Bitkisel Tedavi

Bebeklere İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Henüz annesini emerek beslenen bebekler için ve mamaya geçmiş bebeklerin sağlığı için faydalı olan bitki çaylarının tariflerini alarak bebeğiniz için çayları yapabilirsiniz.

Bebeklere İyi Gelen Bitki Çayları

Bebeklerde oluşan gaz, hazımsızlık ya da kabızlık gibi sorunlar nedeniyle huzursuzluk çeken bebeklerin sağlığına faydalı olan bitki çayları ile bu sorunları giderebilirsiniz. Fakat 6 aydan küçük bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bu sebeple de bebeklerin ağız yoluyla bitki çaylarını alamayacağı için mutlaka annenin sütü ile geçmesi sağlanmalıdır. Özellikle de 6 aydan büyük bebeklere verileceği zaman doktorlarına danışarak mutlaka vermeleri gerekmektedir. Bitki çaylarını satın alırken açıkta satılan çaylar tercih edilmemelidir. Alacağınız bitki çaylarının eczanelerde satılmasına ve paketlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Daha çoğunlukta geceleri uyku problemi yaşamaktaki bebeklerin rahat uyuması için tavsiye edilmektedir. Papatya çayını demleyerek bebeğinize içirmeyin. Emzirmekte olan annelerin kendisi çayı demleyerek içmelidir. Eğer ki mamaya geçmiş olan bir bebeğiniz varsa ve 6 aydan büyük olması durumunda akşam uyutmadan birkaç saat öncesinde birkaç çay kaşığı içirmelisiniz. Ayrıca bebeğe ağız yoluyla verilecekse içerisine bal ilave etmemelisiniz. Çayı demlerken faydalı olabilmesi için mutlaka içerisine kurutulmuş papatyaların kır papatyası olanını tercih etmelisiniz. 1 yemek kaşığı papatyanın kaynamış suyun içerisine atın ve demini almasını bekleyin. Süzdükten sonrasında ise içerisine bal ilave ederek için. Anne sütü ile bebeğe geçecek olduğu için daha rahat uyumasını da sağlar.

Kimyon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 200 gram su

Daha çoğunlukla bebeklerin en çok sağlık problemlerinden bir tanesi de gaz sorunu olmaktadır. Bağırsakları tam olarak gelişmemiş olan bir bebeğin yaşadığı gaz problemi nedeniyle huzursuzlandığı ve sürekli olarak ağladığı için uyku da uyuyamaz. Bu sebeple de bebeğin gaz probleminin ortadan kalkması ve vücuttan rahat bir şekilde çıkartabilmesi için kimyon çayı önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine kimyon atılarak en az 10 dakika beklenmeli ve süzüldükten sonra içilebilir. Çok kısa süre içerisinde bebeklerde huzursuzlanmasına neden olan gaz sorununun ortadan kalktığını da göreceksiniz.

6 aydan küçük olan bebeklere asla ağızdan kimyon çayı verilmemelidir. Annenin içmesi ve bebeğe süt yoluyla geçmesi gerekiyor. 6 aydan büyük ve mama ile beslenen bebeklere ise birkaç çay kaşığı içirilmesi uygun olacaktır.

Ihlamur Çayı

 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 200 gram su

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde etkili ve bağışıklık sistemini güçlendirecek olan bir bitkidir. Büyüklerin tedavisinde etkili olduğu gibi bebeklerin hastalanması sonucunda da etkili olacaktır. Özellikle de yüksek ateşi olan ve soğuk algınlığı gibi bir hastalık geçiren bebeğin, annesinin içmesi sonucunda emzirme yoluyla bebeğe geçerek iyileşmesinde etkili olacaktır. Kaynamış suyun içerisinde koyacağınız ıhlamurun demini alması ile birlikte süzerek içmelisiniz. Mamaya geçen bebeklere verileceği zaman birkaç çay kaşığından fazla verilmemesine dikkat etmelisiniz.

Rezene Çayı

 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay bardağı su

Kabızlık ve sindirime bağlı olan diğer sorunları yaşamakta bebeğin rahatlamasında etkili olan bitki çaylarından bir tanesi olmaktadır. Rezene çayını demleyeceğiniz zaman mutlaka tohumlarını kullanarak çayı demlemeniz önerilmektedir. Kaynamış suyun içerisine atacağınız tohumları daha önceden ezmeniz daha etkili olmasını sağlayacaktır. 10 dakika demini almasının ardından süzerek içmelisiniz. Şayet bebeğinizi emziriyorsanız asla ona vermemeli ve emzirme yoluyla bebeğinize geçmesini sağlamalısınız. Mama dönemine geçmiş bebeğiniz varsa çayı demledikten sonra birkaç çay kaşığı ağızdan vermelisiniz. Mama ile beslenmeyip emzirme yoluyla beslenen bebeklere asla verilmemelidir.

Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşan bebeklerin midesini rahatlatması için nane limon çayını içmeleri önerilmektedir. Çayın içerisinde ayrıca C vitamini bakımından zengin olan limon bulunmaktadır. Bu sebeple de çayın etkili olabilmesi için çekirdeklerini çıkardığınız taze limonu keserek suyun içine koyup kaynamasının ardından da içerisine kuru nane ilave ederek demini alması için bekleyin. Sonra ise süzerek çayın içilmesi gerekiyor. Bebeklere ağız yoluyla verileceği zaman mutlaka birkaç çay kaşığı verilmelidir. 6 aydan küçük çocuklara sadece emzirme yoluyla verilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı