Çay Çeşitleri

Beyaz Çay Nedir, Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Beyaz çay sağlık açısından oldukça olumlu etkiler sunan bir bitki türüdür. Bu bitkide diğer bitkiler gibi doğru demleme ve dozajında kullanım sayesinde faydalı sağlayacaktır.

Beyaz Çay

Beyaz çay, çay bitkisinin sadece tomurcuklarından ve yapraklarından yapılan en az işlenmiş çay türüdür. En kaliteli beyaz çay, Silver Needle sadece açılmamış tomurcuklardan yapılır ve tomurcuklardaki ince gümüş beyaz tüylerden adını alır. Güzel ve hoş tadı bulunan bu çay özellikle Çin’de fazlasıyla tüketilmektedir. Günümüzde ise dünyanın dört bir tarafında tercih edilen çaylar içinde yerini almıştır.

Faydaları

Çin çayları yüzyıllardır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Günümüzde, Batı dünyasında birçok kişi tarafında sağlık için kullanılmaktadır. Özellikle de kilo verme konusunda bayanlar sık şekilde diyetlerinde kullanır. Diğer faydaları arasında;

Kalp-Damar Hastalığı

Birçok epidemiyolojik çalışma, kalp krizi ve inme de dâhil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar konusunda olumlu etkiler meydana getirdiğini ortaya çıkartmıştır. Gün içinde beş veya daha fazla bardak çay tüketimi, tüm nedenlerden kaynaklı ölüm oranlarında azalma ve özellikle kadınlarda kardiyovasküler hastalıklardan ölümde yüzde 26 azalma olduğunu göstermektedir.

Kanser

Çay tarafından kanser inhibisyonunun,  beslenme ile ilgili olan konsantrasyonlarda meydana gelmektedir. Düzenli şekilde gün içinde tüketmek gerekir.

Osteoporoz

Çay tüketimi kemik yoğunluğu ile pozitif korelasyon gösterir. 

Diş Çürüğü

Çay diş çürümelerini önlemek için ABD su kaynakları için önerilen konsantrasyonlara göre florür içerir. Çay içenler üzerinde yapılan araştırmalarda siyah çay tüketenlere göre daha az diş çürüğü olduğu bulunmuştur. Şekerle içilmeyen bu içecek bu nedenle sağlıklı dişler için daha faydalıdır.

Enfeksiyonlar

Bu içeceğin antiviral ve anti bakteriyel özellikleri bulunur. Beyaz çay ekstreleri, staphylococcus, streptococcus, pneumonia ve dental caries gibi bakteri enfeksiyonlarının yanı sıra mantar enfeksiyonlarının tedavisi konusunda da oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar beyaz çay ekstrelerinin, yeşil çay ekstrelerinden daha büyük bir etki gösterdiğini bildirmişlerdir.

Zararları

Bu çayın tüketimi dozajında yapıldığı sürece güvenlidir. Aşırı düzeyde tüketmekten kaynaklı meydana gelen sorunlar kafein toksisitesi ile alakalandırılır.

Kafein

Tüm çaylar işleme esnasında kafein düzeyini en aza indirmek adına işleme tabi tutulur. Genelde yeşil ve siyah çaylar yüksek düzeyde kafein içeriğine sahiptir. Bu çayda, yaşlı yapraklardan daha yüksek seviyelerde kafein içerdiği tespit edilen tomurcuklar kullanılmaz. Genç çay yapraklarını içerdiğinden daha güvenlidir. Kafein bağımlılık yapıcı bir maddedir ve aşırı çay kullanımı, bazı uyku bozukluklarına, depresyon, titreme, baş dönmesi ve kafa karışıklığı gibi merkezi sinir sistemi sorunlarının artmasına neden olabilir. Çaydan yapılacak olan ekstralarının büyük miktarlarda alındığında gastrointestinal yan etkiler meydana getirebilir.

Demir

Çayda bulunan flavonoidler, emilimini yüzde 70’e kadar engelleyebilir. Bu da demirin bağlanmasını meydana getirir. Bu durumun oluşmaması için içecek yemeklerle veya demir takviyeleri ile kesinlikle tüketilmemelidir.

Beyaz çay aşağıdaki sorunlar meydana geldiğinde de içilmelidir.

  • Viral hastalıkların yayılması sırasında
  • Kronik yorgunluk ve sürekli stres durumlarda
  • Depresyona girme başlangıcında
  • Görünümlerini geliştirmek isteyenler için oldukça yararlıdır. Kilo vermek ve cildi iyileştirmek konusunda diyet listesine eklenirse ve düzenli şekilde içilirse fayda sağlar.
  • Kanser riski altında
  • Dişlere zarar veren büyük miktarda şeker ve laktik asit tüketirken

Beyaz Çay Türleri

Shou Mei: çayın diğer türlerine göre daha koyu olandır Aroması ise oldukça kuvvetlidir.

Snowbud: aroması ve tadı oldukça özeldir. Fiyat açısından diğer çeşitlere göre daha uygundur. İlk defa içmeye başlayacak olan kişiler için uygundur.

Gong Mei: değerli olan çayların artmış olanlarından elde edilir. Oldukça az düzeyde tomurcuğa sahiptir.

Silver Needle; en değerli olan türdür. Sadece ama sadece bahar başlangıcında oluşan tomurcuklardan elde edilir.

Song Yang:  Çin’de yetişen, özel işlemlere tabi tutulan ve aroması güzel olan bir çay türüdür.

White Peony: tomurcuklardan ve genç yaprakların toplanması sonucu işleme tabi tutulur. En değerli olanları içinde yer alır.

Imperial White: tutulduğu işlemlerden kaynaklı olarak değerli olan bir çeşittir. Tomurcuk ve üstte bulunan yapraklardan elde edilir.

Bunlar dışında birçok firma tarafından üretilen çaylar içinde;

  • Portakal aromalı
  • Beyaz çay chado
  • Organik çaylar
  • Beyaz çay fitovision gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu ürünlerin nereden alınacağı konusunda tereddüt duyulsa da artık, eczanelerden, marketlerden ve online internet sitelerinden almak mümkün hale gelmiştir. Bu içeceğin tüketiminde önemli olan orjinal olan çayın tüketiminin yapılmasıdır.

Nasıl Demlenir ve Saklanır?

İçeceğin sağlıklı şekilde tüm faydaları konusunda etki sağlaması için düzgün bir şekilde demlenmesi çok önemlidir. Çaydanlık içine kuru çayın yapraklarından 2 yemek kaşığı atılır. Bir su bardağı içme suyundan kaynatılan kaynar su üzerine dökülür. Bu kaynar suyun sıcak olması gerekir.  Yalnız aşırı düzeyde kaynatılmış olan bir su olmamasına dikkat edilmelidir. Çayın etkilerinin ortaya çıkması için ağzı kapalı şekilde 5 dakika süresince bekletilmesi gerekir. Ardından süzgeç yardımı ile süzülerek hoş kokulu ve sağlıklı içecek hemen tüketilir. İçine ekstra bir katkı maddesi atılmaz. Farklı bileşenli olanlar genelde hazır çay poşetlerinde paketli ürün olarak satılmaktadır. Gün içinde her zaman taze şekilde demlenmesi gerekir. Bir bardaktan fazla demlenip kenarda bekletilmemelidir. Önemli olan taze şekilde ve oda sıcaklığında kişi tarafından içilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı