Diğer Çaylar

Ceviz Kabuğu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Öksürük kesici özelliği ile bilinen ceviz kabuğu çayının aynı zamanda da soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olmaktadır. Çayın tarifleri ve demlenme şekli.

Ceviz Kabuğu Çayının Faydaları

İnsan sağlığına faydaları ile bilinen ceviz ile yapacak olduğunuz çay da oldukça etkilidir. Çayın soğuk algınlığı gibi problemlerin ortaya çıkması durumunda demlenerek içilmesi sonucunda soğuk algınlığı hızlıca iyileşme görülecektir. Ayrıca kronik öksürüğün de hızla iyileşmesini sağlaması ile bilinmektedir. Ceviz çayının bağırsak sağlığına da faydalarının olması ile bilinmektedir. Bu sayede bağırsaklarda ortaya çıkacak olan zararlı bakterilerin, solucanların da hızla yok olmasını sağlamaktadır. Bağırsaklarında kurt ya da solucan olan kişilerin günde 2 bardak içmeleri önerilmektedir. Şeker hastalığının vücutta ortaya çıkacak olan semptomların azalmasında etkili olacaktır. İnsanlarda ortaya çıkacak olan D vitamini eksikliği sonucunda kemiklerin güçsüzleşmesini ve kemik erimesini de önleyecektir. Kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır.

Günde 2 su bardağı taze demlenerek içilecek ceviz kabuğundan çayın saç sağlığına da faydalı olması ile bilinmektedir. Saç dökülmesini durduracağı gibi aynı zamanda da saçın daha parlak olmasını da sağlamaktadır. Kalp ve damar tıkanıklığını önleyecek, damarlarda birikecek plakların önlenecek ve damarların genişleyerek dolaşımın daha akıcı olmasını sağlayacaktır. Kalp kasının güçlenmesinde ve tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde şifalı bitki olarak bilinen ceviz kabuğu ve ceviz yaprağı kullanılmaktadır. İnsanların şifa niyetine kullandıkları bu bitkinin düzenli olarak kaynatılması ile birlikte vücuttan toksinlerin atılması ile bilinmektedir.

İnsanlarda meydana gelecek olan bakterilerin ve zararlı virüslerin toksinlerin atılması ile bilinmektedir.

Ceviz Kabuğu Çayı

  • 3 tane cevizin kabuğu
  • 1 su bardağı su

Taze olarak demlenerek içilmesinin sağlığa faydalarının çok olması ile bilinen kabuklar ile demlenerek içilecek çayın bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinmektedir. Bu sayede insanların grip gibi soğuk algınlığının önlenmesini sağlayacaktır. Sürekli olarak öksüren ve bir türlü geçemeyen kişilerde de öksürüğün geçmesi için etkili olacaktır. İnsanların düzenli olarak içmeleri tavsiye edilmektedir. İçmekte olan kişilerde alerjik reaksiyon gelişimi olması durumunda içilmemesi gerekiyor. Ailesinde kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin içmeleri gereken bir çaydır. Demleyebilmek için ilk olarak suyun içerisine ceviz kabuğu konularak bir süre beklenmelidir. Daha sonradan ise kısık ateş üzerinde suyun kaynaması beklenmeli ve daha sonradan da ocağın altı kapatılarak beklenmelidir. Suyun ılık olması durumunda içilmesi gerekiyor.

Kiraz Yapraklı Ceviz Yaprağı Çayı

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kiraz yaprağı
  • 1 yemek kaşığı ceviz yaprağı
  • 1 su bardağı su

Basur hastalarına önerilen şifalı bitkiler arasında olmaktadır. İnsanların düzenli olarak içmeleri ile birlikte ortaya çıkan basurun belirtilerinin azalarak hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. İnsanların bu çayı düzenli içmeleri sonucunda hastalığın iyileşecek olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Kiraz yaprağı sindirim sistemine faydaları oldukça çok olması sebebi ile insanların düzenli tüketmeleri öneriliyor. Bir kişinin sindirime bağlı olarak sorunları olması halinde günde 2 defa taze demleyerek bu çayı içmeleri tavsiye edilir. Kaynamış suyun içerisine ilk olarak kiraz yaprakları ve daha sonradan da kurutulmuş ceviz yaprakları konularak kabın ağzını kapatmalı ve daha sonradan dem alabilmesi için beklenmelidir. Demi alması ile birlikte süzülerek suyun ılık olması halinde içilmesi uygun olacaktır.

Limonlu Ceviz Yaprağı Çayı

  • 1 yemek kaşığı ceviz yaprağı
  • Yarım limon
  • 1 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığında etkili olan ve insanların dolaşım sisteminde de etkili olan bir çay olmaktadır. Bu çayın her defasında taze olarak demleyerek içilmesi öneriliyor. Çayın faydalarının sindirim sistemine de oldukça etkili olduğu için başta mide ülseri gibi hastalıkların önlenmesinde faydalı olacaktır. Basur hastalığı tedavisinde ceviz çayı önerilmektedir. Fakat limon ile demleyerek içecek olduğunuz çayın faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi de bulunmaktadır. Bu sebeple de yeni yaparak gün içerisinde 2 fincan çayı demleyip içmeniz etkilerini kısa süre içerisinde gösterir. Limonu yıkadıktan sonra küçük dilimlere kesilerek suyun içerisine koymalısınız. Kabuklarını soymamanız ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra suya atmanız gerekmektedir. Suyun kaynaması sonucunda ocağın altı kapatılmalı ve içerisine kurutulmuş ceviz yapraklarından 1 yemek kaşığı miktarında koymanız gerekiyor. Kabın ağzını kapatarak dem alması beklenir. Daha sonradan ise süzülerek ılık olduğu zaman içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı