Çay ve Kahve Tarifleri

Çayın Ph Değeri Nedir, Alkali Çay Çeşitleri Nelerdir?

Çayın ph değeri oldukça önemlidir. Çayın pH seviyesiasit veya baz olup olmadığının anlaşılması için kullanılan derecelendirme konusu için kullanılan tabirdir.

 Çayın PH Degeri

Bitkisel Çay ve pH’ın çok önemlidir ve asit-baz dengesi ile ilgisi vardır. Asit-Baz dengesi bir kişinin sağlığı için çok önemlidir., çünkü hastalık durumları asidik bir ortamda gelişir. Vücudun alkali ise hastalık ve hastalık mevcut olamaz. Vücudun asidik veya alkalin olup olmadığı birincil belirleyicidir. Bir yiyecek veya içecek yutulduğu zaman  sindirildiğinde ve emildiğinde o yiyeceğin her bir bileşeni, böbreklere ya bir asit oluşturucu bileşik ya da bir baz oluşturan biçim olarak ulaşır. Genel beslenme alkali bileşenlerden daha fazla asidik bileşen sağlıyorsa vücutta net asit yükü ile sonuçlanır. Bitkisel çay ve pH el ele gitmektedir. çünkü bitkisel çay almak bu net asit yükünü dengelemeye yardımcı olabilir. İnsan vücudunun her hücresi belirli bir pH aralığı içinde en iyi şekilde işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Optimal pH söz konusu vücut hücresinin tipine bağlı olarak değişir. Bunun yanı sıra vücudun net pH’sinin sıkı bir şekilde düzenlenmiş olması önemlidir.  .Vücut ne olursa olsun kararlı bir pH’ta çalışmalıdır. bu yüzden çoğu insanın diyetsel asit yükünün bir homeostatik baz üretme mekanizması tarafından nötralize edilmesi gerekir.

Hemen hemen insanlar tarafından gün içinde tüketilen çayın asit veya baz olduğunu algılamak adına pH değerine bakmak gerekmektedir. pH seviyesi maddelerin asit veya baz olup olmadığının anlaşılması için kullanılan derecelendirme şeklidir.  Normal siyah çayın ph seviyesi 5.5 şeklinde ölçülür. vücudun asidik bir ortama rağmen sabit bir pH sürdürme girişiminin birçok potansiyel sonuçları vardır. Bunlar;

Hiperkalsiüri

idrarda yüksek kalsiyum konsantrasyonudur. Kalsiyum güçlü bir baz olduğundan dolayı ve kemik vücudun en büyük kalsiyum deposunu içerdiğinden, metabolik asidoz kemikte kalsiyumda bir salınmaya neden olur. Sonuç itibariyle vücudun asidik ortamını nötralize etmek adına kemik kaybolur.

Negatif Azot Dengesi

idrarda yüksek konsantrasyonlarda azottur. Glutamin vücudun asidozunu nötralize etmek adına kalsiyum gibi davranır. Metabolik asidoz, birincil olarak depolandığı kastan glutamin salmak için kas yıkımına neden olacaktır. Bu kas yıkımından gelen amino asitler daha sonra vücuttan atılır ve vücuttan net bir kas kaybına neden olur. Bu, gücü azaltır ve metabolizmayı azaltır. 

Artan Kan Kortizol Seviyeleri

Bu karın yağında bir artışa yol açar ve kalp hastalığı ile ilişkilidir. 

Alkali Çaylar

Bir alkali çay seçmek için kafein içermeyen birinden seçim yapmak oldukça uygun olur.

Nane Çayı

Alkali olan çayların içinde en başta yer alan bir içecek türüdür. Çok eskilerden bu yana kadar kullanılan bu içecek türü rahatlama konusunda insanlara fayda sunar. Nane karın gazını, şişkinliği ve kas spazmlarını hafifletir. Vücudun sıcaklığını yükseltiği zaman ve ateşi yumuşatmaya yardımcı olduğu için insanlar tarafından sık şekilde tercih edilir. Klasik demleme uygulaması ile demlenebilir.

Papatya Çayı

Papatya uykuya ve rahatlama olanak sağlayan bir çayıdır. Özellikle uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından sık şekilde kullanılır.  Papatyadan elde edilecek olan içecek türleri yemeklerden sonra büyük bir sindirim yardımcısıdır. Düzenli şekilde kullanılacak olan içecek ayrıca göğüs soğuk algınlığı ve bronşitleri de yatıştırır. Bu çayın demlenmesi için;

  • 1 tatlı kaşığı papatya çiçeklerinin kurutulmuş hali
  • 1 su bardağı kaynar su

Papatyanın üzerine kaynar su dökülür ve 5 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülerek tüketime hazır bir hale gelecektir.

Limon Balm Çayı

Bu çayın içinde kesinlikle kafein bulunmaz. Bu sayede insanların yaşamına mutlu olma konusunda destek sağlanır. mevsimsel duygudurum bozukluğundanmuzdarip olan kişiler gün içinde alkali olan çayın tüketimini yapabilir. Klasik demleme usulü ile demlenerek hazırlanır.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı, lezzetli bir dünya lezzetine sahip güzel kırmızı bir çaydır. Bu içecek en harika ısınma olanağını insanlara sağlar. Alkali özelliği bulunan içecek kötü bir günde, yağmurlu bir günde, ya da kış soğuklarının kemiklerin içinin bile rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Rooibos baş ağrısını gidermeye, iltihap ve hastalıklarla savaşmaya olanak sağlayan tonlarca antioksidan içerir. Aynı zamanda egzamaya yardımcı olur.

Zencefil Çayı

Karın  bölgesinde oluşan kramplar konusunda faydalıdır. Sıcak suyun içinde demlenecek olan zencefil çayı roobios çayı ile karıştırılabilir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip için olumlu etkileri ortaya çıkartır. Sadece zencefil, sinüsler, göğüs tıkanıklığı temizlemek için iyidir.