Çay ve Kahve Tarifleri
Ihlamur Çayı

Ihlamur, geleneksel ev tedavileri arasında en yaygın olarak kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Fakat demleme sırasında bitki yapraklarını kaynatmak gibi hatalar sık olarak yapılmaktadır.

Kış aylarının sevilen içeceklerinden biri olan ıhlamur çayı aynı zamanda cildi besleyen ve temizleyen doğal bir bakım ürünüdür. Cilt hücrelerini canlandırıcı özelliği ile lekeleri gidermeye yardımcı olur.

Genellikle soğuk algınlığı ve grip olduğumuzda aklımıza ilk gelen bitki çaylarından olan ıhlamurun faydaları bununla sınırla değil. Peki ıhlamur neye iyi gelir?

Kış günlerinin vazgeçilmez meyvesi ayva oldukça faydalı bir meyvedir. Ihlamur ile birlikte tüketildiğinde ise çok daha faydalı olmaktadır. Peki ayvalı ıhlamur çayının faydaları nelerdir?

Genellikle soğuk algınlığının tedavisine yardımcı olarak tavsiye edilen ıhlamurun kan basıncını niteleyen tansiyona da etkileri vardır. Peki ıhlamur tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü?

Bitki çayları arasında en çok tüketilenlerden olan ıhlamurun bir çok olumlu etkisi vardır. Peki her derde deva ıhlamur anne sütünü arttırır mı ? İşte ıhlamurun anne sütünü arttırmadaki etkileri…

Ihlamurun yararlı özelliklerini içerisine bal katarakt pekiştirebilirsiniz. Yazımızda en faydalı ballı ıhlamur tariflerini ve bu tariflerin yapılışını bulabilirsiniz.

Ihlamur bitkisinin içerdiği şifa sayesinde birçok hastalığı yenebilir ve vücudunuzu koruyabilirsiniz. Bu da ancak doğru yöntemlerle toplanmış, kurutulmuş ve saklanmış ıhlamur sayesinde mümkündür.

Ihlamur çayı içerdiği birçok bileşen sayesinde sayısız hastalığı iyileştiren, aynı zamanda koruma sağlayan bir çaydır. Ihlamur çayının şifa özelliğini kaybetmemesi için doğru tariflerle demlemek önemlidir.

Doğumun gerçekleşmesinden sonra emzirme nedeniyle annenin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Emziren annelerin ıhlamur çayı içmelerinin fayda ve zararlarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Ihlamur çayının zengin içeriği birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, sindirim sistemi düzenleyici etkisiyle zayıflatma çayları arasında başı çekmektedir.

İçerdiği vitamin ve minerallerle şifa deposu olan ıhlamur bitkisi çocuklar için de koruyucu ve besleyici niteliktedir. Yazımızda bebeklikten çocukluk çağına kadar kullanımı hakkında bilgiler edinebilirsiniz.