Diğer Çaylar

Çin Çayının Faydaları ve Demleme Şekli

Çin çayının birçok bitkinin yaprakları ile harmanlanması sonucunda hazırlanmakta olan bir çay olmaktadır. Farklı türleri vardır ve demlenme şekli.

Çin Çayının Faydaları

Çin çayı birçok bitkinin yapraklarının işlenmesi sonucunda hazırlanmakta olan bir çaydır. Çin çayı içerisinde kendisine has olan kokuları olan ve farklı aroması olan bitkilerden yapılmaktadır. Bu sayede içimi daha kolay olmaktadır. Çayın faydaları arasında sindirim sisteminin hızlanmasında etkili olur. Bu sayede daha rahat bir şekilde zayıflamayı sağlamaktadır.

Antioksidan özelliği vardır. Kan şekerini düşürecektir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında da etkili olur.

Sürekli olarak yorgunluk hisseden kişilerin içmesi durumunda enerji veren bir çay türü olmaktadır. Bu çayın demlenmesi için özel üretilmekte olan çayları almalısınız. Çayın nereden alacağınız konusunda ise, aktarlardan ya da marketlerden de satın alarak evinizde demleyerek içebilirsiniz. Böbrek fonksiyonlarının gelişmesini sağlayacak ve idrar sökücü özelliği ile birlikte idrar yolu enfeksiyonlarının da iyileşmesinde etkilidir. Kas yorgunluğu yaşamakta olan kişilerin kaslarını rahatlatacaktır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

  • 1 yemek kaşığı kırmızı Çin çayı
  • 1.5 su bardağı su

Zayıflama konusunda etkili olduğu kadar aynı zamanda da hazımsızlık yaşayan kişilerin içmesi durumunda oldukça etkili olmaktadır. 1 paket olarak market ya da aktarlardan satın alarak evinizde demleyip içebilirsiniz. Kırmızı çay birçok bitkinin harmanlanması ve yapraklarının işlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kırmızı çayın içerisinde değişik baharatlarda bulunmaktadır. Bu çayı demlerken mutlaka Gong Fu yöntemi kullanılarak demini alması sağlanmalıdır. İlk olarak hazır suyun kaynatılması gerekmektedir. Bu çayı demlemek için bir su bardağı çayı demlemek için 1 yemek kaşığı kırmızı Çin çayını kullanmanız yeterli olacaktır. Kaynar suyun içerisine atılarak 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demini alması beklenmelidir. Sonra süzülerek tatlandırıcı koymadan içilmelidir.

Yeşil Çin Çayı

  • 1 yemek kaşığı yeşil Çin çayı
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1.5 su bardağı su

Çin çayları içerisinde en meşhur ve bilindik olanı yeşil Çin çayı olmaktadır. Antioksidan bakımından zengindir ve ödem söktürücü özelliği de fazlasıyla bulunmaktadır. Bu nedenle de zayıflamak isteyenlerin yapacağı çayın faydaları fazla olmaktadır. Yapacağınız çayın enerji vermesi ile de bilinmektedir. Kendisini çok yorgun hisseden kişilerin günde iki bardak içmesi durumunda yeterli miktarda enerjiye sahip olmalarını sağlayacaktır. Baharatlar ile ve bitkilerin yaprakları ile elde edilen çayın içilirken tadını sevmeyenler için içerisine bal ilave ederek tatlandırmanız mümkündür. Fakat faydalarının yok olmaması için kesinlikle kimyasal tatlandırıcı ya da şeker koymamanız gerekmektedir. Bunun yerine bal ilave ederek çayı demleyin. Kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında yeşil çayın eklenerek daha sonrasında 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Sonra süzerek içebilirsiniz.

Beyaz Çin Çayı

  • 1 yemek kaşığı beyaz Çin çayı
  • 1 su bardağı su

Beyaz Çin çayının fiyatının diğer çaylardan biraz daha pahalı olmasına rağmen sağlığa faydaları sayesinde uzmanlar tarafından içilmesi önerilmektedir. Özellikle de zayıflamak isteyenler ve kanser riski altında olanlar için tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çayın farklı markalarda satışı bulunmaktadır. Marketlerden ya da aktardan satın alarak evinizde demleyip kullanabilirsiniz. Bu çayın farklı bitkilerin yaprakları ve bazı baharatlar kullanılarak yapılmıştır. Çayı demlerken mutlaka hazır su kullanmalı ve aynı zamanda da tatlandırıcı kullanmamalısınız. Şayet tadını beğenmediğiniz için içmekte zorlanıyorsanız o halde içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Ama sade içmeniz daha faydalı olmaktadır. Her zaman için kaynar suyun içerisine harmanlanmış çaydan 1 yemek kaşığı koyun. Ağzı kapalı şekilde demini alması için 10 dakika bekleyin. Süzerek çayı içmelisiniz.

Keemun Çin Çayı

  • 1 yemek kaşığı keemun Çin çayı
  • 1.5 su bardağı su

Keemun çayı sağlıklı kilo vermekte faydalı olmaktadır. Bu çayın bulunması çok zordur ve çok pahalı olan bir çay olmaktadır. Fakat kişilerin bilinçli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Demlenmesi oldukça kolay olmaktadır. Fakat çayın çok az üretilmesi sebebi ile fiyatı da oldukça pahalı olmaktadır. Kaynamış suyun içerisine ekleyerek çayı yapmalısınız. Kendisine has olan aroması ve kokusu sayesinde içimi de rahat olmaktadır. Zayıflamak isteyenlerin metabolizmasının hızlanmasında etkilidir. Sindirimin de kolaylaştırmasında etkili olur. Kaynamış suyun içerisine sadece 1 yemek kaşığı kadar koymalısınız. Sonra demini alabilmesi için ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Süzüldükten sonra içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı