Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Bebeklerde Rezene Çayı Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Bebekler için kullanılacak olan rezene çayının faydalarının ortaya çıkması için uygun demleme ve en doğru dozaj ayarlanması yapılmalıdır. Bu sayede etkili çözüm hızlıca sağlanır.

Bebekler İçin Rezene Çayı

Rezene bitkisi eski Yunanlılar tarafından sık şekilde kullanılmıştır ve uzun yıllar boyunca yararlı özellikleri için değerlenmiştir. Günümüzde insanlar bu bitkiyi çay şeklinde kullanarak çok çeşitli problemleri çözmek için kullanıyorlar. Ürünün yararlı özellikleri bileşimi ile değerlendirilmelidir. Bitki rutin, karoten, anektoz, esansiyel yağlar, askorbik asit gibi yararlı maddeler, bir dizi vitamin ve mineral içerir. Yeni doğmuş bebeğin vücudu için rezeneden elde edilen çayın faydalı özellikleri arasında;

 • Bağışıklık savunma ve sinir sisteminin güçlendirilmesini sağlar.
 • Sindirim süreçlerinin normalleşmesi konusunda etkilidir.
 • Kemik oluşum süreçlerini olumlu etkileyen kalsiyum asimilasyon süreçlerinin iyileştirilmesine olanak sağlar.
 • Gaz sancısı sorununu hızlıca giderir.
 • Faydaları konusunda daha çok etki yaşamak isteyen kişiler kimyonlu şekilde kullanmalıdır.
 • Bağırsak kolik ve şişkinlik gibi yaygın bir sorundan kurtulmayı sağlar.
 • Kas spazmlarının çıkarılması konusunda etkilidir.
 • Gıdaların sindirimi önemli ölçüde gelişir.
 • Aşırı gaz çıkarmayı ortadan kaldırır.
 • Eğer bağırsakta düz kas spazmı varsa rezene bu sorunu kaldıracaktır.
 • Metabolizmayı ve bağırsak peristalsis geliştirir.
 • Kırılmanın sinir sistemi üzerinde çok olumlu bir etki vardır.
 • Rezene çayı emziren anne tarafından tüketilirse, bu, emzirme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Çocukların ve bebeklerin rezene çayı içmelerinin en yaygın nedeni sindirim sistemi, özellikle de artan gaz üretimi ve ağrılı kolik problemidir. Aslında bu çay çoğu zaman kullanımının kapsamını açıklığa kavuşturacak olacak şekilde aktarlarda ve eczanelerde poşetlenmiş şekilde satılır. Her bebeğin steril olarak doğduğunu ve sindirim sisteminin aynı durumda olduğunu unutmamak gerekir. Yavaş yavaş, bakteriler bağırsakları kolonileşmeye başlar ve yaklaşık bir yıl boyunca bu uzun süreç sona erer. Çocukta tam teşekküllü bir mikroflora oluşturur. Bu tarz durumlarda oluşan sorunlardan kurtulmak adına birebirdir.

Çayın Demlenmesi

Taze Rezene

Sağlıklı çay yapmak için doğal rezene alınması  ve bunun  bıçakla ezilmesi gerekir. Bu demleme sadece bir bardak kaynar su için bir çay kaşığı rezene ile yapılır. Taze rezenin demlenmesinde bir bardaktan fazla yapılmaz. Her seferinde yeniden demlenmesi daha uygun olacaktır. Bebek gaz sorununda rezenenin faydalarından yararlanmak için süzme ve soğutma işlemlerinin en doğru şekilde yapılmasına özen gösterilir. Yeni doğana fazla düzeyde verilmez. Bir besleme için 10-15 ml yeterli olacaktır.

Yeşil Rezene

 • 1 yemek kaşığı kıyılmış yeşillik rezeneler
 • 200 ml içme suyu

Kıyılan rezenenin üzerine kaynar olan içme suyu direkt olarak dökülür ve 30 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bekletilir. Bekleme süresi sonrasında çay süzülür ve oda sıcaklığında soğuması beklenir. Bebeklerde bu tür içeceklerin miktarı günde 50 ml’yi geçmemelidir.

Rezene Tohumlarının İnfüzyonu

 • 1 çay kaşığı rezenenin tohumları
 • 1 su bardağı kaynar su

Bir çay kaşığı tohum önce bir kahve değirmeni ile öğütülmelidir. Sonra bir bardak kaynar su üzerine dökülerek yarım saat süresince bekletilir. Ardından karışım süzülür ve rahatça içilebilecek bir sıcaklığa getirilir. Böyle bir ilaç, her besleme sırasında bir çay kaşığı şeklinde bir çocuğa ya da bebeğe verilebilir. Bebekler tarafından çok iyi tolere edilir ve hızlı bir pozitif sonuç verir.

Zararları

Rezene bebeğin vücut ürünü için güvenli kabul edilir ama kullanımında bazı kurallar kesinlikle göz ardı edilmemelidir. İlk kural makul olan bir dozdur. Olumlu etkiler hızlı şekilde meydana gelsin diye kesinlikle bebeklere aşırı düzeyde çaydan verilmez. Bu tarz tüketimler alerjilerin ortaya çıkmasına ve tersine sindirim sisteminin bozulmasına yol açabilir. Uzman hekimler rezenin olumlu etkilerinden yararlanması için anne ve babalara dozajında kullanım önerir. Çayın tüketilmesinde bebeğin ve çocuğun tepkisini değerlendirmek ve ilk gün olumsuz sonuçlara yol açmamak için içeceğe bir çay kaşığı ile başlanması tavsiye edilir. Alerjik reaksiyonların yokluğunda, birkaç gün için hacim 3 ile 6 kaşığa kadar uzman bilgisi dâhilinde artırılabilir. 6 aylık süresince güvenli olan dozaj 50 ml ve 6 ile 1 yıl sonrası için güvenli dozaj 100-200 ml’dir. Bebeğin rezene vermeye başlaması bebeğin tepkisini objektif olarak değerlendirebilmek için diğer yeni yiyecekleri ve luresleri tanıtmaktan daha iyidir. Negatif etkiler meydana gelmeye başlarsa ürün derhal durdurulmalıdır. Doğal olan rezeneler de dâhil olmak üzere vücut üzerinde belirgin bir etkisi olan hiçbir çözüm bebeğe verilmemelidir. Bu nedenle rezene çayı sadece uygun belirtiler varsa kullanılmalıdır. Yani uzman hekimler gerekli görürse uygun dozlarda kullanımı yapılır. Aksi takdirde kesinlikle uygulanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı