Diğer Çaylar

Bergamotlu Çayın Faydaları ve Demlenme Şekli

Kronik hastalıklar başta olmak üzere ruhsal sorunlara da iyi gelen ve sağlık için faydalı olan çayın faydaları ve demlenme şekli.

Bergamotlu Çayın Faydaları

Soğuk algınlığı ya da bağışıklık sistemiyle yakından alakalı olan bir hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. Kronik hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır. Sindirim sisteminde ortaya çıkan hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İştahın normal olmasını sağlayacaktır.

Sindirimi kolaylaştıracak ve hazımsızlığı önleyecektir. Ruhsal olan rahatsızlıkları da önlemesi ile bilinmektedir. Daha yoğun olarak kişilerin anksiyete ya da panik atak gibi sorunlarının azalmasını sağlamaktadır. Kan basıncının normal düzeyde olmasını sağlamaktadır. Kan basıncının normale dönmesinde etkili olacaktır. Kalp ve damar sağlığı açısından da iyi gelecektir. Kolesterol sonucunda damarlarda birikmiş olan plakların yok olmasını sağlayacaktır. Vücutta ki iltihabın kurumasını sağlamaktadır. Diş eti ve diş sağlığına da faydalı olması ile bilinmektedir.

Özellikle de yorgun olan, kendisini halsiz hisseden kişilere yeterli enerjinin olmasını sağlamaktadır. 

Zararları

İçerisinde kafein bulunmaktadır. Bu nedenle de çok geç saatlerde içilmesi uygun olmayacaktır. Çayın uykusuzluk yapmasına neden olabilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonların olmasına neden olabilir. Çok aşırı içilmemesi gerekmektedir. Gün içerisinde 4 bardaktan fazla içilmesi önerilmez. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi sorunların olmasına da neden olmaktadır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı bergamot
 • 1 su bardağı su

Çayın kokulu olması nedeniyle ve farklı bir aroması olması sebebiyle oldukça faydalı olmaktadır. İçiminin kolay olması sayesinde sağlığa çok faydalı olan bu çayın son yıllarda birçok insan tarafından içildiği bilinmektedir. Sade içeceğiniz gibi aynı zamanda çayın başka bitkilerle harmanlayıp da içmeniz mümkündür. Bu tarifimizde sizlere sade bergamot çayının tarifini veriyoruz. 1 yemek kaşığı bergamot tomurcuk kaynamış suyun içerisine konularak 5 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynaması beklenmelidir. Özellikle de sindirim sistemine iyi gelen çayı yapacaksanız hazır su kullanmanızı öneriyoruz.

Limonlu Bergamot Çayı

 • 1 yemek kaşığı bergamot
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Limonlu yapacak olduğunuz bergamot çayının kokulu olması ve kendisine has bir tadı sayesinde içimi de son derece güzeldir. Bu çayı demlerken taze limon kullanarak demleyin. Çayın her zaman için hazır su ile yapmanız önerilmektedir. Çayı demlerken suyun içerisine limon kesilerek konulur. Limonun çekirdeklerini çıkardığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonradan ise su kaynadığı zaman ocağın altı kapatılır ve içerisine 1 yemek kaşığı miktarında bergamot tomurcuğu konularak en az 10 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlenir. Süzüldükten sonra içilir.

Sütlü Bergamot Çayı

 • 1 yemek kaşığı bergamot
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal

Bergamot çayını sütle de demleyebilirsiniz. Farklı tatlar aramakta olan kişilerin süt ile yapacak olduğu çayı ister sıcak ister soğuk içmeleri de mümkündür. Bu çayı demlerken ilk olarak suyun kaynaması gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine bergamot atılarak demini alması beklenmelidir. Sıcak içmek isteyenler sütü de biraz kaynatması gerekiyor. Süzüldükten sonra suyun içerisine süt ilave edilir. İçerisine de bal ilave edilerek karıştırılır.

Bergamotlu Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı bergamot
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Zayıflama konusunda yeşil çayın çok faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle de yapacak olduğunuz çayın içerisine bergamot koyarak bitki çayını demleyin. Bu sayede metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca sindirim sistemini de kolaylaştırmakta olan bu çayın demlemek için ilk olarak hazır suyu kullanarak yapmanız tavsiye edilmektedir. Suyun ılık olduğu zaman içerisine yeşil çay konularak iki dakika kısık ateşte suyun birkaç taşım kaynamasını beklemelisiniz. Daha sonradan ocağın altı kapatıldıktan sonra içerisine bergamot konularak kabın ağzını kapatarak en az 10 dakika boyunca demini almasını bekleyin. Bu çayı günde 4 defadan fazla içmemeniz gerekmektedir. Zayıflamak isteyen kişilerin yapacak oldukları diyete ek olarak çayı demleyerek içmeleri durumunda metabolizmalarının daha hızlı bir şekilde hareket ettiği için daha hızlı kilo vereceklerdir.

Soğuk Bergamot Çayı

 • 1 yemek kaşığı bergamot
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Daha çok sıcak günlerde serinletici bir içecek içmek isteyenler için yapılan bu çayın sağlığa faydaları da saymakla bitmemektedir. Çayın soğuk içmek isteyenler için normal bir şekilde demlemeleri gerekmektedir. Özellikle de limon ve bal karışımı ile birlikte yapacak olduğunuz çayın malzemelerini fazla koyarak sizlerde buzdolabında saklayabilirsiniz. Günde 4 su bardağından fazla bu çayı içmemelisiniz. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple alerjisi olanların tüketmemeleri gerekmektedir. Su ilk olarak kaynatılır ve içerisine bergamot konularak karıştırılır. Taze kesmiş olduğunuz limon çekirdekleri ayıklanarak sıkılır ve içerisine bal ilave edilerek karıştırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı