Diğer Çaylar

Böğürtlen Yaprağı Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan ve sindirimin de hızlı çalışmasını sağlayacak olan bu çayın faydaları sayesinde daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Böğürtlen Yaprağı Çayının Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan ve kullanan kişilerin soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara karşı da koruyacak olması ile de bilinmektedir. Kalp ve damar sağlığına da faydası ile bilinmektedir. Böğürtlen yaprağı çayının içerisinde bulunan maddeler sayesinde ishalin durmasını da sağlamaktadır. Ayrıca mide bulantısı da başta olmak üzere sindirim sisteminde meydana gelecek olan hastalıklara da iyi gelir ve önleyecektir.

Basuru olan kişilerin tedavisinde de etkilidir. Kabızlık sorunu sık sık yaşamakta olan kişilerin daha rahatlamasında da etkili olması ile bilinmektedir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelecektir. Önleyecek olması sebebi ile başta varis tedavisi olması ile birlikte etkili olacaktır. Hastalıkları önlemesinde etkilidir. Ayrıca kan dolaşımının da hızlanmasını sağlar. Boğaz ağrılarının ve nefes açıcı özelliği ile de bilinmektedir. 

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • 200 gram su

Şifalı bitki çayları arasında bulunan kurutulmuş böğürtlen yaprağı kullanılarak demleyecek olduğunuz çayın da faydaları saymakla bitmemektedir. Çayı demlerken ve içerken güzel kokusu ve kendisine has olan aroması ile birlikte çayın içimi de kolay olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf ve bu sebeple de sık sık rahatsızlık geçiren kişilerde ise kullanımı sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmasını sağlayacaktır. Kurutulmuş yaprakları küçülterek 1 yemek kaşığı miktarında ezilmiş ve parçalanmış böğürtlen yapraklarından kaynamış suya konulmalıdır. Çayın 10 dakika süresince kaynattığınız kabın ağzı kapalı olması ve demini bu şekilde alması beklenmelidir. Demini aldığı zaman ise süzüldükten sonra içilmelidir.

Günde 2 defa içilmesi çayın etkilerini gösterecek ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili olacaktır.

Limonlu Böğürtlen Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • Yarım limon
 • 1 su bardağı su

İçerisinde limon bulunduğu için bol C vitamini bulunmaktadır. Bu da kişileri hastalıklardan koruyacak ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için yapacağınız bu çayın mutlaka demini alabilmesi için hazır su kullanarak yapmanız gerekmektedir. Çünkü sindirim sistemine de aynı şekilde faydalı olan bu çayı demlerken klorsuz su kullanarak demlemeniz gerekmektedir. Çayın ilk olarak limonların yıkanarak ikiye bölünmesi gerekiyor. Daha sonradan ise çekirdeklerini çıkartın. Küçük dilimler halinde bölerek suyun içerisine koyun ve suyun kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Su kaynaması ile birlikte içerisine öğütülmüş yaprakları kaynamış suyun içerisine konularak bir süre beklenmelidir. Suyun demini alabilmesi ocağın altı kapatıldıktan bir süre beklenmesi gerekiyor. Tam olarak demlendiği zaman süzülerek içilmelidir. Çayın tadının bir miktar ekşi olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilerin tatlandırıcı olarak içerisine bal ilave ederek içmeleri önerilmektedir.

Ihlamurlu Böğürtlen Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 çay kaşığı organik bal
 • 200 gram su

Kalp sağlığını koruyacak olan ve düzenli olarak içen kişilerin kalp ve damar sağlığına da faydalı olacağı için içilmelidir. Ihlamur ekleyerek demleyecek olduğunuz çayın ise boğazın yumuşamasında daha faydalı olması ile bilinmektedir. Çayı demlediğiniz zaman ilk olarak kurutulmuş böğürtlen yaprağı kullanarak demini almasını sağlamanız gerekiyor. Çayında demlenmesi için kaynamış suyun içerisine yukarıda belirtmiş olduğumuz miktarlarda koyacağınız ıhlamur bitkisinin ve böğürtlen yaprağının konularak karıştırılması gerekmektedir. Suyun hemen demini almayacak olması sebebi ile bir miktar beklenmelidir. Bu süre içerisinde demini tam olarak alabilmesi için kabın ağzının kapalı olması gerekmektedir. Demini alması ile birlikte süzülerek günde 2 su bardağı içilmesi sizin daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır.

Naneli Böğürtlen Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 250 gram su

Boğaz ağrıları başta olmak üzere var olan hastalıkları önlemek ve ağrıyı dindirmek için kullanılacak çayların başında gelmektedir. Bu çayı tüketmek ve içmek için mutlaka hazır su kullanarak demlemeniz daha faydalı olacaktır. Çayın demini alabilmesi için ilk olarak suyun içerisine limonun çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük dilimlere bölerek suya konulmalı ve kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Su kaynaması halinde içerisine böğürtlen yaprağı ve nane kurusu koymalı ve ağzını kapatarak bir süre çayın demini almasını beklemeniz gerekmektedir. Çay demini alması ile birlikte süzülerek günde 2 su bardağı içmeniz de çok faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı