Diğer Çaylar

Chai Çayı Faydaları ve Demlenmesi İçin Kurallar

Chai çayının düzenli kullanılması mideyi yatıştırır, bulantı, ishalin önüne geçer. Ayriyeten dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur ve solunum alerjilerinin önün geçer.

Chai Çayı Faydaları

Bu çay diğer çay türlerinden farklı olarak, sadece kullanılan çay yaprağının değil aynı zamanda diğer ilave bileşenlerle de bir içecektir. Chai kelimesi dünyanın birçok farklı bölgesinde çay anlamına gelir ve birçok kültürde önemli bir rol oynamıştır.  Chia çayı Hindistan’da dünyada gelmiştir. Dünyanın bu bölgesinde günlük bir içecek olarak kullanılır. Ülkemizde son birkaç yıldır içecek popüler hale gelmiştir. Hindistan’da chai, ağır süt, baharatlar ve tatlandırıcı gibi güçlü siyah çayların birleşiminden yapılır. Hindistan’da Chai, su yerine bufalo sütü kullanılarak demlenirken, ülkemizde ineklerin bütün sütleri kullanılır. Tipik olarak kullanılan baharatlar arasında kakule, tarçın, zencefil, karanfil ve biber bulunur. Yıldız anason da bazı durumlarda kullanılmaktadır.

Sağlık Faydaları

Ülkemizde insanlar, son birkaç yılda sadece tadı için değil, aynı zamanda birçok doktor ve alternatif tıp uzmanlarının teşvik ettiği müthiş sağlık faydaları için daha fazla çay içmeye başlamıştır. Chai çayı farklı değildir. Bu çayın içeriğinde bulunan masala, temel baharatlar sindirimi teşvik eder, dengeler ve destekler. Tarçın, zencefil, mideyi yatıştırır, bulantı ve ishali ile savaşır.  Kakule ayrıca sindirime yardımcı olur ve vücudu detoksifiye etmeye destek olur. Ayrıca dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur ve hatta solunum alerjilerine yardımcı olabilir. Özellikle astımlı kişiler tarafından düzenli şekilde kullanılması gerekir. Ciddi hastalıklara sahip olan kişiler bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka uzman doktor görüşü almalıdır. Çünkü bazı hastalıklar bitki çaylarının kullanılması ile tetiklenebilir.

Chai Çeşitleri

Bu çay bitki türüne ve büyüyen lokasyona göre değişen birçok çay türünden farklıdır. Çay çeşitleri, yaprak türüne göre değildir. Çay yapraklarına eklenen baharat ve aroma çeşitleri ile farklılık gösterir. Bazı tarifler şeker ya da bal gibi ekstra süt ya da tatlandırıcıları içerir. Diğerleri daha fazla daha büyük miktarlarda karabiber ve kakule içermektedir.  Zaten baharatlar ile karıştırılmış olan çayı içerken aynı zamanda doğal veya yapay tatlar eklenmiş olabilir. Çayların içerdiği tüm tatlandırıcılar tamamen doğal olmalıdır. Farklı üreticiler tarafından eklenen lezzetlerin bazıları vanilya, hindistancevizi, çikolata, elma ve balkabağı içerebilmektedir.

Chai Çayı Demleme

Bu içecek farklı türler içerebildiğinden dolayı kullanılacak olan içeriğe göre ideal pişirme sıcaklıkları ve demleme zamanları değişkenlik gösterir. Özel üreticiler tarafında paketlenmiş olan çeşitlerin kullanımında mutlak kullanım talimatlarını izlemek gerekir. Demleme yapacak olan kişilerin aşağıda bulunan talimatları izlemesi gerekir.

 • Tercihe bağlı olarak tek başına suda, su ve süt karışımında veya yalnızca sütte demlenebilmektedir.
 • Chai’yı demleme için özel tavsiyeler alınmışsa bunların unutulmadan uygulanması gerekir. 1 su bardağı kaynamış suya yaklaşık olarak 2 gram gevşek yapraklı chainın karıştırılması gerekir.
 • İçeceğin demlerken daima taze, saf, soğuk filtrelenmiş su kullanımı yapılmalıdır. İçme suyu çayın demlenmesi konusunda en iyidir. Demlenecek kaptaki bütün ısıyı korumak için demlerken çayın üzeri örtülmelidir.
 • Klasik demleme için; 5 dakikaya kadar veya 15 dakikaya kadar kaynamış suya bitkinin karıştırılması gerekir. Bu arada istenilen miktarda sütü sadece bir kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtmak gerekir. Sulu sütü ve istenen tatlandırıcıyı karıştırmak gereklidir. Özellikle gerginlik durumlarında çayın tadını çıkartmak gerekir.
 • Düz siyah ya da yeşil çaylarda olduğu gibi aşırı düzeyde demleme yapmak ve gereken süreyi aşmak tadının acımasına neden olabilir.
 • Chai’niz siyah çay içeriyorsa, yeşil çay içeren chai’den biraz daha uzun ve biraz daha sıcak suyun içinde demleme yapılmalıdır. Genelde 5 ile 10 dakika aralığı bu konuda yeterli olacaktır.
 •  Eğer chai’niz yeşil çaya sahipse, daha düşük bir sıcaklıkta ve daha az demleme süresi ile uygulanmalıdır. Demleme için 3 ile 5 dakika yeterli olacaktır. Bu aşamada suyun tamamen kaynatılmaması gerekir. Kaynama seviyesine gelen suyun kullanımı yeterli olur.
 • Bu bitkiden hazırlanan tohumlar zayıflama konusunda destek vericidir. Özellikle yoğurt içinde ya da bazı besinler ile birlikte kullanıldığı zaman metabolizmanın hızlanması konusunda yardımcı olur. Zayıflamaya destek olması için diyet ile birlikte ve düzenli şekilde kullanılması çok önemlidir.

Latte

 • 2 Chai’lı siyah çay poşetleri 
 • 1/4 su bardağı kaynar su 
 • 3/4 su bardağı süt 
 • Bal veya şeker (isteğe bağlı) 
 • Tarçın veya Hindistan cevizi üzerine serpin (isteğe bağlı)

3 ile 5 dakika boyunca sıcak suda poşet çaylar bekletilir. Bir cezvede süt ısıtılır. Isıtılması esnasında köpürmesi için sürekli olarak karıştırılmalıdır. Ardından su ile birleştirilir. Tadı isteğe bağlı olarak şeker ya da bal eklemesi yapılır. Üzerine isteğe bağlı olarak tarçın veya Hindistan cevizi serpilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı