Diğer Çaylar

Çınar Ağacı Yaprağı Çayının Vücuttaki Etkileri ve Faydaları

Çınar yaprağı çayının kullanıldığı alanlar nelerdir, zayıflamak için çınar yaprağı çayı kullanılabilir mi, vücutta oluşturduğu etkiler nelerdir, ne gibi zararlar meydana getirebilir hakkında makale.

Çınar Yaprağı Çayının Faydaları ve Yan Etkileri

Dünya üzerinde bulunan en yaşlı ağaç türlerinden birisi olan çınar ağacının yaprakları günümüzde farklı bir takım rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Dayanıklı yapısıyla geçmişten günümüze kadar gelebilen ve çevresel zarar verici etkenlere karşı dayanıklı olan çınar ağacının yaprakları içermiş olduğu etken maddeler sayesinde sağlık açısından destekleyici bir unsur olarak tüketilmektedir.

Çınar yaprağı hem kaynatılarak çay şeklinde tüketilebilir, hem de doğrudan ağız yoluyla da yenilip, alınabilir. Vücutta oluşturduğu etkiler ve işe yaradığı rahatsızlıklar bakımından şu şekilde etkileri olduğu söylenebilir:

 • Kemik sağlığı açısından özellikle kireçlenme rahatsızlıklarında etkili olduğu bilinmektedir
 • Ödem azaltıcı etkisiyle vücutta meydana gelen su toplanmalarını ve şişkinlikleri azaltır
 • Mide bulantısı rahatsızlığı olanlar açısından bu durumdan kurtarıcı ve rahatlatıcı bir etkisi vardır
 • Böbrek ve safra taşının düşürülmesinde kullanılır

Yüzyıllardır ülkemizde de kırsal alanlarda sıklıkla sağlık maksatlı kullanılan çınar ağacı yaprağından sadece çay olarak değil aynı zamanda bu yaprakları merhem gibi kullanarak da faydalanılmaktadır. Yaraların üstüne ve basur gibi durumlarda makat bölgesine sarılarak olumlu etkilerinden faydalanılmaya çalışır. Zayıflama amaçlı kullanımlar da ise bu çayın sağlığa iyi gelen bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece zayıflama için kullanılması durumda iyi gelmeyecek ve istenile fayda elde edilemeyecektir.

Birçok sağlığa iyi gelen özellikleri yanında neden olabileceği yan etkiler oldukça az ve hafif etkilerdir.

Sağlık açısından faydalı etkili olan ve kimi rahatsızlıklara iyi gelen bu çayın insan sağlığı açısından zararlı ve yan etki oluşturucu çok fazla özelliği yoktur. Vücutta meydana getirmiş olduğu yan etkiler içeriğinde barındırdığı tanin isimli maddeden kaynaklanmaktadır. Bu maddenin neden olduğu etkiler:

 • Mide bulantısı. Bu madde kimi bünyesi hassas olan kişilerde mide bulantısına neden olabilmektedir.
 • Kusma. Herkeste görülmese de kimi kişilerde bu bulantı neticesi kusma görülebilmektedir.

Yan etkileri oldukça hafif olduğu ve seyrek görüldüğü için çoğu kişiler tarafından kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat yine de kronik rahatsızlık nedeniyle sürekli olarak ilaç kullanan hastaların bu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışarak bilgi vermelerinde fayda bulunmaktadır. Kimi durumlarda bitki içerisindeki etken maddeler ilaçla etkileşime geçeren insan sağlığına zararlı bir hale gelebilmektedir.

Çınar yaprağı çayı kullanılarak yapılan kürler birçok farklı duruma yönelik olarak tedaviye destek olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de kireçlenme rahatsızlığı için uygulanan kürdür.

Kireçlenme Kürü

 • İki adet çınar yaprağı
 • 200 ml su

Çınar yaprakları soğuk suyun altında iyi bir şekilde yıkanarak temizlenir ve ufak parçalara ayrılır. Daha öncede ısıtılmaya başlanan 200 ml su kaynayınca yapraklar kaynayan suya atılır ve altındaki ateş kısılır. Bu şekilde bir dakika boyunca demlenmesi sağlanır ateş söndürülür.

Demlenme işlemi bittikten sonra soğumasını beklemeden bir süzgeç yardımıyla suyu süzülür. Süzülen çayın ılıması beklenir her gün akşam yemeğinden önce ve gece yatmadan önce içilir.

Bu kireçlenme tedavisi otuz gün boyunca ara vermeden devam ettirilir. Daha sonra ara verilerek kireçlenmenin durumuna göre bırakılır veya daha sonra tekrar başlanır.

Yüksek tansiyona neden olabildiği için yüksek tansiyon hastalarının tüketmemesi tavsiye edilmektedir.


Çay yapımında kullanılan yapraklar sararmış olmamalıdır

Bu kürü yaparken ve genel olarak çınar yaprağı çayı tüketirken çay yapımında kullanılan yapraklara dikkat etmek gerekmektedir. Çay yapımında kullanılan yapraklar,

 • Sararmış değil yeşil renkte olmalıdır. 
 • Yaprağın yüzeyi pütürsüz ve yırtıksız olmalıdır. Minik yırtıklar çok önemli olmasa da bakıldığı zaman hemen göze çarpan yaprak üstündeki yırtıklar mevcutsa o yaprağın kullanılmaması gerekir.
 • Çay yapımında kullanılacak olan yapraklar mümkün olduğu kadar Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmalıdır. Kimi bölgelerde Eylül ayına kadar bu işlem devam edebilse de en uygunu bu iki aydır.
 • Kesinlikle yere düşmüş olan yapraklar toplanmamalı, ağaç üzerinden elle koparılarak kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı