Bitki Çayları

Nane Çayı Bebeklerde Kullanılır mı, Nasıl Demlenir?

Naneden yapılan çay çeşitleri bebeklerde belli dozlarda ve miktarlarda bazı sorunların ortadan kaldırılması adına kullanılır. Düzenli tüketim ile sorun ortadan kısa sürede kalkar.

Bebeklere Nane Çayı

Sindirim sorunları yüzünden bebekler sık şekilde mide ağrısından muzdarip olabilirler.  Bu sorun için nane çayı mide rahatsızlıklarını yatıştırmanın etkili bir yoludur. Sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için bebeklerin orta dereceli nane suyuyla beslemesi önerilir. Yalnız bebekler için yüksek dozda bitki çayı tehlikeli olabilir.  Tek bir bardak naneden hazırlanan çaylar vücutta antispazmodik etkiler üretir. Aşırı gaz ağrısından ve mide ekşimesinden anında rahatlama sağlayabilir. Nanenin yaprakları soğutucu etkisi olan metanol içerir. Metanol bebeklerin vücudunda safra salgısı ve sindirim suları akışını hızlandırır. Bu sayede metanolün yatıştırıcı etkisi mide ağrısına karşı savaş açar. Tahriş olmuş mide kaslarını yatışmasını sağlar, bebeklerde gaz, kolik ve şişkinliği ortadan kaldırır.

Gaz Ağrısını Azaltmak İçin

Gaz sorunu bebeklerin aşırı düzeyde sağlık rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Şiddetli düzeyde karın ağrısı, şişkinlik ya da şişmiş hissedebilir. Uzmanlar aşırı ağrı hissini en aza indirmek için bazı ilaçları reçete ederler. Bu konuda doğal tedavi için naneden yapılan çay bebeklerde aşırı gaz ağrılarını yatıştırmak için etkili bir ev ilaçlarından biridir. 

  • 1 su bardağı
  • Birkaç adet nanenin yaprakları

Bir su bardağı içme suyundan kaynatılan suyun içine nanenin yaprak kısımları atılır ve biraz bekletilir. Ardından çözeltiyi süzülerek hazırlanan çay soğumaya bırakılır. Bir çay kaşığı yardımı ile bebeğe soğuk nane solüsyonunu verilmelidir. Çözüm olarak ağrı sorunlarında anında rahatlama sağlar ve bebeğin aşırı karın ağrısından kurtulması için birebirdir. Kullanılacak olan içecek kesinlikle dozajı açılmadan verilir. Aksi takdirde bebeklerde ishal ve daha farklı yan etkiler meydana gelmeye başlar. Bunun yaşanmaması adına içeceğin kullanımında özellikle küçük bebekler için uzman görüşü alınmalı ve uzman bilgisi dâhilinde kullanım yapılmalıdır.

Mide Bozukluklarının Tedavisi

Bebeğin yutması için az miktarda nane suyu, yaklaşık bir veya iki damla civarında olmalıdır. Solüsyon anti bakteriyel özelliklere sahip olduğundan bebeklerin mide rahatsızlığını ortadan kaldırmak adına kullanılır. Ayrıca sakinleştirici bir etki sağlar. Bebeklerin gaz birikiminden kurtulmasını sağlamak için bu içeceğin kullanımı tercih edilebilir. Mide rahatsızlıklarını tedavi etmek adına kullanılan diğer doğal ilaçlar arasında, sırtını nazikçe bir şekilde nanenin yağı ile ovmak da vardır. Bebeğin mide kaslarını yatıştırmak ve yoğun acılardan kurtulmak için sıcak bir banyo yapmasını da sağlamak mümkündür. Midedeki sorunlar için;

  • Kuru naneden 1 çay kaşığı
  • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içinde 5 dakika bekletilerek demlenen çay süzülür. Tamamen soğuması sağlandıktan sonra tüketim için kullanılmalıdır. Gün içinde birkaç kaşık kullanılması yeterli olur. Fazlasının bebeklere verilmesi sorun yaşanmasına neden olacağı için kesinlikle doz aşımı yapılmaz. Doz aşımı şeklinde alınırsa mutlaka uzman hekime bilgi verilmesi gerekir.

 İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

Naneden hazırlanan çaylar irritabl bağırsak sendromu da dâhil olmak üzere midedeki rahatsızlıkları da tedavi etmek için kullanılan eski bir bitkisel ilaçtır. Seyreltilmiş çözelti sağlıklı bir sindirim sistemine yardımcı olur. Safra akışını artırır ve bebeğin sisteminde sağlıklı bir bağırsak aktivitesi sağlamaktadır. Nane mide ve bağırsak kaslarını rahatlama sağlayarak mide kramplarını azaltır.

Diğer Nane Suyu Telafiler

Tıbbi çalışmalara göre, naneden elde edilen çay emziren annelerde meme çatlaklarını önlemek için de yararlıdır. Nipellerde pamuk kullanarak nazikçe az miktarda nane suyunu uygulamak gerekir.  Memeyi su ile duruladıktan sonra bebekler güvenle beslenebilir. Çay ile alakalı olan tüm sorular mutlaka uzman hekime sorulmalıdır. Çocuğa çay ya da başka bir yardımcı sıvı ya da çocuğun çay içmeye başlayacağını bilerek, çocuğunuzun doktoruna danışmak en iyisidir. Bu sayede sorular cevaplanır ve kişilerin endişeleri daha ayrıntılı olarak aydınlatılır

Hatırlanacak Noktalar

  • Bebeğin yaşı beş yılın altındaysa, nane suyunun aşırı dozajının alımını önlemek oldukça önemlidir. Nane suyunda bulunan metanol bebekte boğulma riski meydana getirebilir.
  • Saf nane yağı, doğrudan cildin üzerine uygulandığında bebekler veya küçük bebekler için tehlikeli olabilir. Bu kaynaklı olarak nane yağının bebek yüzüne veya diğer vücut bölgelerine doğrudan uygulanmaktan kesinlikle kaçınılması gerekir.
  • Bebeklerde hangi bitki çayı kullanılırsa kullanılsın tercih yapmadan önce mutlaka uzmana danışılmalı, kullanımı hakkında detaylı bilgi alınmalı ve dozajının kesinlikle uzman hekim tarafından ayarlanmasının yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı