Bitkisel Tedavi

Bronşite İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Akciğer tüplerinin tıkanarak iltihaplanması ile birlikte bronşit meydana gelir. Akut ve kronik olarak görülen bronşitin tedavisinde etkili olan bitki çaylarının tarifleri.

Bronşite İyi Gelen Bitki Çayları

Akciğerlerin hava taşımakla görevli olan tüplerinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan hastalık tedavi edilmemesi durumunda kronik olarak kalacaktır. Tedavisinin mutlaka yapılması, tedavisine ek olarak da bitki çaylarının içilerek daha kolay geçmesi de mümkün olacaktır. Kronik bronşit bulaşıcı değildir. Tedavisi yapılmaması durumunda hastalık akciğerlere hasar verecektir. Akciğerlerin kalıcı olarak hasara uğramaması için mutlaka hastanın tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde iyileştirici özelliği olan birçok çay vardır.

Hatmi Çayı

 • 1 tutam hatmi bitkisi
 • 1 su bardağı süt

Akut olarak gelişen bronşit hastalığının tedavisi için hatmi bitkisinden yapılacak olan çay oldukça faydalı olmaktadır. Çayın yapılması için hatmi çiçeğinin taze ya da kuru olarak da kullanabilirsiniz. Mutlaka yapacak olduğunuz çay için kullanacak olduğunuz sütün hazır süt olmaması gerekmektedir. Bu bitki çayının bronşit tedavisine yardımcı olarak kişilerin iltihaplanmış akciğerlerinde bulunan iltihabın kurumasını sağlamaktadır. Bunun için ilk olarak sütün içerisine hatmi bitkisi bir tutam olacak şekilde konulmalı ve kaynaması için kısık ateşte bekletilmelidir. Süt köpürmeye başladığı zaman ocağın altı kapatılır ve sütün ılık olması beklenir. Bu sırada demi de alacaktır. Demlenmesinin ardından isteğe göre içerisine bir miktar bal ilave edilebilir ve bu şekilde içilmelidir.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

İltihap sökücü özelliği olan bu çayın bronşit hastalarına da önerilmektedir. Çayın yapımı için taze olan bitkiyi kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da kurutulmuş sarı kantaron bitkisini de kullanarak yapabilirsiniz. Çayın etkili olması için akut ya da kronik bronşit hastasının günde iki defa içmesi önerilmektedir. Çayın faydaları oldukça fazla olmaktadır. Nefes açıcı özelliği bulunduğu için tıkalı olan akciğer tüplerinden ötürü rahat nefes alamayan kişilerin rahat nefes almasında da etkilidir. Sarı kantaron bitkisinden yapacak olduğunuz çayın tatlandırılması için organik olan bal ilave etmelisiniz. Ilık suyun içerisine atacak olduğunuz sarı kantaron bitkisinin kısık ateşte kaynatmalı ve daha sonradan demini alması beklenmelidir. Su ılık olduğunda süzerek içerisine bal ilave edip günde iki defa içmeniz iltihabın kurumasını sağlayacaktır.

Tatlandırıcı olarak bal dışında kimyasal olan tatlandırıcı ya da şeker ilave edilerek içilmemesi gerekmektedir.

Kekik Çayı

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Solunum yollarının rahatlamasında ve rahat bir şekilde nefes almalarını sağlayan bir bitki çayı olmaktır. Özellikle de dağ kekiği olarak bilinen kekik türünün alt solunum yollarında meydana gelecek olan hastalıkların çoğunda etkilidir. Çayın kendisine has olan kokusu ve aroması bulunmaktadır. Tatlandırmak için bal ilave edilmesi isteğe göre uygulanmalıdır. Tatlandırmak için şeker ya da kimyasal olarak uygulanan bal ilave edilmemesi gerekmektedir. Bunun için mutlaka organik olan bal ilave ederek çayı demlemeniz gerekmektedir. Ilık suyun içerisine koyacağınız kekik kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Sonrasında ise demini alması için 10 dakika kadar beklenmeli ve süzerek içerisine organik bal ilave edilip içilmelidir.

Civanperçemi Çayı

 • 1 yemek kaşığı civanperçemi bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı melisa
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1.5 su bardağı su

Antibiyotik özelliği olan bitki çayları arasında olmaktadır. Solunum rahatlaması için tıkanan ve iltihaplanan akciğer tüplerinin açılmasında etkili olacaktır. Bunun için yapacağınız civanperçemi antibiyotik özelliği olması ile bilinmektedir. Aynı şekilde de melisanın da rahatlatıcı ve solunum yollarını açması ile bilinen bir bitki çayı olmaktadır. Bronşit olması ile birlikte kişilerin nefes sorunları da olacaktır. Bu nedenle de yapacak olduğunuz çayın içerisine melisa bitkisi koymanız durumunda daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Çayın yapılması için ilk olarak aktardan civanperçemi ve melisa bitkisi almalısınız. Ilık suyun içerisine koyacağınız bitkiler en az 10 dakika süresince kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Demini alması adına süzülmeden beklenir ve süzdükten sonra tatlandırmak için sadece bal ilave edilmelidir. Günde 2 defa içilmesi solunum yollarında oluşan iltihaplanmayı önleyecek ve iyileşme sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı