Biberiye ÇayıBitki Çayları

Biberiye Çayı Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu? Biberiye Çayının Faydaları

Zayıflama kürleri denilince akla ilk gelen bitkilerden biri şüphesiz biberiye çayıdır. Yoğun mineral ve vitamin desteği ile özellikle yavaş metabolizmadan şikayet edenler için öneriler arasındadır.

Biberiye Çayı İle Zayıflama

Biberiye çayı eski tarihlerden beri tıpta tercih edilen bitkiler arasındadır. Ancak yakın tarihte yapılan klinik araştırmalar gösteriyor ki özellikle metabolizma üzerinde oldukça büyük etkileri var. Özellikle zayıflamak isteyen ancak yavaş bir metabolizmaya sahip olan kişiler rahatlıkla biberiye çayı ile bu soruna çözüm bulabilirler. Peki biberiye çayı ile zayıflanır mı? 

biberiye ile zayıflama

Biberiyenin kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yapılan araştırmalar biberiyenin kandaki insülin miktarını azalttığını kanıtlamaktadır. Kan basıncını düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle özellikle tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerin de düzenli olarak biberiye çayı tüketmelerinde fayda vardır. 

Mide ve bağırsaklardaki asidik dengeyi düzenlemeye yardımcı olan bu bitki metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını destekleyecektir. Aynı zamanda pankreas hastalıkları için de tedavi edici özelliğe sahiptir. İçeriğinde zengin miktarda A, B, ve C vitaminleri, folik asit, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve bakır vardır. Zengin besin değerleri ile kilo kaybederken kas ve kandaki değerlerin düşmesini önleyecektir. Özellikle bağırsaklaraki kabızlık ve gaz problemleri için tercih edilebilecek başlıca formüller arasındadır biberiye çayı. En önemli etkisi yağ yakımını ciddi şekilde desteklemesidir. Bunun yanı sıra sinir sistemi üzerinde de oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle aşırı yemek yemeye yatkın kişiler diyet uyguladıklarında sinir sistemleri bundan olumsuz etkilenir. Ancak düzenli olarak kullanılacak biberiye çayı ile sinir sisteminizde etkin bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Düzensiz uyku metabolizmayı yavaşlatan ve kilo alımına neden olan başlıca etkenlerdendir. Bu çay ile uyku düzeninizin düzenlenmesi kilo verilmesini de kolaylaştıran etkenlerden olacaktır.

Biberiye Çayı Hazırlanışı ve Püf Noktaları

Her bitki çayında olduğu gibi biberiyenin de kendine has püf noktaları vardır. Hazırlanış şekli dışında günlük doz aşımlarından kaçınmak da önemlidir. Belirtilen dozların altında veya üstünde kullanımda yeterli etki görülemeyecektir. 

Uzman hekimler düzenli diyet ve spor yapan bir kişinin günde 2 fincandan fazla bu bitki çayını tüketmemeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Bunun yanı sıra hamile kadınların ve 5 yaşın altındaki çocuklarında bu çaydan tüketmeleri sakıncalı olabilmektedir. Epilepsi hastalarında da yan etkiler gösterebilmektedir. 

Biberiye çayının hazırlanışında dikkat edilmesi gereken noktaların başında bitkiyi iyi analiz ederek almaktır. Bu bitkinin temininde taze veya kuru olarak tercih edebilirsiniz. Ancak tazeliğinden emin olmadığınız ürünleri almamalısınız. Nemli olarak bekletilmiş bitkilerde bazı mantar türevleri üreyebilmektedir. Bu durum ise bir çok hastalığa davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle özellikle kurutulmuş olanları tüketmeniz daha etkili olacaktır. Bir diğer püf noktası ise demlenme sırasında kendini gösterecektir. Kaynamış su içerisine bırakılan biberiyeler en fazla 10 dakika içerisinde suyun rengini sarı ve yeşil tonlarına dönüştürmelidir. Bunun yanı sıra funda çayı ile birlikte kullanımın zayıflama üzerindeki etkilerini arttırdığı görülmektedir. 

biberiye çayı tarifleri

Pelin otu, Adaçayı ve Funda otu

 • 1 tatlı kaşığı biberiye
 • 1 tatlı kaşığı pelin otu
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı funda otu
 • Yarım litre su

Zayıflamak için hazırlanabilecek en etkin formüllerden biri olan bu tarif metabolizmanızı düzene sokarak yağ yakımını yüksek oranda desteklemektedir. Ancak bu tarifi hipertansiyon hastalarının ve hamile kadınların kullanmamaları gerekmektedir. Öncelikle bitkilerin besin değerlerinin ölmemesi için su ile birlikte kaynatılması tavsiye edilemez. Yarım litre su ayrı bir tencerede kaynatılır. Altı kapatılır ve cam vaya porselen bir demliğe alınır. Biberiyeyle birlikte pelin otu, adaçayı ve funda otu da eklenir. Kapağı kapalı olacak şekilde 10 dakika demlendirilir. Ardından öğlen ve akşam yemekten 1 saat önce aç karnına tüketilir. 

Dağ kekiği ve Akçaağaç şurubu

 • 1 tatlı kaşığı biberiye
 • 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
 • 1 tatlı kaşığı akçaağaç şurubu
 • Yarım litre su

Bu tarif ile yağ yakımını arttırabilir, bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve sindirim problemlerini yok edebilirsiniz. Düzenli kullanımda tansiyon ve kan basıncı problemlerini de azaltmaya yardımcı olacaktır. Yarım litre su bir tencere içerisinde kaynatılır. Kaynamış ve 3 dakika dinlenmiş su içerisine biberiye ve kekik eklenir. Kapak ile tencere arasına temiz bir bez serilir ve kapağı kapatılıp 10 dakika demlendirilir. Ilık haldeyken içine akçaağaç şurubu eklenir ve soğutmadan içilir. Günde 2 fincana kadar kullanılabilir. Tercihen sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi önerilir.

Tarçın ve limon

 • 1 tatlı kaşığı biberiye
 • 1 kabuk tarçın
 • Yarım limon
 • 2 su bardağı su

Limonun asidik özelliği ve biberiyenin yağ yakıcı özelliği ile ideal bir diyet çayı tarifidir. Su bir tencereye alınır ve içerisine tarçın ve limon eklenir. Kısa bir süre kaynadıktan sonra altı kapatılır ve biberiye de karışıma eklenir. 15 dakika demlendirilip günde 2 kez ılık olarak içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı