Bitki Çayları

Bebeklere Kimyon Çayı Faydaları ve Demlenme Şekli

Bebeklerde sıklıkla görülmekte olan şikayetler arasında gaz sancılarını gidermek için kimyon çayından faydalanarak gazın vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Kimyon Çayının Faydaları

Kimyonun çayı annelerin içmesi ile birlikte sütü aracılığıyla kimyonun içerisinde bebeğe faydalı olacak olan maddeler geçeceği için gaz giderici özelliği bulunmaktadır. Gaz sancıları oluşması durumunda bebekler huzursuz olacaktır. Bu durumda bebeğinizin 8 aydan büyük olması durumunda kimyon çayı yaparak birkaç çay kaşığı bebeğinize vermeniz durumunda sancıların yok olmasında ve gazın vücuttan atılmasında etkili olacaktır.

Fakat bebeğiniz çok küçük olması durumunda çayın bebeğe verilmesi sakıncalı olacağı için anne adayının çayı demleyerek içmesi zaten sütü aracılığıyla bebeğe geçecektir.

Bebeklere sadece kimyonun çayı gaz sancılarını giderici özelliği sayesinde verilmemektedir. Aynı zamanda da uykusuzluk sorununa da iyi gelmesi ve kansızlığa karşı da koruması ile bilinmektedir.

Oluşacak herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle gaz söktürücü ve uykusuzluğa iyi gelen kimyon çayını güvenerek emziren anneler ya da bebeklerine birkaç çay kaşığı verebilirler.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı kimyon tohumu
 • 200 gram su

Çayı yapabilmek için toz olarak kullanacağınız gibi aynı zamanda da tohumunu da kullanarak yapabilirsiniz. Emziren anneler bebeklere çay verilir mi diye sormaktadır. Emziren annelerin sütü ile birlikte geçecek olması nedeniyle vermesi uygun olmayacaktır. Ilık olan ve henüz kaynamamış olan suyun içerisine tohumlar atılarak kısık ateş üzerinde ocağın altını çok açmadan kaynatmalısınız. Hemen içilmeden önce demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Çok sıcak içimi ağzınızın yanmasına neden olacaktır. Ilık olduğu zaman içmelisiniz.

Rezeneli Kimyon Çayı

 • 1 çay kaşığı rezene
 • 1 tatlı kaşığı toz kimyon
 • 200 gram su

Çayı yapabilmek için rezene tohumlarını da kullanabilirsiniz. Bu sayede hem içimi daha kolay olacak hem de sindirimin daha hızlı bir şekilde çalışmasında etkili olacaktır. Rezene tohumları ilk olarak havan içerisinde bir miktar dövülmelidir. Küçük parçalar halinde olması yeterli olur. Toz haline getirmemelisiniz. Suyun içerisine rezene tohumları ve kimyonu atarak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Emzirme dönemi içerisinde olan annelerin suyu süzdükten sonra ılık bir şekilde içmeleri önerilmektedir.

Bebeklere vereceklerse suyun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeklere 2 çay kaşığından fazla vermemelisiniz.

Şekerli Kimyon Çayı

 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Çeyrek çay kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı su

Bu tarif özellikle 8 aydan büyük olan bebeklerin gaz sorununu gidermek için yapılmalıdır. Kimyonun acı bir tadı olacağı için bebeklerin daha rahat bir şekilde içimi için içerisine şeker koymak gerekiyor. Fakat şekeri çay kaşığının ucu ile içerisine atmalısınız. Suyun kaynamasının ardından şeker konularak eritilmeli ve sonrasında toz kimyon atılarak karıştırılır. Suyun soğuk olması beklenmeli ve 2 çay kaşığı bebeğe verilmelidir.

Ballı Kimyon Çayı

 • 1 yemek kaşığı kimyon tohumu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 200 gram su

Bu tarif ile yapacak olduğunuz çayın bebeklere verilmeyecek olduğunu ve emziren annelerin sadece içebilecek olduğu unutulmamalıdır. Tohumları ve bal kullanarak yapacak olduğunuz çayın tarifi oldukça basit olmaktadır. Suyun içerisine tohumlar konularak kaynatılmalıdır. Sonrasında ise içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında organik bal konularak karıştırılmalıdır. Süzdükten sonra suyun ılık olması halinde anne adaylarının bu çayı içmesi sonucunda sütü aracılığı ile bebeğe geçecek olduğundan gaz sorununu ortadan kaldıracaktır.

Karanfilli Kimyon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
 • 1 çay kaşığı karanfil
 • 200 gram su

Özellikle de ağrısı olan ve sancısını gidermek için bu çayı emzirmekte olan anneler içmelidir. Bebeklere vereceklerse sadece 2 çay kaşığı miktarında 8 aydan büyük olan bebeklere vermeleri önerilmektedir. Çayın yapımı için tohumlar ve karanfil suyun içerisine konularak en az 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonrasında suyun soğuması için beklenir. Bu süre içerisinde demlenmesi de sağlanacaktır. Suyun soğumasının ardından süzülerek içilmelidir.

Kayısılı Kimyon Çayı

 • 2 tane kuru kayısı
 • 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
 • 300 gram su

Kabızlık ve gaz sorunu çeken bebekler için yapacak olduğunuz bu tarifi emziren anneler içeceği gibi bebeklere de sadece suyundan 2 çay kaşığı verilmelidir. Kuru kayısılar yıkandıktan sonra suyun içerisine küçük parçalar halinde konularak 5 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Sonra üzerine tohum eklenerek 20 dakika kısık ateşte kaynatılması gerekiyor. Ocağın altı kapatılarak 30 dakika beklenir ve süzülmelidir. Soğuk bir şekilde emziren anne ya da bebeğe verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı