Bitki Çayları

Çörek Otu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Çörek otunun başta böbrek fonksiyonları olmak üzere sindirim sistemine de faydalı olması ile bilinmektedir. Karaciğer dostu olarak tanınan çörek otu çayının tarifleri ve demlenmesi.

Çörek Otu Çayının Faydaları

Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasında etkili olmaktadır. Çayının demlenerek içilmesi ile birlikte kişilerde karaciğer üzerinde de faydalı olması ile bilinmektedir. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Çörek otunun kanser önleyici özelliği ile de bilinmektedir. Özellikle de toksinlerden arındırdığı için karaciğer kanserine yakalanma riskinizi de azaltmaktadır. Böbrek fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarından sizleri koruyacaktır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacağı için kullanmakta olan kişilerin daha hızlı kilo vermelerini de sağlayacaktır. Şeker hastalarının kullanması tavsiye edilirken aynı zamanda da kalp ve damar sağlığı üzerinde de etkileri oldukça fazla olmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırması ile bilinmektedir. Bu sayede damar tıkanıklığını önleyecektir. Birçok hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olduğu için sizlerin grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanmanızı da önleyecektir. Solunum yollarının açılmasını sağlayacaktır. Daha rahat nefes almanızda da etkili olur.

Bakterilere ve enfeksiyonlara karşı savaşacak olduğu için bu çayı özellikle de ülser ya da gastrit hastalarının demleyerek içmeleri önerilmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı çörek otu
 • 200 gram su

Düzenli içimi sonucunda metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çayın sindirim sistemine de faydalı olması ve daha hızlı çalıştırması sebebi ile yapacağınız bitkisel çayın çörek otu çayı olması durumunda birçok sağlığa faydaları olacaktır. Saç dökülmesini durduracağı gibi aynı zamanda da çayı içilmesi ile birlikte saç köklerinin daha sağlam olmasını da sağlar. Çayın her zaman için taze olarak demlenerek içilmesi gerekmektedir. Bu çayın kalmış bir şekilde içmekten kaçınmanız gerekiyor. Normal çay demler gibi kaynamış suyun içerisine ilk olarak 1 yemek kaşığı miktarında çörek otunu ekleyerek ağzı kapatılmalı ve çayın demini alması beklenmelidir. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demini alması ile birlikte süzülmesinin ardından içilmelidir.

Tarçınlı Çörek Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı çörek otu
 • Çubuk tarçın
 • 1 fincan su

Mide sağlığı başta olmak üzere sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bu çayı demlerken içerisine tarçın eklemeniz sonucunda kan şekerinizin dengelenmesini de sağlayacaktır. Çubuk tarçın ekleyeceğiniz gibi aynı zamanda da toz tarçınla da çayı demleyerek içebilirsiniz. Toz tarçın kullanarak yapacağınız zaman mutlaka 1 çay kaşığı miktarında olmasına dikkat etmelisiniz. Çayı demlediğiniz zaman tarçın sayesinde kendisine has olan kokusunun ve aromasının olması ile de bilinmektedir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız bu çayı demlemeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle de metabolizmanın daha da hızlanmasını sağlayacağı için içerisine tarçın eklemeniz gerekiyor. Suyun içerisine koyacağınız tarçın ilk olarak su kaynaması beklenmelidir. Suyun kaynamasının ardından ocağın altı kapatılır ve içerisine çörek otu konularak biraz demini alması beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzerek günde 2 fincan içmeniz önerilmektedir.

Limonlu Çörek Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı çörek otu
 • Yarım limon
 • Çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Bağışıklık sisteminde güçlenmeyi içerisinde bulunan bol miktarda C vitamini sağlayacaktır. Limon ile demleyecek olduğunuz için tadının bir miktar ekşi olması sebebiyle içmekte zorlananlar için çayın içerisine organik bal koyup tatlandırmaları önerilmektedir. Bu çayı demlerken ve grip ya da viral yollarla bulaşacak olan hastalıkların tedavisi için demliyorsanız o zaman klorsuz su kullanarak demlemeniz tavsiye edilmektedir. Çayın ilk olarak demlenmesi için limonun yıkanmasının ardından çekirdekleri ayıklanmalı ve küçük parçalara bölünerek suyun içerisine konulmalıdır. Suyun kısık ateşte kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak içerisine çörek otu ilave edilir. Demini alacağı için ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Süzülmesinin ardından içerisine bal ilave edilerek içilir.

Lavantalı Çörek Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı çörek otu
 • 1 tatlı kaşığı lavanta
 • 200 gram su

Ruhsal sorunların tedavisinde etkili olan lavantalı çörek otu çayını demlemeniz durumunda depresyon gibi ve stresle mücadele etmenizde yardımcı olacağı için bu çayı günde 2 bardak içmeniz tavsiye edilmektedir. Çayı içebilmek için isteğe göre içerisine bal ilave ederek tatlandırmasını da sağlayabilirsiniz. Birçok bitkinin olduğu gibi faydaları saymakla bitmediği için demlerken mutlaka klorsuz su kullanarak demlemelisiniz. Kaynamış suyun içerisine büyün bitkiler konularak 5 dakika beklenmeli ve sonrasında süzülerek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı