Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Kullanılabielcek Olan Uyku Çayları

Bebeklerin uyku sorunlarını ortadan kaldırmak adına bitkisel bazı çayların kullanımı yapılabilir. Bunların uzman kontrolünde kullanılması oldukça önemli bir detaydır.

Bebekler İçin Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar bebekler beslenmeye başladıktan sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek, gastrointestinal sistemi çalışmak, sinir sinirlerini yatıştırmak için küçük bir büyümeye yardımcı olmak ve uyku sorunlarını ortadan kaldırmak adına destekçi olur. Bebeklerin hastalıklarını olumlu açıdan destekleyen ve uyku getiren bitkisel çayları kullanmadan önce annelerin ve babaların uzman doktora başvurarak bilgi almaları gerekir. Bazı bitkilerin güçlü iyileştirici özellikleri vardır. Yanlış dozajda kullanımı vücutta istenmeyen reaksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle alerjik reaksiyonlar ve zehirlenmeler oluşur. Kullanmadan önce her bir bitki türüne yaş kısıtlamaları ve kontrendikasyonları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Uyku getiren ve bağışıklığı destekleyen çaylar içinde;

Dereotu ve Rezene Çayı

Bebeği doğuştan kısa bir süre verilen başka bir deyişle çocuklar için ilk çaydır. Evde yemek pişirmek için yeteri kadar basittir. Tek başına toplanmış veya bir eczaneden satın alınan kurutulmuş dereotu veya rezene tohumları kullanılmaktadır.

 • 1 çay kaşığı dereotu ya da rezene tohumu
 • 1 bardak sıcak su

Bir çay kaşığı tohumun üzerine kaynar su dökülür. 15 dakika boyunca demlendikten sonra süzülür. Gün içinde 3 kez bir çay kaşığı infüzyonu yeterli miktarda vermek gerekir. Emzirme süreci içinde günde altı çay kaşığına kadar dozunu kademeli olarak artırma işlemi yapılabilir.

Papatya

Altı ayını dolduran bebeklere verilmeye başlanan bir çaydır. Özelikle uyku sorunun çözülmesini, uykusuzluğa neden olan kolik, bağırsak sorunlarının ve huzursuzluklarının yok olmasını sağlar. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Karın içinde kolik, daha fazla uyarılabilirlik, soğuk algınlığı ve grip için yararlı olacaktır. Alerjiden kaçınmak için bebeklere yavaş yavaş başlayarak vermek gerekmektedir. Papatya çayı astımda kontrendikedir.

 • 1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği
 • 1 su barağı kaynar su

Papatya çiçeklerinin üzerine direkt olarak kaynar su dökülür. 10 dakika kadar bekletilir ve süzgeçten geçirilir.  Günde 3 yemek kaşığı ara ara bebeklere verilmelidir. Özellikle akşam uykusuna dalmadan yarım saat önce içirildiği zaman rahat bir uyku süreci yaşanmaya olanak sağlar. Düzenli ve huzurlu uyku için düzenli şekilde bebeğe içirilmesi gerekir.

Kekik

Kekiğin bireysel hoşgörüsüzlük dışında kontrendikasyonları yoktur. Kekikten yapılan bebek çayı, karın içindeki kolik ve ağrı için faydalı olacaktır. Bu sorunların ortadan kaldırılması düzenli ve huzurlu uyku için gerekir. disbiyozu hafifletecek ve hatta kurtların kurtulabilmesine yardımcı olacaktır. Bu çay zihinsel stres ve sinir bozuklukları konusunda içmeye iyi gelir. Soğuk algınlığı ve grip ile kekik öksürüğü giderir.

 •  1 su bardağı içme suyundan hazırlanan kaynar su
 • 1 çay kaşığı kekik

Kekiğin üstünde kaynar su dökülür ve yoğun olmaması adına 5 dakika kadar bekletilir. Ardından süzüldükten sonra bebeklerin içmesi için hazır hale gelir.

Nane

Çocuklara vermek bir yaşından daha büyük olmaları gerekir. Sindirim problemleri için kullanılır, karın ağrısını giderir. Bu sorunlar uykusuzluk sorunlarının başlıca nedenleri arasında bulunur.

 • Bir bardak kaynar su için nane yaprakları bir çay kaşığı alınır. Ocak üzerine alınan su ağzı kapalı şekilde 5 dakika süresince kaynatılmalıdır. Çocuğa iki veya üç çay kaşığı süzdükten sonra gün içinde ara ara verilmesi gerekir.

Kimyon

İki yaşından büyük çocuklar için önerilir. Kimyon, anti bakteriyel ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkiler yaratır.

 •  1 su bardağı içme suyundan hazırlanan kaynar su
 • 1 çay kaşığı kimyon tohumu

Kimyon tohumu  bir bardak kaynar suya dökülür ve 15 dakika demlemek için bekletilerek süzülür.

Farklı İki Çay

Isırgan

Isırgan çayı, hemostatik özelliklere sahiptir, anemiye yardımcı olur, bağışıklığı artırır.

 • Bir çay kaşığı kadar kuru ısırgan yaprakları bir bardak kaynar suyun içinde 15 dakika kapağı kapalı bir kapta bekletilerek demlenir.
 • Süzülen içecek gün içinde 3 defa 1 yemek kaşığı şeklinde bebeklere verilmelidir.

Huş Ağacı Yaprakları

Bu çay C vitamini ve antibiyotik olarak görev yapan maddeleri içerir. Ayriyeten iyi bir idrar söktürücüdür.

 • Taze veya kurutulmuş yapraklar az miktarda kaynar suyun içinde 5 dakika kadar demlenir.
 • Ardından soğumaya bırakılır ve daha sonra bıçağın ucu ile kabartma tozu eklenir.
 • Günde 2 defa sabah ve öğle yemeğinde bebek tarafından tüketilmelidir.
 • Okul öncesi çocuklar için doz yarım çay bardağıdır. Okul döneminde olanlar için yarım bardaktır.
 • Alerjik sorunlar bulunmuyorsa içine az düzeyde doğal bal eklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı