Migren Tedavisinde Biberiye Çayının Etkileri ve Hazırlanışı

Migren sorunu insanların yaşamlarını birçok yönde olumsuz şekilde etkileyen sorunlara yol açar. Bu sorunların ortadan kaldırılması için biberiye çayından faydalanılabilir.

Biberiye Çayı ve Migren

Migren hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Bundan dolayı insan yaşamını zorlar kişiyi rutinden çıkarır ve çalışma kapasitesini sınırlar. Migren sorunu birkaç gün boyunca sürebilir. Bundan kaynaklı olarak insanların çoğu fazlasıyla ilaç içmeyi tercih eder. Her organizma, tüketilen çok sayıda ilacı harcar ve baş ağrılarını tedavi etmek yerine farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. Migren tedavisi halk ilaçları ile ortadan kaldırılabilir. Bunlar koruyucu bir tedavidir. Bazı ipuçları ve tarifler bir saldırının gelişmesini engeller, ağrı gücünü azaltır, diğerleri kök nedenleri ile baş etmeyi sağlar. Migrenler kan damarlarının spazmından ve bunun sonucunda yetersiz kan akışından kaynaklanır. Standart baş  ağrılarının tam aksine farklı ve daha şiddetli bir semptomatoloji ( anksiyete, bulantı ) eşlik eder ve kendine özgü bir aura olabilir.

Biberiye baharatı aromatik bir bitkidir. Bununla birlikte, geleneksel olmayan tıpta bu bitkinin değeri daha az değildir. Biberiye karaciğeri restore etmek, hafıza problemlerini ortadan kaldırmak, konsantrasyonları iyileştirmek ve sinirsel hastalıklarla mücadele etmek için kullanılır. Buna ek olarak, biberiye yardımıyla migrenden kaynaklananlar dâhil kas ve baş ağrılarından kurtulurlar. Bu bitkinin avantajları çok yönlüdür. Biberiye yağıda migren konusunda oldukça etkilidir. Diğer esansiyel yağlarla birleştirilir ve kan dolaşımını normalleştirdiği için migren ataklarını önleyebilir. Bir fincan çay ve içecek için taze biberiye yaprakları da kullanılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Ayrıca kaynar suyun içine eklenecek olan birkaç damla biberiye yağının teneffüs edilmesi de sorunu ortadan kaldırır.

 Ataklar İçin Çözüm

Migren atağını durdurmak için.

 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Yarım çay kaşığı biberiye
 • Bir tutam nane
 • Bir tutam tarçın

2 yemek kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı biberiye ve bir tutam nane, küçük bir tutam tarçın bir çaydanlık içine alınarak üzerine su aktarılır. 10 dakika boyunca ocak üzerinde kaynatılan karışım yemeklerden önce ve yemeklerden sonra tüketilir. Bileşenlerin hareketi ile spazm ortadan kaldırılır ve damarları normal çalışma durumuna getirir.

 Şiddetli Ağrılar

 • 1 yemek kaşığı biberiye
 • Bal
 • 1 su bardağı içme suyu

1 su bardağı su kaynatıldıktan sonra içine doğal çay demleme aparatları ile biberiye koyulur. Ağzı kapatılan biberiye çayı yaklaşık olarak 10 dakika bekletilir. Süzüldükten sonra içine az düzeyde bal eklemesi yapılır. Biberiye çayı gün içinde 2 defa tüketildiği zaman migren sorunu için iyi gelir.

Adaçaylı Karışım

 • 1 yemek kaşığı biberiye
 • 1 çay kaşığı kıyılmış adaçayı

Bitkisel çay baş ağrısı başladığı anda yapılır. Bir çay kaşığı kıyılmış adaçayı ve biberiyeler bir bardak kaynar su içine dökülür ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra bitkisel çayın baş ağrısından oda sıcaklığına kadar soğumasına izin verilir. Bu çayı günde iki veya üç kez içmek gerekir.

Migren İçin Farklı Çaylar

Papatya

Papatya suyunun faydalı özellikleri ana aksanları sakinleştirici bir etkiye sokar. Bulantıları giderir, baş ağrısını azaltır. Basit bir infüzyon için;

 • 500 ml kaynar suya 2 yemek kaşığı papatya bir gece önceden termos içine aktarılır.
 • Ertesi gün ve diğer günlerde ağrıların sonlanması adına gün içinde içilir.

Melisa

Kan damarlarını sabit bir spazmdan kurtulması adına oldukça faydalıdır. Hazırlamak için;

 • Bir bardak kaynar su
 • Birkaç tutam melisa yaprakları  ocak üzerinde kaynatılır.
 • İsteğe bağlı tatlandırmak için içine bal eklemesi yapılabilir.

Lavanta Yağı

Hoş tatlandırıcı aromasıyla bilinen lavanta yağı, parfümlerin ve kozmetiklerin yaratılmasında uzun süredir kullanılmaktadır. Eski Mısır döneminde bu harika yağ, firavunların bedenlerinin mumyalanmasında kullanılmıştır. Lavanta yağının yararları arasında serebral dolaşımını aktive etme, böylece zihinsel sağlığı ve strese dayanma kabiliyetini geliştirme etkisi bulunur. Lavanta yağı, bir tonik olarak davranır, fiziksel ve psikolojik yorgunluğa karşı mücadelede yardımcı olur. Ayrıca, 2012 yılındaki çalışmaların, migrenle mücadelede lavanta buharlarının solunmasının etkinliği ortaya çıkmıştır. Uygulama için;

 • Tencere
 • Su
 • Lavanta yağı

Tencere içinde kaynatılan su içine birkaç damla yağ eklemesi yapılır.  Ardından ocağın altı kapatılır. Baş üzerine havlu koyularak sıcak suyun buharı iyice teneffüs edilir. Bu buhar migrenin tedavisi için oldukça ideal ve etkili çözümler sunar. Sorunun çözülmesi ve ağrıların hafiflemesi için günde bir kez bu işlem uygulanır. Uygulama konusunda buhara yüzün çok yaklaştırmaması gerekir. Buharın sıcaklığı yüzü yakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir