Çay Çeşitleri

Beyaz Çayın Faydaları, Fiyatı ve Tarifleri

Antioksidan özelliği sayesinde sağlığa yararlı olan beyaz çayın kanser hastalıklarını önleme konusunda etkili olduğu gibi kalp sağlığına da iyi gelmektedir.

Beyaz Çay Faydaları

Sağlığa faydası ile bilinen çayın kilosu 5000 lira civarında satılmaktadır. Bu nedenle de aktarlardan gramla alınarak demlenerek içilmektedir. Özellikle de ailesinde kanser hastalığı olan ve daha önceden kanser rahatsızlığı geçirmiş olan hastaların tekrardan kanser hastalığı yaşamaması için kanserli hücrelerin oluşmasını engellemek için etkili olmaktadır. Obez hastaların sağlıklı kilo vermesinde etkili ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Cilt kırışıklıklarını ve erken yaşlanmayı da önlemesi ile bilinmektedir. İnternet üzerinden de satışı olan beyaz çayın 20 gram kadarı 149 liraya satılmaktadır. 

Çayın içerisinde kafein barındırmaktadır. Bu nedenle de zaman zaman tüketmekte olan kişilerde çarpıntı oluşmasına neden olabilir. Yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi için doktorlarına danışarak içilmelidir.

Marka Gram Fiyat
Sanita Beyaz Çay 100 Gr 21.87 TL
Chado Silver Needle 50 Gr 42 TL
Jasmin Needle Çayı 50 Gr 54 TL
Silver Needle 50 Gr 40 TL
Çaykur Organik Beyaz Çay 20 Gr 129.60 TL
Neşe Çay Beyaz Çay 20 Gr 260 TL

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 2 çay kaşığı beyaz çay
 • 200 gram su

Demlenmesi için 1 su bardağından biraz daha fazla olan su kaynatılmalıdır. Suyun kaynamasının ardından çayın demlenmesi için hemen üzerine çayın konularak demlenmesine geçilmemelidir. Kaynamış olan suyun 5 dakika boyunca soğuması beklenmelidir. Sonrasında hafif soğumuş olan çayın içerisine konularak ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi için 10 dakika boyunca da beklenmelidir. Bu çayı ılık bir şekilde düzenli olarak her gün içmeniz kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyecektir.

Ballı Beyaz Çay

 • 2 çay kaşığı beyaz çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Bir su bardağı suyun ilk olarak kaynatılması gerekmektedir. Suyun kaynar kaynamaz hemen beyaz çay ile birlikte demlenmesi çayı yapımında uygun olmayacaktır. Bu nedenle de çayın ılık olması gerekmektedir. Fakat çay ılımadan önce balın erimesi için su kaynar kaynamaz içerisine organik bal ilave edilerek karıştırılır ve bal eritilmesi gerekmektedir. Su 5 dakika boyunca ılık olması beklenmelidir. Suyun ılık olduğu zaman çayın suyun içerisine ilave edilerek 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Süzme işlemi 10 dakika sonrasında yapılmalıdır. Sonrasında ise içilmesi daha uygun olacaktır.

Soğuk Beyaz Çay

 • 1 yemek kaşığı beyaz çay
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım litre su

Normal çayın demlenir gibi bu çayın demlenmemektedir. Çayın demlenebilmesi için ilk olarak su kaynatılmalıdır. Daha sonrasında ise suyun ılık olması çayın demlenebilmesi için beklenmelidir. Çayı suya atılmadan önce bal ilave edilerek karıştırılmalı ve eritilmelidir. Sonrasında ise suyun ılımasının ardından 1 yemek kaşığı miktarında suyun içerisine konularak ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi beklenmelidir. 1 saat boyunca ballı suyun içerisinde demlenme beklenir ve süzülmesi gerekmektedir. Süzüldükten sonra çayımız hazır olacağı için 1 saat sonrasında buzdolabına koyarak gün içerisinde içilmelidir. Özellikle de bu tarifle yapacak olduğunuz bu bitkiden yapılan suyu zayıflamak isteyen kişilerin metabolizmasının hızlanmasında ve kilo vermesinde etkili olacaktır.

Limonlu Beyaz Çay

 • 2 çay kaşığı beyaz çay
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça etkili olan çayın kurusu içerisine katacak olduğunu limon bol C vitamini almanız konusunda da etkili olacaktır. Çeyrek limon suyun içerisine konularak kaynatılmalıdır. Sonrasında ise suyun 5 dakika süresi boyunca ılık olması beklenmelidir. Çayı her zaman demleyeceğiniz zaman kaynar su ile demlememeniz ve suyun ılık olması durumunda demlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Su ılık olduğu zaman içerisine bitki atılarak 10 dakika boyunca beklenmeli ve sonra süzülerek içilmesi sonucunda bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin hızla bağışlıklık sisteminin hızlanmasında etkili olacaktır.

Portakal Çiçeği Beyaz Çay

 • 1 yemek kaşığı portakal çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı beyaz çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Kurutulmuş portakal çiçeği ve beyaz çayın harmanlanmasının ardından cam su bardağının içerisine konulmalıdır. Cezve içerisinde hazır ve kireçsiz olan su kaynatılmalıdır. Fakat hemen bitkilerin üzerine dökülmeden ılık bir hale gelmesi beklenmelidir. Bu süre içerisinde su kaynamış olduğu için balın erimesi daha kolay olacağı için içerisine bal ilave edilerek karıştırılır. Su ılık olduğu zaman bitkilerin üzerine dökülerek bir süre demlenmesi beklenir. Normal çaydan biraz farklı rengi olacaktır. Karıştırılır ve süzülmesinin ardından içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı