Bitki Çayları

Çam Ağacı Yaprağından çay Nasıl Demlenir ve Faydaları

Çam aağacı yaprağı ile iğnesinden elde edielcek olan çay çeşitleri kısa sürede sağlık açısıdan faydalı etkiler sunar. Tabii ki düzenli kullanım gerekmektir.

Faydaları

Çam yaprağı ve iğnesinden hazırlanan çay hoş bir tada ve kokuya sahiptir. Bu içecek sağlık sorunları konusunda ve genel açısından birçok faydayı yanında getirir. Bu faydalar arasında;

 • Çam yapraklarında C vitamini diğer ürünlere göre 5 misli daha fazladır. C vitamini açısından zengin olduğu için kalp hastalığı, varis, deri şikayetleri ve yorgunluk gibi durumların rahatlama getirebilir
 • C vitamini ayriyeten bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak çalışır. Bu da çam iğnesi çayın hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.
 • Yapraklardan ve iğneden elde edilen çay, gözler için iyi olan etkilere sahiptir.
 • Saçları ve cildin yenilenmesini iyileştiren ve kırmızı kan hücresi üretimini geliştiren yüksek A vitamini seviyeleri içerir.
 • Öksürükler için bir balgam söktürücü olarak ve göğüs tıkanıklığı rahatlatmak için kullanılabilir. Ayrıca boğaz ağrısı için de iyidir.
 • Kişilere netlik ve zihinsel açıklık getirme konusunda çalışır.
 • Depresyon, obezite, alerjiler ve yüksek tansiyon sorunları konusunda yardımcı olabilir.
 • Yapraklar ve iğneler antioksidanlar içerir. Bunlar insanlar için zararlı olan ve hastalığa neden olan serbest radikalleri azaltır. 
 • Eski dönemlerde yaşayan insanların ömrünün uzun olmasının etkileri arasında bu çayı kullanmaları da yer alır.  Çam iğnesi çayın yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.
 • Biraz çam iğnesi toplanır. Ocakta kaynayan suda ıslanmasına izin verilir. Evin her yerinde berrak bir çam kokusu katacaktır. Ayrıca Noel için mükemmel bir ortam yaratır.
 • Düzenli şekilde çayın tüketilmesi ile yukarıda bulunan sorunlar ile başa etme sağlanır. Aksi olan durumlarda kesinlikle bu sorunlar konusunda fayda sağlanması beklenmez. Uzmanlarda bu çayın düzenli kullanımını özellikle kış aylarından isterler.

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik Çay

 • 1 tutam çam iğnesi ya da yaprak kısımları
 • 1,5 su bardağı içme suyu

Su ocak üzerine alındıktan sonra kaynama seviyesine getirilir. Ardından içine iğne ya da yapraklar atılır. Bu şekilde 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Ardından ocaktan alınan içecek süzülerek günde 2 defa şifalarından yararlanmak adına tüketilmelidir.

Tatlandırıcılı İçecek

 •  Tencere
 • 2 yemek kaşığı çamın yaprakları
 • Su
 • Limon

Tencere içine 3 su bardağı su alınır ve kaynatılır. Yapraklarda eklendikten sonra suyun buharlaşmasını  en aza indirmek için tencerenin ağzı kapatılmalıdır. Kapak yoksa farklı bir materyal kullanılarak bu uygulamada kullanılması gerekir.  Karışım ocak üzerinde 20 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. C vitaminin ısının bozulması nedeniyle daha uzun süre ısıtılması önerilmez. Yani 20 dakikadan daha fazla ocak üzerinde kesinlikle bırakılmaz. Isı üzerinden alınacak olan içecek süzgeç desteği ile bekletilmeden süzülür. Bu çay soğuk ya da sıcak şekilde kişi isteğine bağlı tüketilebilir. Yine kişilerin tercihlerine bağlı içine limon suyu, akçaağaç şurubu veya bal gibi tatlandırıcılar kullanılması da önerilebilir. Bal ve akçaağaç şurubu tamamen kişi isteğine bağlı kullanılır.

Poşet Çay Demlenmesi

 • 1 tane poşet içecek
 • 1,5 su bardağı içme suyu

Su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. 1 su bardağı içine alınan poşet bitki üzerine kaynar su eklenir. 10 dakika boyunca bekletilmesi ile yararlı olan faydaları suyun içine geçer. Ardından süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Günde 2 su bardağı içilmesi faydalı özelliklerinin vücuda geçmesine olanak sağlayacaktır.

Yan Etkileri

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmaların eksikliğinden dolayı, çam iğnesi ile yaprakları çayı ile ilgili bilinen pek çok yan etki yoktur. Ancak, kullanıcılar aşırı miktarda ya da ilk kez kullanım cildi tahriş edebileceğinden, her zaman uçucu yağ ile her zaman ilgilenmelidir. Ayrıca, bazı insan ve hayvanlar için zehirli olan çam ağaçlarına benzeyen birçok bitki vardır. Örneğin; Podocarpus macrophyllus gerçek bir çam değildir. Bunun kullanımı insanlarda kusma ve ishale neden olabilecek bir sınıf 2 seviyesinde toksisite bitkisidir. Bundan dolayı kullanımları konusunda dikkatli olunmalıdır.  Hamile olan kadınlarda kullanımları kesinlikle yapılmamalıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda hamile olanlarında alımların düşüklere sebep olmasını ortaya çıkartmıştır. Pek çok türdeki çam türünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Bundan dolayı kullanım yapacak olan kişilerin ve özellikle ciddi hastalığı bulunan kişilerin bu tarz içecekleri içmeden önce uzman doktora danışması ve detaylı şekilde görüş alması çok önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı