Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Çayı Bebeklere Verilir mi? Nasıl Kullanılmalıdır?

Yeni doğan bebekler, pek çok farklı dış etkene karşı duyarlıdır. Papatya çayı gibi bitkisel çözümler, dikkatli kullanıldığında bu evre de paha biçilmez katkılar sağlarlar.

Bebekler İçin Papatya Çayı


Bebekler ve papatya

Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi, yeni tanıştığı dış dünyanın çeşit çeşit bakteri ve mikroplarıyla mücadele edebilmek için henüz yeterli kabiliyete sahip değildir. Bu sebeple gıda yoluyla vücuduna giren çeşitli bakteriler, soğuk, sıcak gibi koşullar ve birçok dış etken, bebeklerin immün sisteminin gelişmesi aşamasında çeşitli rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olur. Ani bir hava değişimi nedeniyle ateşlenebilir veya yediği bir gıdanın oluşturduğu olağan yan etkiler Onu rahatsız edebilir. Bu aşamalarda bebeğimize destek olmak için ilaç kullanılması, zorunlu haller dışında doktorlar tarafından da tavsiye edilmez. İlaç çözümleri yerine doğal çözümler, bebeklerimizin birçok rahatsızlığa karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olurlar ve bu aşamada papatya çayı hemen her bebek için doktorlar tarafından da önerilen bir gıda desteğidir.

Papatya Çayı İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyarız ?

 • Aktarlardan alınmış kurtulmuş papatya veya eczanelerde satılan poşet halindeki papatya çayı
 • Kaynamış su
 • Gerektiğinde kullanmak amaçlı, bal, pekmez veya şeker

Bebekler İçin Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Hazır Papatya Çayı

Kullanılan papatya çayının türüne göre demleme koşulları farklılıklar gösterebilir. Eczanelerde hazır ve poşet haliyle satılan ve özellikle bebekler için üretilmiş papatya çayları satılır. Bu çayların bazıları ilave bitkiler veya maddeler içeriyor olabilir. Çay seçimini özenle yapmanız, ilave bir katkı maddesinin bulunmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

 • Poşet papatya çayı
 • Bir bardak kaynamış su
 • Bir su bardağı veya fincan
 • Bir tatlı kaşığı

Hazır paket çay kullanımların da, paketin üzerinde bulunan kullanım önerilerinin dikkate alınması önemlidir. Hazırlanış şekline ve içeriğine göre demlenme süreleri farklılıklar gösterebilir. Bununla birlikte genel olarak bir fincan suya bir poşeti bir kaç dakika bırakmak koşuluyla hazırlanır.

Kurutulmuş Papatya Çayı

Aktarlardan temin edilen kurutulmuş papatya özenle seçilmelidir. Bu şekilde alınan papatyaların içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığından emin olabiliriz. Bu nedenle papatya çayı yapımında doğal olan bu halini temin ettiğinizden emin olmalısınız.

 • Kurutulmuş papatya (Aktar veya baharatçılardan temin edilir)
 • Bir bardak kaynamış su
 • Bir fincan
 • Bir tatlı kaşığı
 • Süzmek için ince delikli süzgeç veya gazlı bez gibi bir filtrasyon aracı

Aktarlardan temin edilen, kurutulmuş papatyanın demlenerek tüketilmesi, en sık başvurulan diğer yöntemdir. Bebekler için demlendiğin de bir su bardağı kaynamış su içerisine, bir tatlı kaşığı papatya eklenmelidir. 15 Dakika boyunca tercihen ağzı kapatılarak demlendirildikten sonra kullanıma hazırdır. Demlendiğin de açık sarı bir renk alır. İnce delik bir süzgeç veya gazlı bez gibi bir filtrelemeye tabi tutularak süzülmesi sağlanarak tüketilir.

Ballı Papatya Çayı

Tadı nedeniyle bebekler tarafından papatya çayı içilmediği takdirde başvurabileceğiniz bir tariftir.

Gereken Malzemeler;

 • Kurutulmuş Papatya
 • Bal
 • Bir bardak kaynamış su
 • Bir fincan
 • Bir tatlı kaşığı
 • Süzmek için ince delikli süzgeç veya gazlı bez gibi bir filtrasyon aracı

Bir fincan kaynamış su içerisine eklenen bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya, 15 dakika boyunca üzeri örtülerek demlendirilir. 15 dakika sonunda süzgeç, tülbent veya gazlı bez yardımıyla süzülür. Hazırladığımız çayın içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek içime hazır hale getirilir.

Kullanılacağı zaman, her seferinde yeniden demlenmesi önemlidir. Demlenmiş ve beklemiş çayları kullanmanız tavsiye edilmez.

Yeni doğan Bebeklerde Papatya Çayı

Yeni doğmuş bebeklerde ilk ay içerisinde verilen milupa gibi hazır mamalar ve tüm gıdalar konusunda hassas davranmak önemlidir. Genellikle ilk ay içerisinde tüm bitkisel ürünleri gıda olarak verilmesi,uzmanların önerisi olmadıkça başvurulmaması gereken bir durumdur. Yan etkisi olmayan herhangi bir bitkisel ürünün, henüz bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi yeni çalışmaya başlamış olan bebeklerde, farklı etkilere sebep olabilir. Dolayısıyla ilk ayında ki bebeklerde papatya çayı kullanılması uzmanlara danışılarak yapılması gereken önemli bir konudur.

Yeni doğan bebeklerin ilk ayında papatya çayının kullanılması ancak uzman önerisi doğrultusunda olmalıdır. 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklarda kullanılmasında sakınca olmamakla birlikte, doktorunuza bu konuda da mutlaka danışmanız önerilir.

Olağan kullanım tavsiyesi, 6 aylık ve daha büyük bebeklerde günde en fazla 50 ml olacak şekilde kullanılmasıdır. Bir seferde 50 ml yerine, gün içerisinde ihtiyaç duyuldukça parçalar halinde tüketilmesi tavsiye edilen kullanım şeklidir. 1 ay sonra ihtiyaç duyulduğu zaman, kullanım miktarı 50 ml daha arttırılabilir. Bununla birlikte kullanımın oluşturacağı yan etkilerden kaçınmak için, doktorlardan öneri almak ve bu önerilere paralel olarak kullanmak en doğrusudur.

Papatyanın antiseptik etkilerini bebeğinizin banyo suyunda kullanarak verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. 1 litre suyun içerisine 3 çorba kaşığı papatya karıştırarak, bu karışımı kaynatabilirsiniz. Elde edilen bu suyu 10 litre su içerisinde seyrelterek, çocuğunuzun durulama suyu olarak kullanmanız vücudunda oluşan isilik, pişik ve benzeri yaralanmalara karşı verimli sonuçlar alırsınız. Yatıştırıcı etkisiyle çocuğunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebekler İçin Papatya Çayının Faydaları

Antimikrobiyal, antialerjik ve antienflamatuar bileşenler barındıran papatya, bu bileşenler sebebiyle pek çok rahatsızlığın giderilmesinde etkili bir yardımcıdır. Ateş düşürücü özelliği, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan öksürük ve burun akıntısı gibi semtptomların tedavisinde etkili bir gıda desteğidir. Mikrop ve mantarlarla mücadele ederek, bebeğinizin rahat bir şekilde nefese almasını sağlar. Ağrı kesici etkisiyle, oluşan vücut ağrılarının tümünde etkili bir tedavi edicidir.

Bebeklerin bağırsak mikroflorası henüz olmadığı için, gıdaların tüketimi sırasında emilim gerektiği ölçüde olmaz. Bu durum bebeklerde şişkinlik, gaz oluşumu, ishal ve kabızlık gibi rahatsız edici etkilerin yaşanmasına neden olur. Gastrointestinal etkilere sahip olan papatya, bağırsakta oluşan gazların yok edilmesinde ve sindirim sisteminin stabil bir şekilde çalışmasında son derece etkili bir yardımcıdır.

Bebeklerin uykusuzluk çektiği zaman, oluşan anksiyetenin hafiflemesine yardımcı olur ve bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Uyku verici özelliğiyle birleştiğinde bebeğinizin rahat ve iyi uyumasını sağlayan önemli bir yardımcı olarak verilir.

Papatya Çayının Zararları Var mıdır?

Genel olarak papatya çayı zararsızdır. Bununla birlikte nadir olarak çeşitli alerjik etkiler gösterdiği de tespit edilmiştir. Bu sebeple doktorunuzdan öneri alarak kullanmanız, aynı zamanda alerjik etkisi olup olmadığını anlamak için önce küçük dozlar vererek denemeniz önemlidir. Herhangi bir yan etkiyle karşılaştığınızda ise kullanmayı keserek doktorunuza danışmanız gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı