktur. Çay karışımını doğrudan süzgeçten geçirerek bardağa dökmek lazımdır. Kişi isteğine bağlı olarak tatlandırmak adına doğal bal ya da şeker ilavesi yapılabilir. Özellikle doğal bal ilavesi yapılması daha faydalı olacaktır.

Buzlu Karışım

  • 4 yapraklı küçük avuç dolusu dağ çayı ( Sideritis )
  • 6 su bardağı su
  • Bal ve limon ( isteğe bağlı olarak koyulabilir )

Bir tencere içine alınacak olan su ocak üzerine koyulur. Orta derece ısıda su ve bitki kaynatılmaya başlanır. 3 ile 5 dakika kaynamaya bırakılır. İstenilen koyuluğa bağlı olarak yaklaşık 3 ile 5 dakika boyunca demlenmesi için ocaktan alındıktan sonra kenarda bekletilir. Ardından suyun içinde bulunan bitkiler çıkartılır ve ılıması için bekletilir.  Buzla doldurulmuş büyük bir sürahi içine aktarılır. Biraz daha soğuduktan sonra hemen servis yapılır ve tüketilir. Bal veya limon ve Sideritis ile garnitür olarak servis yapılabilir.

Çayın on dakikadan daha uzun bir süre demlenmemesi gerekir. Bu sürecin aşılması tatsız bir acı tada sahip bir içeceğin elde edilmesini sağlar. İstenen dayanıklılığa bağlı olarak ölçümler değişebilir. Çay demlendiğinde bir çay bardağı içine süzülmelidir. Birçok kişi tarafından içecek bal ve limon dilimleri ile servis edilir. Çay ve demir içeriğinin emiliminde bal ve limon yardımcı olacaktır.  Ayrıca bu içecek, rahatlatıcı bir etki için içilecekse yatmadan önce içilmelidir. İçine bal ve sütle eklenerek içildiğinde rahat ve huzurlu bir uyku yakalanabilir. İçecek neredeyse her duruma uygun, çok yönlü bir çaydır. Özellikle bir kahvaltı çayı olarak mükemmeldir ve yemek sonrası bir içecek olarak tüketildiğinde midenin yatışması konusunda fayda sağlar. Sıcak günlerde, serinletici soğuk, buzlu şekilde içilebilir.  Dağ çayı kabuklu ekmek, zeytin, biber ve beyaz peynirden oluşan bir atıştırmalıkla mükemmel uyum sağlayacaktır.

Zayıflama

Dağ çayı diyet ile birlikte kullanıldığı zaman metabolizmanın hızlanması konusunda kişilere destek sağlar. Bunun için düzenli şekilde kullanım yapmak gerekir. Zayıflama için klasik çay demleme yöntemi kullanılmalıdır. Yani buzlu çayın tercih edilmemesi gerekir.

  • 1 su bardağı su
  • 1 tutam dağ çayının bitkisi

 Bir cezve içinde malzemeler 5 dakika boyunca kaynatılır ve bekletmeden süzülür. Süzülen karışım ılıdıktan sonra tüketilmelidir. Bu karışım günde 3 defa tüketilir. İbrahim Saraçoğlu tarafından da diyet dönemlerinde kullanılması tavsiye edilir.

Hamilelik

Hamilelik süreçlerinde bitki çaylarının tüketimi konusunda anne adaylarının uzman doktordan bilgi alması gerekir. Bazı çaylar ve karışımlar sürecin risk altında kalmasını sağlayacağından dolayı uzman görüşü alındıktan sonra tüketilmelidir.

Zararları

Her ilaç ve her bitkide olduğu gibi bu içecekte fazla tüketildiği zaman belli başlı yan etkiler meydana getirebilir. Bundan dolayı dozajında tüketim önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı