Sorular

Çay Kaç Kaloridir, Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çay diğer içecekler gibi bir kalori değerine sahiptir. oldukça düşük kaloriye sahip olan çayın içine ek malzemeler katıldığı zaman kalori miktarında yükselme olur.

Çayın Kalorisi

Çay, dünya çapında milyonlarca insan tarafından tüketilen en sağlıklı içeceklerden biridir. ancak sıfır kaloriye sahip değildir. Bu içeceğinde kalorisi bulunur.

Birçok sıcak çay içen kişi içeceklerine şeker, bal, limon ve hatta krema ekler. Çayın toplam değerini almak için, tercih edilen ek malzemeye dikkat etmek gerekir.

  • Bir çorba kaşığı bal eklenirse 64 kalori, 17 karbonhidrat ve 16 gram şeker içerir.
  • Eğer eklerseniz tam yağlı süt, bir çorba kaşığı 9 kalori ve yağ bir gram içerir.
  • Şeker eklenirse, eklenen her çorba kaşığı için 16 kalori, 4 gram karbonhidrat ve 4 gram şeker içerir.

Şeker

Rafine edilmiş (beyaz) bir şekerin tipik bir çay kaşığı, yaklaşık 4 kalori olan 15 gramlık bir şekere sahiptir. Bir şeker küpü yaklaşık 9 kalori olan yaklaşık 2 gramdır. Bazı restoranlarda çay veya kahve ile servis edilenler gibi bir şeker paketi yaklaşık 3 gram veya 11 kalori içermektedir.  Bu kaloriler boştur, yani başka hiçbir besin değeri vermez, vitaminler, mineraller veya protein bulunmaz.

Süt

Süt veya krema, çaydaki kaloriye katkıda bulunabilir. Yalnız katkılanan toplam miktar, insanların gıdada tükettiği süt ürünlerine göre genelde küçüktür. Bu kaloriler her iki şekerin de (süt ürünlerinde doğal olarak oluşan laktoz gibi) ve yağsız sütte yağdır. Çayın içine atılacak olan yarım buçuk sıvı süt yağ başına 39 kalori içerir, bunların 30’u yağdır. Yağsız süt sıvı yağ başına 10 kalori içerir, bunların hiçbiri yağdan değildir. Hatta krema eklemesi yaparken insanların çaylarına ekledikleri tipik miktarın kullanılması büyük ölçüde kaloriye katkıda bulunmamaktadır. Şekerden farklı olarak süt ayriyeten önemli besin değeri de katar. Süt protein içerir, sıvı 1 bardak başına yaklaşık 1 gram ve bazı A vitamini içerir. Ayrıca iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Birçok ülkede süt de Vitamin D ile takviye edilir. Vitamin A ve D’nin yağın içinde çözünen vitaminleri vardır, bu sebeplerden yağsız sütlerden iyi emilmezler.

Sağlığa Faydaları

Geleneksel olarak tüketilen çay  flavonoidler ile tanenler dâhil polifenolleri içermektedir. Polifenoller özellikle sağlık bakımından fayda sağlamakta olan bitki bazlı kimyasaldır. Araştırmalar özellikle belirli popülasyonda kanserlere yakalanma risklerini ve tüm etkenlere bağlı mortaliteyi içermekte olan sonuçlar flavonoid tüketimleri ile ilişkilendirilmektedir. Bilim insanları ise flavonoidlerin bu şekilde yararlar sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kesin olarak konuşma konusunda daha dfetaylı araştırmaların yapılmas gerektiğini vurgular. Bazı çalışmalarda çay içilmesi konusunda iyileştirilmiş uyku ile azalan stresi ortaya çıkartan sonuçlar ile ilişkilendirme yapmaktadır. Çay içilmesi kişilerin rahat veya uykunun iyi biçimde olmasına olanak olup olmadığı veya daha rahat olan kişilerin de çaylardan  keyif alma eğilimi içinde olup olmadıkları konusunu belirlemek oldukça zor olabilir. Çay stres, huzursuzluk ile anksiyete rahatlaması konusunda kullanılmakta olan L-teanini içerir. Son olarak da çay çeşitleri zihinsel uyanıklığa ve artırılmış üretkenliğe de bağlıdır. Çay uyanıklığı artırabilir kafein içermektedir. Bunların yanı sıra bir hüzün veya sinirlilik hissiyatı da yaratabilir. Koyu çay çeşitleri siyah çay gibi olanlar çoğu zaman daha çok  kafein içeriğine sahiptir. Kafeinlerden olumlu veya olumsuz olan fayda sağlanıp sağlanmadığı, kendi duyarlılık seviyesine bağlı şekilde değişir. Genelde çay bir bardal kahvenin yarısı civarında kafein içermektedir.

Bitkisel Çayların Faydaları

Bitkisel olan çay çeşitleri geleneksel çaylardan daha  farklıdır. Bu tarz çaylar otlar, kökler, tohumlar ve diğer bitkilerin materyallerinden elde edilir. Bitkisel çay tüketenler sağlık srunları konusunda yararlardan faydalanmak adına da kullanım yaparlar. Bazı olumlu etkileri bilim tarafından da desteklenmektedir.

Bitkisel çayın sayısız çeşitleri vardır. İşte en popüler bitkisel çaylardan ve sağlık iddialarının arkasındaki bilimden birkaçı.

  • Papatya, insan yaşamında yatıştırıcı etkilere sahip olması ile bilinen popüler bitki türüdür. Bilim insanları özellikle anksiyete ile uykusuzluk üstünde hafif bir düzeyde etkilere sahip olabileceğine inanır. Bu çay 2 kaloridir.
  • Limon otu çayı, çoğu zaman stresin azalması, karın bölgesinin yatıştırılması veya uyumaya destek olması adına tüketilir. Araştırmalar bulguları hayvanlar üzerinde doğrulamıştır. Yalnız araştırmacılar bu tarz faydaları insanların üzerinde doğrulamak adına daha çok kanıt gerektiğini gösterir.
  • Karahindiba çayı, özellikle detoks faydası sağlamak adına kullanılır. Bazı insanlar da su ağırlığını azaltmak için karahindiba kullanırlar. Karahindiba çayı idrara çıkma konusunda artış gösterse de, insanlardaki çalışmalar diğer sağlık yararlarını doğrulayamamıştır.
  • Rooibos çayının kullanımı antioksidanlar sağlamaktadır. Bazıları kişilerde bu yararı doğrulama yapmak adına daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, tümörlerin büyümesini inhibe edileceğine inanır. İnsanların bazıları da bu çayı egzama, akne ve kırışıklıklar sorunları için kullanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı