Çay ve Kahve Tarifleri
Melisa Çayı

Melisanın bilinen diğer adları oğul otu, nane balsamı, bal bitkisidir. Bu bitki nane familyasından olan bir türdür. En genel özelliği ise insana sakinleştirici bir etki vermesidir.

Hamilelik döneminde bitki çayları içinde en faydalı olanlar arasında melisa çayı yer alır. Özellikle hormanel etkilerin ortadan kalkması adına oldukça faydalıdır.

Melisa bitkisinden hazırlanacak olan çaylar özellikle bebeklerde uyku sorunu ile huzurluk gibi etkileri ortadan kaldırmaya olanak sağlayan özelliklere sahiptir.

Çayın etkileri arasında uyku sorunu yaşamakta olan ve hazımsızlık problemi yaşamakta olan kişilere iyi geldiği gibi zayıflama açısından da etkilidir. Fakat yan etkilerinin de olduğu unutulmamalıdır.

Doğru demleme teknikleri hem melisa çayının lezzetini arttırmaya yardımcı olur hem de içerdiği uçucu yağları ve vitaminleri en doğru şekilde almanızı kolaylaştırır.

Sindirim sisteminin ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayacağı gibi ağrı kesici özelliği ile birlikte bilinen limonlu melisa çayının faydaları ve yapım aşamaları.

Melisa çayı özellikle sinirlilik, asabiyet ve uykusuzluk sorunları konusunda fayda sağlayan bir içecektir. Bu içecek düzenli şekilde alındığı zaman sorunlar ortadan kalkmaya başlar.

Sarı kantoran ile melisa çayı özellikle sinirlilik, asabiyet ve duygu sorunları konusunda insan yaşamını düzene sokar. Düzenli içilmesi sayesinde sorun ortadan kalkar.

Melisa çayı ruhsal sorunların tedavisinde yardımcı olduğu gibi hazımsızlık konusunda da etkilidir. Gebelikte ve emziren annelerin kullanması bazı yan etkileri nedeniyle önerilmemektedir.