Bitki Çayları

Çemen Otu Tohumu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Çemen otu çayının sindirim sisteminde faydalı olmasının yanı sıra aynı zamanda da çayın diyabet hastalarının içmesi önerilmektedir. Çayın demlenme şekli ve tarifi

Çemen Otu Tohumu Çayının Faydaları

Çemen otu çayının insan sağlığına faydalı olan bir bitkisel çaydır. Emziren kadınların içmesi durumunda daha çok ve bebeğe sağlıklı olan sütünün olmasını sağlayacaktır. Antibiyotik özelliği bulunan çayın vücutta bulunan iltihabın giderilmesinde etkili olur. Düzenli içilmesi sonucunda göğsü yumuşamasını sağlayacak ve öksürüğün yok olmasında etkili olur. Kabızlığı önleyecek bir bitki çayı olmaktadır. Sindirim sistemine de son derece etkili olan bir çay olarak bilinmektedir. Hazımsızlık ve gaz gibi mide sorunlarını da önleyecektir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Cilt sağlığına da iyi gelecek olan çayın aynı zamanda ölü hücreleri arındırdığı için cildin erken yaşlanmasını önleyecektir. Diyabet hastalarının tüketmesi durumunda vücuttaki şeker miktarını dengeler. saç dökülmelerine karşı etkili olan bu çayın saç köklerini de beslemesi ile bilinmektedir. Bu sayede saçın dökülmesi azalacaktır.

Ağrı kesici özelliği bulunan çayın eklem ağrılarının giderilmesinde etkili olacak ve romatizma ile mücadele edecek bitki çayı olmaktadır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu
 • 200 gram su

Faydalarının çok fazla olması sebebi ile içen kişilerin sağlığına kavuşmalarında etkili olan bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Çayı demleyerek içmek isteyenlerin çemen tohumu otu kullanarak çayın demleyecek oldukları unutulmamalıdır. Bu sebeple de çayı içerken mutlaka aktardan çemen yaprağı yerine tohumunu satın almanız daha da etkili olmasını sağlayacaktır. Çayın ilk olarak demleyebilmek için sindirim sisteminde gelişen sorunları da önleyecek olduğu için mutlaka hazır su kullanarak yapmanız gerekmektedir. Klorsuz su olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında koyarak demini alabilmesi için ağzı kapalı olacak şekilde bir süre beklenmelidir. 10 dakika sonrasında süzülerek çayın ağzı yakmayacak kadar ılık olması sonucunda içilmelidir.

Zencefilli Çemen Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Doğal bir antibiyotik özelliği ile bilinen çemen otu tohumunu kullanarak yapacak olduğunuz çayın içerisine zencefil tozu ekleyerek demlemeniz sonucunda çayın daha faydalı olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de zencefil ekleyerek demlemeniz sonucunda metabolizmanın oldukça hızlı çalışmasını sağlayacaktır. İlk olarak kaynamış suyun içerisine zencefil ve çemen otu tohumu ekleyerek kabın ağzını kapatın. 10 dakika boyunca demini tam olarak almasını bekleyin. Demini alması ile birlikte süzerek içerisine bal ilave ederek çayın tatlanmasını sağlayın. Ağzı yakmayacak kadar ılık olması sonucunda içebilirsiniz.

Tarçınlı Çemen Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığı önlemek amacıyla kullanılan bir bitkisel çay olmaktadır. Metabolizmanın daha hızlı olmasını ve tüketen kişilerin daha sağlıklı kilo vermelerinde etkili olacak olan bu çay için içerisine tarçın koyarak demlemeniz zayıflamanızı sağlayacaktır. Çayın ayrıca aç karnına içilmesi durumunda iştah kesici özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Suyun içerisine ilk olarak tarçın konularak kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Suyun kaynaması ile birlikte içerisine diğer bitkiler konulmalı ve demini alabilmesi için 5 dakika beklenmelidir. Süzülmesinin ardından içerisine çaya tat verebilmesi için organik bal ilave ederek karıştırılarak içilmelidir.

Limonlu Çemen Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını ve böylelikle hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaktır. Limon ile demleyecek olduğunuz bu çayın bol miktarda C vitamininin olması sebebi ile içmeniz durumunda soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklara yakalandığınız zaman daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. Demleyeceğiniz zaman mutlaka limonun taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çekirdeklerini çıkartmalı ve suyun içerisine koyarak kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Ocağın altını kapattıktan sonra ise içerisine diğer bitkiyi de ilave ederek karıştırmalı ve ağzı kapalı şekilde demini almasını beklemelisiniz. Çayı süzerek içerisine bal ilave ettikten sonra, karıştırıp çayın ılıması sonucunda içebilirsiniz. Eğer bitkiye karşı alerjisi olanların bu çayı tüketmekten uzak durmaları önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı