Çay Çeşitleri

Beyaz Çay Demlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyaz çay vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin ve yumuşak içimli bitki çaylarından biridir. Peki beyaz çay nasıl demlenir? İşte püf noktaları ve tarifleri…

Beyaz Çay 

Günümüzde stres toplumun büyük bir probleminin en büyük problemleri arasındadır. Ancak doğal yöntemler ile stresin olumsuz etkilerinden büyük ölçüde kurtulmak mümkündür. Beyaz çayın sinir sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. 

beyaz çay

Beyaz çay doğru şekilde hazırlandığında ciddi bir antioksidan özelliği gösteriyor. Ayrıca cilt problemlerinde de düzenli kullanımda azalma sağlıyor. Bunun yanı sıra içeriğindeki A, B, C, E vitaminleri ile bağışıklık sistemini de desteklemektedir. 

Beyaz çayın en yaygın kullanım alanı stresin olumsuz etkilerine karşı sinir sistemini güçlendirmesine yöneliktir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli kullanım ile sinir hastalıkların tedavisinde oldukça olumlu etkileri var. Buna ek olarak en önemli tercih sebeplerinden biri de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi teşvik etmesidir. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır ve kilo kaybederken vücudun kaybettiği değerleri dengelemeye yardımcı olur. Karaciğer hastalıkları için de takviye edici olarak kullanılabilir. Kandaki şeker miktarını dengelemeye ve kandaki bakterilerin üremesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ancak bu bitki demlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edildiğinde etkilerinden yararlanmak mümkün değildir. 

beyaz çay demleme

Bayaz Çay Demlemenin Püf Noktaları

Beyaz çay demlendiğinde uçuk sarı bir renk alacaktır. Bunun nedeni yapraklarının taze ve yumuşak halde olmasıdır. Ayrıca tüketime hazır olana dek hiçbir kimyasal veya mekanik yönteme başvurmadan el ile toplanması bu çayın değerini daha da arttırmaktadır. Yanlış şekilde toplandığında besin değerlerini büyük ölçüde kaybedecektir. Peki beyaz çay nasıl demlenir? Püf noktaları ve tarifleri nelerdir? Beyaz çayın demleme şeklini öğrenmek için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Uygun koşullar sağlanarak toplanan ve güneşte kurutulan çayın yaprakları su içinde kaynatılmamalıdır. Bu şekilde hazırlandığında besin değerlerini büyük ölçüde kaybedecektir. Mutlaka demlenme şeklinde hazırlanmalı ve 90 derece vaya altındaki suda hazırlanmalıdır. 

Beyaz çaydan istenilen sonucun alınabilmesi için en önemli adımlardan biri de içerisine bal dahil olmak üzere tatlandırıcı eklenmemelidir. Yumuşak bir aroması ve içimi olan bu bitki ile hazırlanan içecekte böyle bir ihtiyaç duymayacaksınız. Özellikle diyabet ve karaciğer hastalıkları ve zayıflama için kullanan kişiler bu duruma daha çok dikkat etmelidir. Bu bitkinin etkilerinden yararlanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta kullanım şeklidir. Tariflerde belirtilen dozlarda kullanımı gerekmektedir. Peki beyaz çay nasıl hazırlanmalıdır? İşte en güzel tarifleri…

Günlük Kullanım İçin 

 • 2,5 g beyaz çay
 • 350 gr su

Beyaz çayın en kolay kullanımı sade olarak tüketilmesidir. Hazırlaması oldukça kolay bu tarifte ise sizlere sade demleme şekilleri ile ilgili püf noktaları anlatacağız. Öncelikle kullanacağınız suyun belli özellikler taşıamsı gerekir. Kesinlikle çeşme suyu kullanılmamalıdır. Kullanılacak içme suyu da mümkünse 7-8 pH aralığında sert olmayan bir su olmalıdır. Ayrıca bu su 70 derece civarında olmalıdır. Cam veya porselen bir demlik içerisine alınan su içine beyaz çay yaprakları bir süzgeç yardımıyla veya doğrudan bırakılır. 2 veya en fazla 3 dakika demlenmeli ve çayın posası süzülerek günde 2 fincan tüketilmelidir. Bu tarif özellikle karaciğer ve şeker hastaları için önerilir. 

Uykusuzluk ve Sinir Problemleri İçin

 • 1 tatlı kaşığı beyaz çay
 • 1 tatlı kaşığı mayıs papatyası
 • 1 tatlı kaşığı anason
 • 1 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı lavanta
 • 750 ml su

Bu tarif ile stresin olumsuz etkilerine karşı korunabilir,uykusuzluk sorunlarınızı aşabilir ve daha sakin bir gün geçirebilirsiniz. Öncelikle bir bardak su ayrılır ve 90 derece ısıya getirilir. İçerisine beyaz çay eklenir ve 3 dakika demlendirilip süzülerek kalan sıcak suyun içine eklenir. İçine diğer malzemeler eklenerek 15 dakika demlendirilir. Bu karışım günde 2 kez yemeklerden 1 saat sonra ve gece yatmadan 1 saat önce tüketilmelidir.

Zayıflamak İçin

 • 1 tatlı kaşığı beyaz çay
 • 1 kabuk tarçın
 • 1 yeşil elma
 • 1 litre su

Yağ yakımını hızlandırmak için bir kaç küçük dokunuş ile ideal bir zayıflama çayı elde edebilirsiniz. Öncelikle suyun 1/4’ünü cam bir demliğe alın. Su 75 derece olmalıdır. İçerisine beyaz çayı ekleyin ve 5 dakika kapağı kapalı şekilde demlendirin. Ardından süzerek kalan sıcak suyun içine ekleyin ve diğer malzemeleri katarakt 2 saat daha demlendirin. Ardından yemeklerden 1 saat önce aç karnına tüketin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı