Meyveli Çaylar

Böğürtlen Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Vitamin bakımından zengin olduğu kadar aynı zamanda mineral deposudur. Metabolizmanın ve sindirimin daha hızlı çalıştırarak sağlıklı kilo vermenizde faydalı olmaktadır.

Böğürtlen Çayının Faydaları

Antioksidan bakımından zengin olan bir bitki olmaktadır. Bu özelliği sayesinde de kişilerin yaşlanmasını yavaşlatacaktır. Cilt sağlığına faydalı olan hücrelerin yenilenmesini de sağlayacaktır. Kan dolaşımının hızlanmasına da yararacaktır. Bu sebeple de kalp ve damar sağlığına da faydalı olması ile bilinmektedir. Vücutta meydana gelen yaraların hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte meydana gelen mide bulantısı başta olmak üzere birçok belirtinin azalmasında da etkilidir. Ayrıca böğürtlen çayının yararları arasında anti inflamatuar özelliği ile de dikkat çekmektedir. Bu sayede iltihaplanmanın ve enfeksiyon riskinin de azalmasını sağlayacaktır. Hamilelerde tansiyon sorunu başta olmak üzere birçok semptomun da iyileşmesinde faydalıdır. Hamile bayanların viral yollarla bulaşacak olan mikroplara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek olması sebebi ile hastalıklara karşı da korumuş olacaktır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen
 • 1 su bardağı su

Kurutulmuş böğürtlen kullanarak yapabileceğiniz gibi taze böğürtlenden de bu çayı demlemeniz mümkün olacaktır. Özellikle de kalp ve damar hastalarının düzenli olarak bu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Çayın yapımının kolay olması ve sağlığa da çok faydalı olması sebebi ile uzmanlar tarafından önerilmektedir. İltihap kurutucu özelliği ile birlikte ayrıca cilt sağlığına da düzenli içimi sonucunda fayda sağlayacak olan bir bitki çayı olmaktadır. Çayı demleyebilmek için ortalama olarak 1 yemek kaşığı miktarında böğürtlene ihtiyacınız olacaktır. Taze meyveler kullanarak yapacağınız zaman suyun içerisine koymalı ve kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Şayet kurusunu kullanarak çayını demleyecekseniz o halde su kaynamasının ardından meyveleri koymalı ve suyun birkaç taşım kaynaması sonucunda ocağın altını kapatmalısınız. Demini alması beklenmeli ve su ılık olduğunda ise süzülerek içilmelidir.

Papatyalı Böğürtlen Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 250 gram su

Sakinleştirici özelliğinin yanında sindirim sisteminde ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde faydalı olan bir çay olmaktadır. Çayın faydaları arasında midesini üşüten kişilerin düzenli olarak içmesi ile birlikte fayda sağlayacaktır. Bulantıyı önleyici de özelliğinin olması ile bilinmektedir. Yararları arasında gebelikte ortaya çıkacak olan bulantıyı bastırması ile bilinmektedir. Papatyanın sakinleştirici özelliği bulunuyor. Çayı düzenli içmek uykusuzluğu da önlemesi sayesinde stresli bir hayata sahip olanların içmesi önerilmektedir. Çayın ilk olarak böğürtlen yapraklarının kaynamış suya atılarak birkaç taşım kaynamasının ardından içerisine kurutulmuş papatya bitkisi de konularak demini alması beklenmelidir. Daha sonradan ise süzülmesinin ardından içilmesi sonucunda sindirim sisteminde oldukça iyi gelecektir.

Naneli Böğürtlen Çayı

 • 1 yemek kaşığı böğürtlen yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Mide bulantısı başta olmak üzere sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıkları önlemek ve kişinin iyileşmesinde yararlı olacak bir bitki çayı olmaktadır. Nane ve limon kullanarak yapacağınız böğürtlenli çay sayesinde hastaların midesinin yatışmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple de midesini üşüten hastaların evlerinde böğürtlen yapraklarını kullanarak demleyecek oldukları bir çay olmaktadır. Çayı demlemek için ilk olarak kurutulmuş böğürtlen yaprağına ve kurutulmuş naneye ihtiyacınız olacaktır. Suyun içerisine limon koyun ve kaynamasının ardından ocağın altını kapatmalısınız. İçerisine böğürtlen yapraklarını ve kurutulmuş nane ilave ederek demini alması için 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Demini tam olarak almasının ardından süzmeli ve şeker ilave etmeden içmelisiniz.

Ballı Böğürtlen Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş böğürtlen yaprağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Tatlı içecekler sevenler için şifalı bitki olan bu bitkisel çayı demleyecekleri zaman etkisinin daha iyi olması için şeker kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine organik bal ilave ederek içmelerinin daha da faydalı olacağı bilinmektedir. Çayı demleyeceğiniz zaman muhakkak faydalarının olması için klorsuz su kullanarak yapmalısınız. Metabolizmanın hızlanması ve sindirim sisteminde bulunan organlara da iyi gelecek olan bu çayı demlerken kaynamış olan suyun içerisine yaprakları koymalı ve en az 10 dakika demini alması için ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Demini tam olarak almasının ardından süzmeli ve içerisine organik bal ilave ederek karıştırıp içmelisiniz. Bu çayı düzenli olarak içmeniz sizin metabolizmanızın daha hızlanmasını sağlayacağı için daha hızlı kilo vermenizi de sağlayacaktır.

Çok fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine ve ağzı kuruluğu olmasına neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı