Bitki Çayları

Çarkıfelek Çayının Faydaları, Zararları ve Demlenmesi

Çarkıfelek bitkisinden hazırlanan çay sağlık açısından umulmadık faydaların elde edilmesini sağlar. Bu faydalardan yararlanmak isteyen kişilerin düzenli kullanım yapması faydalıdır.

Faydaları

Çarkıfelek çayı, Passiflora incarnata  bitkisinin kurutulmuş yaprakları ve sapından yapılır.  Gevşek yapraklı bitki çayı kurutulmuş yapraklar ve tutku çiçeği bitkisinin saplarından yapılır. Çarkıfelek çayın kendisinin çiçeklerden yapıldığını öne sürse de sadece otun adıdır. Kurutulmuş çay açık sarı saplı, koyu yeşilimsi kahverengi veya hakidir. KBu içeceğin oldukça zengin ve hoş bir tadı vardır. Faydaları arasında;

Depresyon ve Kronik Stres

Fotokimyasallar ve alkaloidler tarzında çarkıfelek çayda bulunan kaempferol, ruh geliştirmek ve seviyelerini azaltmak adına stresin dengede tutar

Cilt Durumu

Çarkıfelek çayının geleneksel kullanımları döküntüler, yanıklar, tahriş veya cildin iltihabı için uygulanmasını içermektedir. Sedef, egzama, akne, yanıklar ve alerjik reaksiyonlar konusunda da faydalıdır. Bu çayın topikal şekilde uygulaması yaygın değildir ama güçlü bir demleme bu durumların tedavisi konusunda önemli etkilere sahiptir.

İltihap

Vücutta oluşan enflamasyonun azalması adına organik asit ile antioksidanların en iyisidir.  Gut, hemoroid ve bağırsak iltihabı konusunda faydalıdır. Bu yatıştırıcı aktif maddeler, hazımsızlık, kabızlık, ishal, şişkinlik ve krampların yanı sıra serbest radikal aktivitesini neden olduğu kronik iltihap belirtilerini hafifletebilir. 

Cinsel Dürtü

Libido artırmak isteyen kişiler için mucizevi bir içecektir.

Kalp Sağlığı

Kan basıncı düşürücü nitelikleri iyi bilinir. Asit olarak bilinen spesifik bir antioksidan bileşiğin sonucu olan bir durumdur. Hazırlanan içecek ateroskleroz, inme, kalp krizi, koroner kalp hastalıkları ve genelde gerginlik üzerine kardiyovasküler sisteme faydalıdır.

Uyku Bozuklukları

Hazırlanacak içecek gece uykusuzluk veya huzursuzluk gibi bozuklukları tedavi etmek için uzun zamandır kullanılır. Beyinde yer alan flavonoidler, diğer fitokimyasallar ile nörotransmitter düzeylerini etkileyerek, kesintisiz şekilde gece uykusunun yaşanmasına olanak sağlar.

Çay Nasıl Yapılır?

Diğer birçok bitkisel çay türlerinden farklı olarak, çarkıfelek otu çok uzun süre ya da çok yüksek düzeyde sıcaklıkta demlenirse çok acılaşma oluşmaz. Bu da demlenmesi son derece kolay olduğu anlamına gelmektedir.

  • 1 tatlı kaşığı çarkıfelek otu
  • 1 su bardağı kaynar su

Her 1 bardak için 1 tatlı kaşığı çarkıfelek otunun kullanılması gerekir. Bardak içine alınan otun üzerine direkt olarak sıcak su dökülür. Bardağın ağzı kapatılır ve en az 8 dakika boyunca bu şekilde demlenmesi için bekletilir. Genellikle 15 dakikadan az bir süre içinde hazır hale gelir. Süzülen karışım bardak içine alınır.

Renk; çay sıcak sarı-kahverengi veya koyu sarıdır. Renk çok güçlü demlenmiş yeşil çayın biraz benzeridir.

Aroma; çay lezzetli bir şekilde kokar.

Tat; temel lezzeti oldukça iyidir. Yeşil çayın lezzetine benze bir tadı bulunur. Hafif bir kuruluk ya da acelecilik hissi ile biten hafif bir tuzluluk vardır.  Bazen çarkıfelek çayı, zaman zaman çok daha uzun süreler boyunca (bazen de 30 dakikadan fazla) infüzyona bırakılabilir. Bu aşırı demleme süreleri ile çay renginde koyulaşır ve lezzet içinde daha fazla kızarır. İçine limon ya da bal eklendiği zaman daha lezzetli olabilir.

Farklı Çay Tarifi

  • 2 gram çarkıfelek yaprakları ( toz haline getirilir ) ya da 1/4 fincan taze çarkıfelek yaprakları
  • 2 bardak su (filtrelenmiş)
  • İsteğe bağlı 1 tatlı kaşığı şeker veya organik bal
  • Su

Kaynar suyun içine yapraklar ve toz haline getirilen bitki eklenir. Uygulamanın çelik bir tencere içinde yapılması da önemli bir detaydır. Ocak üzerine alınan tencere ağzı kapalı bir şekilde hiç kapağını açmadan 15 dakika kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Kaynama süresi dolan çay ocak üzerinden alınır. Süzgeç yahut tülbent aracılığı ile süzülen içecek kupa ya da bir su bardağına alınarak hazır hale gelir İçine kişi isteği dikkate alınarak doğal bal ya da şeker eklemesi yapılmalıdır. Uzmanlar şeker yerine doğal balın ilavesini daha çok önerir.

Yan Etkileri

Bu bitkisel çayın tüm yararlarının yanında bazı yan etkileri de vardır. Özellikle dozaj aşımı meydana geldiği zaman insanlarda kusma, bulantı, mide rahatsızlığı, kognitif sıkıntı, uyuşukluk, baş dönmesi, mide bağırsak sorunları, hipotansiyon ve kas spazmları da dâhil olmak üzere pek çok semptomun meydana gelmesi ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu yan etkiler ve semptomlar oldukça nadir şekilde gelişir. Çoğunlukla insanların çarkıfelek cinsine bağlı olarak alerjisi meydana gelir. Bu alerji sorunu da kişisel duruma ve yine çayın dozajının aşılmasına bağlı değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı