Bitki Çayları

Çoban Çökerten Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Afrodizyak etkisinin olması ile bilinen ve kısırlık tedavisinde de etkili olan çayın aynı zamanda da cilt sağlığına da faydaları kanıtlanmıştır. Çayın demlenme şekli ve tarifleri.

Çoban Çökerten Çayının Faydaları

Çoban çökerten çayının en önemli etkileri arasında cinseliği yaşamakta sorun yaşayan kişilerin kullanımı önerilen ve afrodizyak etkisi ile bilinen bir bitki çayı olmaktadır. Çayın faydaları arasında kısırlık sorunu olan ve çocuğu olmayan kişilerde etkili olması ile bilinmektedir. Çoban çökerten otu çayının libido yükselmesini sağlayacaktır. Cinsel performansı da arttırması ile bilinmektedir. Kalp ve damar hastalarının da iyileştirici özelliği olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de dolaşımı hızlandıracak özel bir bitki çayı olmaktadır. Cilt sağlığına da etkileri ile biliniyor. Yaşlılığı durduracak ve ölü hücrelerden arınmanızı sağlayacaktır.

Çayın düzenli içimi sonucunda kişilerde idrar söktürücü özelliği ile biliniyor. Bu sebeple de idrar yolu enfeksiyonu olanların çoban çökerten otu çayını içmeleri önerilmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı çoban çökerten çayı
 • 1 su bardağı su

Çoban çökerten otu ile demleyerek hazırlamak oldukça kolay olmaktadır. Gün içerisinde içecek olduğunuz bu çayın mutlaka 2 su bardağından fazla içilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çayı tüketmek ve içmek için mutlaka taze olarak demlemekte ve tatlandırıcı olarak sadece içerisine bal ilave etmelisiniz. Bu çayın etkileri olması için sıcak içeceğiniz gibi aynı zamanda da soğuk da demleyerek içebilirsiniz. Günlük olarak içecek olanların 2 fincandan daha fazla içilmemesi öneriliyor. Kaynamakta olan suyu kullanarak normal çay demler gibi demlemeniz gerekmektedir. Bunun için kaynamış suyun içerisine bitkiyi ekleyerek demini alması beklenmelidir.

Ballı Çoban Çökerten Çayı

 • 1 tatlı kaşığı çoban çökerten bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Tadının sade olması sebebi ile içmekte zorlanan kişiler metabolizmanın hızlanması ve sindirim sistemine etkili olan bu çayı demleyerek içerken tatlandırıcı olarak bal kullanabilirler. Çayın içerisinde bulunan maddeler sayesinde yapmakta olduğunuz diyete yardımcı olarak hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu sebeple de çayın içerisine şeker ya da başka bir tatlandırıcı madde kullanmamanız sadece tat vermesi için bal ilave ederek çayı demleyebilmeniz öneriliyor. Kaynamış suyun içerisine çoban çökerten otu konulmalı ve 5 dakika boyunca beklenmelidir. Demini tam olarak alabilmesi için ağzı kapalı olacak şekilde demini almasına dikkat etmelisiniz. Süzülmeli ve içerisine tatlı içmek isteyenlerin bal ilave ederek içmeleri gerekmektedir.

Naneli Çoban Çökerten Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş çoban çökerten bitkisi
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Nane ağrı kesici özelliğinin yanı sıra mide bulantısı gibi sindirime bağlı olan rahatsızlıkları önleme konusunda etkili olması ile bilinmektedir. Demleyerek içeceğiniz ve C vitamini deposu olan limonun mutlaka taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu çayı demlerken ilk öncelikle klor içermeyen su kullanarak demlemeniz öneriliyor. Suyun içerisine kestiğiniz limon küçük parçalara bölerek suyun içerisine eklemelisiniz. Kısık ateşte kaynamasını beklemeli ve daha sonradan ise ocağın altının kapatılması ile birlikte içerisine bütün şifalı bitkiler konulmalıdır. Tadının ekşi olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilerin tat vermesi için bal ilave ederek karıştırıp içebilirler.

Soğuk Çoban Çökerten Çayı

 • 1 yemek kaşığı çoban çökerten otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Yaz mevsiminde sıcaklardan bunalan daha serinletici bitki çaylarını içmek istemeleri durumunda sağlığa çok faydası ile bilinen bu çayı içmek için illa sıcak olarak içmeleri gerekmiyor. Çayı normal bir şekilde demlemelerinin ardından daha sonradan ise soğumasının ardından buzdolabında soğutarak çayı içebilirler. Fakat çayın yan etkilerinin gelişmesi gibi riskler olacağı için bu çayı içmek isteyenlerin günde 2 fincandan daha fazla bir şekilde içmemeleri gerekmektedir. İlk olarak kaynamış suya bitkiyi eklemeli ve demini alacağı için 4 dakika boyunca kısık ateşte beklemelisiniz. Demini alması ile birlikte süzmeniz gerekiyor. Bu ölçülere uyarak demleyecek olduğunuz çay iki kişiliktir. Buzdolabında saklayarak daha sonradan içebilirsiniz. Demini aldığı zaman süzerek içerisine bal ilave edin ve karıştırıp buz dolabında soğuttuktan sonra içebilirsiniz. İsteğe göre içerisine limon suyu ekleyebilir ve buz parçacıkları da koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı