Bitki Çayları

Çoban Çantası Çayı Faydaları ve Demlenme Şekli

Kalp kasının güçlenmesinde etkili olduğu gibi tansiyonun dengelenmesinde sağlayacak olan çoban çantası bitkisinin diğer faydaları ve demlenme şekli.

Çoban Çantası Çayı Faydaları

Ödem attırıcı özelliği ile bilinen ve kişilerde ortaya çıkan sağlık sorunlarını önleyecek bir şifalı bitki olmaktadır. Yüksek kan basıncına sahip olan ve tansiyon hastası bir kişinin bu çayı düzenli olarak içmeleri kan basıncının dengelenmesini sağlayacaktır. Kanama durdurucu özelliği olduğu için uzun yıllardır kanamalı hastalıklarda kullanımı tavsiye edilmektedir. Bayanların adet sancılarının azalmasında da etkili olacaktır. Bu çayın her zaman için menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetleri olabildiği kadar azaltması ile bilinmektedir. Adet kanaması olması durumunda kadınların yaşayacak oldukları sancıların yok olmasında da etkili olacaktır. Böbrek taşı ya da mesane problemleri olması halinde bu organlarda gelişecek hastalıkları da önleyecektir. Hastalık süresi boyunca düzenli olarak kullanımı ile birlikte kişilerde böbrek taşını engellemesi ile de bilinmektedir.

Birçok bitkisel çaylarla ilgilenmekte olan uzmanlara göre bu çayı daha çoğunlukla tansiyon hastalarının normal kan basıncına sahip olana kadar her gün 2 bardak içmeleri önerilmektedir.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı çoban çantası bitkisi
 • 1 su bardağı su

Yüksek tansiyona sahip olan kişilerin birçoğunun bu rahatsızlıktan kurtulabilmeleri için mutlaka yapmaları gereken çoban çantası bitkisini kullanmaları olacaktır. Bitkinin her zaman için faydaları arasında kan basıncını düzenlemek bulunmaktadır. Bu sebeple de kişilerin yapacak oldukları çayın düzenli olarak içilmesi önerilmektedir. Bu çayın kullanımı her zaman günde 2 defa olması gerekmektedir. Daha yoğun olarak kullanımı sakıncalı olacağı gibi kan basıncınız normale dönene kadar her gün düzenli olarak içmeniz ve normale döndüğü zamanda günde 1 defa sadece içmeniz önerilmektedir. Bu çayı içeceğiniz zaman kaynamakta olan suyun içerisine çoban çantası bitkisinden konularak demini alması beklenmelidir. Demini alması sonucunda da süzülerek içilmesi faydalı olacaktır.

Kırk Kilit Otlu Çoban Çantası Çayı

 • 1 yemek kaşığı çoban çantası bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kırk kilit otu bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığında faydaları ile bilinen bir çay olmaktadır. Bu bitkilerin dolaşım sistemine de oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Çayın her zaman için demleneceği zaman bitkilerin güneşte kurutulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Bu bitkilerin son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Mutlaka bir yıl içerisinde kurutulan bitkileri demleyerek içmeniz gerekiyor. Tadının bir miktar da acı olacağından bu çayı demleyerek içebilmek için mutlaka bal ilave ederek içerseniz daha güzel bir tadıma ulaşacağınızı da unutmamalısınız. Kaynamaktaki suyun içerisine bitkiler konularak demini almasını beklemeli ve daha sonradan süzmeniz gerekmektedir. Süzme sonucunda içerisine tat vermesi için bal ilave ederek karıştırılır ve içilmesi uygun olur.

Aslanpençesi Çoban Çantası Çayı

 • 1 yemek kaşığı çoban çantası
 • 1 tatlı kaşığı aslanpençesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Menopoz döneminde olan bayanların çoğunda ortaya çıkacak olan belirtilerden bir tanesi de kemik erimesi olmaktadır. Bayanların kemik erimesini durdurmak için ve hormonlarını dengeleyebilmek için mutlaka yapacağınız bu çayı düzenli olarak içmek olacaktır. Çayın içimi için ilk olarak aktardan belirtilen bitkileri almanız önerilmektedir. Bu bitkilerin oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Çayın demini alarak içmeniz için kaynamakta olan suyun içerisine bütün bitkileri atarak dem alacağı için beklenmelidir. Bu sürede ağzını kapatarak beklemeniz gerekiyor. Demini almasının ardından süzülmeli ve içerisine bal koyup hastanın içmesi önerilmektedir.

Zencefilli Çoban Çantası Çayı

 • 1 yemek kaşığı çoban çantası
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Vücuda faydalarının saymakla bitmeyen zencefil bitkisi ile yapacağınız çayın daha da faydaları olması ile bilinmektedir. Çoban çantasının birçok faydaları olduğu biliniyor. Bu nedenle de içerisine zencefil ekleyerek yapmanız önerilmektedir. Çayı demleyerek içebilmek ve mutlaka bu bitkileri satın almalı ve daha sonradan da kaynamakta olan suya eklenmelidir. Daha çoğunlukla metabolizmayı hızlandıracak ve iştah kesici özelliğinden faydalanmayı isteyen kişilerin demlemeleri öneriliyor. Bu sebeple de zencefil eklemelisiniz. Kaynamaktaki suyun içerisine bitkileri eklemeli ve dem alacağı için beklemelisiniz. 4 dakika sonrasında süzün ve içerisine zencefil olduğu için tadının acı olmasından bal ilave ederek karıştırılmasından sonra içilmelidir. Bu çayın günde 2 bardak içilmesi uygun olacak ve kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarını da sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı