Çay Çeşitleri

Beyaz Çay Ne Zaman İçilir? Gebelikte Kullanılır mı?

Beyaz çay özellikle Uzak Doğu’da sıklıkla kullanılan ve gün geçtikçe popülerliğini arttıran bir bitkidir. Peki ne zaman ve ne şekilde tüketilmelidir? Gebelikte kullanılması sakıncalı mıdır?

Beyaz Çay Kullanımı

Günümüzde popülerliği gün geçtikçe artan beyaz çayın doğru kullanımı etkilerinde faydalanabilmek adına oldukça önemlidir. Bir çok bitki çayında olduğu gibi beyaz çay için de belli dozlar ve hazırlama şekillerine dikkat edilmelidir. Beyaz çayın kullanımında yaş aralığı oldukça geniş olsa da kullanılmasının tehlikeli olduğu bazı durumlar vardır. Peki kimler beyaz çay içebilir? Ne zaman içilmelidir? İşte tüm merak edilenler…

beyaz çay nasıl kullanılır?

Beyaz çayın kan değerleri üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra şeker ve tansiyon gibi dolaşım problemlerinin etkilerini azaltmada da düzenli kullanımda oldukça olumlu etkileri vardır. Ancak yapılan klinik testler gösteriyor ki mide ve bağırsak hastalıklarından şikayetçi kimselerin bu çayı tüketirken daha dikkatli olmaları gerekir. Aynı zamanda hipertansiyon sorunu yaşayan kişiler için de tavsiye edilmemektedir. 

Çayın etkilerinden tam olarak yararlanabilmek için özellikle tercih edileceği zaman dilimi önem kazanmaktadır. Uzmanlar beyaz çayı tüketirken gıdalar ile birlikte tüketimini tavsiye etmemektedir. Yemek ile birlikte içildiği takdirde gıdaların besin değerlerini azalttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu çayın en doğru kullanım zamanı yemeklerden en az bir saat sonrası veya öncesi olarak tanımlanabilir. Ancak özellikle mide ve bağırsak hastalıklarıyla mücadele eden bireylerin bu çayı tok karnına tüketmeleri gerekmektedir. Aç karnına içildiğinde mide asidinin etkilerini arttırabilir ve reflü veya gastrit sorunlarının etkilerini tetikleyebilir. Beyaz çay aynı zamanda zayıflama kürü olarak da sıklıkla tercih edilen çaylardan biridir. Herhangi bir gastroentrolojik bir problemi olmayan bireyler yemeklerden önce aç karnına da tüketebilir. Ancak tükettikten sonra mide yanması gibi bir problem ile karşılaşılıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bu durum bir mide hastalığının habercisi olabilir. 

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Beyaz Çay

Gebelikte ve emzirme döneminde kadınların tükettikleri gıdalara çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü hem gebelik esnasında hem de emzirme döneminde annenin tükettiği besinler doğrudan veya dolaylı olarak bebeğe geçer. Peki beyaz çay gebelikte ve emzirme döneminde tüketilebilir mi? Anneye veya bebeğe zararlı mıdır?

gebelikte beyaz çay

Gebelik döneminde doktorlar beyaz çayı tavsiye etmemektedir. Bu bitki içeriğindeki bazı mineraller sebebiyle rahim kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bunun yanı sıra bu bitki çayında bir miktar kafein bulunmaktadır. Bebeklerin bünyesi kafeine karşı dayanıksızdır. Özellikle riskli gebelik dönemi geçiren anne adaylarının doktora danışmadan bu çayı tüketmemeleri gerekir. 

Emzirme döneminde anne sütünün içerik bakımından zenginliği oldukça önemlidir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri oluşumunu tam olarak tamamlamadığı için beyaz çay bazı çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple emzirme döneminde beyaz çay tüketmeyi düşün annelerin uzman doktora danışarak gerekli testleri yaptırmaları gerekir. Doktor tarafından kullanılabileceği ön görülürse de günde iki fincandan fazla tüketilmemelidir. Gebelik döneminde de kullanmak isteyen kişilerin günde 1-2 fincanı geçmemeleri gerekir. Gebelikte ve doğum sonrası tüketecek kadınların da mümkün olduğunca başka bitkiler ile harmanlanmamış saf halini tüketmeleri faydalı olacaktır. 

Gebelik ve Emzirme Dönemi İçin

  • 1 tatlı kaşığı beyaz çay
  • 2 fincan su

Bu dönemde bu bitkinin mümkün olduğunca saf haliyle hazırlanması ve tüketilmesi doğru olacaktır. Öncelikle 2 fincan içme suyu bir kapta kaynatılmalıdır. Ardından yaklaşık ısısı 75 – 80 dereceye ulaşana kadar dinlendirilmelidir. Su tercihen cam veya porselen bir demliğe alınır. İçerisine bitki eklenir. Kapağı kapalı olacak şekilde 3 dakika demlendirilip ılık şekilde günde en fazla 2 fincan içilir. 

Zengin İçerikli Çay

  • 50 gr beyaz çay
  • 2-3 karanfil
  • 1 çay kaşığı rezene
  • 1 yeşil elma
  • 1 kabuk tarçın
  • 1 dilim limon

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla veya metabolizmayı hızlandırmak için mideyi yormadan tüketmek isteyenler için bu tarif oldukça etkilidir. Öncelikle 1 litre su içerisinde elma ve tarçın kaynatılır. Ardından karışım süzülerek bir demliğe alınır, içine karanfil ve rezene eklenir 10 dakika demlendirilip süzülür. Bu arada bir miktar soğumuş olan çay içerisine beyaz çay eklenir ve 3 dakika sonra içine limon dilimi atılarak tüketilir. Bu tarif ile midenizi koruyarak beyaz çayın olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Tansiyon, kalp, böbrek veya diyabet problemi olamayan kişiler bu çaydan günde 3 fincana kadar yemeklerden 1 saat sonra tok karnına içmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı