Yaşını Doldurmamış Bebeklere Ihlamur Verilir mi?

İçerdiği vitamin ve minerallerle şifa deposu olan ıhlamur bitkisi çocuklar için de koruyucu ve besleyici niteliktedir. Yazımızda bebeklikten çocukluk çağına kadar kullanımı hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Bebeklik, insanların hayatları boyunca edinecekleri sağlıklı bir bünye için temel adımdır. Bu adımda ebeveynler tarafından sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen çocuklar, sağlıklı bir birey olarak hayatlarını sürdüreceklerdir. Beslenme içeriğinde temel besinler kadar doğanın mucizeleri olan bitkilere de yer vermek vitamin ve minerallerin doğal yollardan kazanımı açısından önem teşkil etmektedir.

Yetişkinler kadar bebeklerin beslenmesinde de ıhlamur önemli bir yere sahiptir. Saymakla bitmeyen faydaları ve neredeyse zararsız oluşu bebeğinizin sağlığı için de doğru seçim olacaktır. 

Ihlamur Bebeklere Verilir mi

Ihlamurun bebekler için birçok faydalı özelliği mevcuttur. Ateş düşürücü etkisi, antiseptik olması, rahatlatma özelliği ve besin değerleri, bebeklere ıhlamur verilir mi sorusunun cevabı niteliğindedir. Ihlamur bitkisinin üçüncü aydan sonra kullanımına çoğu doktor tarafından onay verilmektedir. Ancak olası yan etkilere ve sindirim sisteminin gelişimine bağlı olarak ideal kullanım zamanı altıncı aydan itibarendir. Kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalı ve kullanım dozajı hakkında bilgilenmelisiniz. Bebeğinizin doğumda oluşan veya kalıtsal bir hastalığı varsa etkileşim gösterme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Ayrıca bebeklerde sık görülen polen alerjilerinde de ıhlamur kullanımı önerilmemektedir.

Bebeğinize doktorunuzun tavsiye ettiği miktarı vermeden önce alerjik reaksiyon olasılığına karşı 1-2 çay kaşığı içirmelisiniz. Alerjik durumlarda vücut kısa sürede reaksiyon göstereceği için miktarın az olması bebeğin sağlığını riske sokmayacaktır. Uygulayacağınız özel demleme ile ıhlamurun besin değerlerinin ölmemesini sağlayacaktır.

Ihlamur çayı her ne kadar yararlı olsa da suyun yerini asla tutmaz. Bu sebepten ötürü ıhlamur çayı içmiş dahi olsa bebeğinize su vermeyi asla ihmal etmemelisiniz. Emzirme döneminde siz de ıhlamur tüketiyorsanız, bebeğinize ıhlamur vermeden önce doktorunuza muhakkak danışmalısınız.

 Ihlamur çayının bebekler için faydalarına bakacak olursak;

  • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etki göstermesi açısından bebeğinizin böbreklerinin çalışmasını sağlar. Ayrıca yemeklerden sonra oluşan şişkinliği önleyerek bebeğinizin sindiriminde gaz oluşumunu engeller.
  • Kan basıncını ve dolaşımını düzenleyerek vücudun üşümesini engeller. 
  • Zararlı bakteri ve mikropları önleyerek bağışıklık sistemini korur. Zayıf bağışıklık nedeniyle oluşabilecek sarılık ve hepatit gibi hastalıkları önlemede önemli bir etkiye sahiptir.
  • Bebeğinizi soğuk algınlığından koruyarak ateşli hastalıklara yakalanmasını önler. Ayrıca ateş düşürücü etkiye de sahiptir. 
  • Kuru öksürüklerde boğazı yumuşatarak solunum yolunu rahatlatır.
  • Antiseptik özelliği sayesinde bebeğinizin ağzında yara ve aft oluşumunu engeller. Küçük yaralanmalar ve çiziklerde bebeğinize soğuk ıhlamur ile pansuman yapabilirsiniz.
  • Tüketmek için hazırladığınız ıhlamur çayını tonik olarak da kullanabilirsiniz. Soğumuş çay ile  bebeğinizin vücudunu ve bezleme bölgesini düzenli olarak silerek cildi besleyebilir, pişik oluşumunu önleyebilirsiniz. Bu karışım ile bebeğinizin cildi hem beslenecek hem de bakteriyel etkisiyle genital bölgede bakteri oluşumu engellenecektir.
  • Ihlamur çiçeklerini bir sürahi içindeki suya katarakt bebeğinizin yattığı odaya koyabilirsiniz. Bu sayede hem odanın havası değişecek hem de oda mikroplardan arınacaktır. 

Ihlamur Bebeklerde Uyku Yapar mı

Ihlamur çayının gevşetici ve rahatlatıcı etkisi bebeklerde uyku sorunlarını gidermede etkilidir. Bebeğinizin banyo suyuna ıhlamur çiçekleri katarakt vücutlarının gevşemesini ve kolay uyumalarını sağlayabilirsiniz. Gevşeyen ve kan dolaşımı düzenlenen bebek vücudu daha rahat uykuya dalacaktır. 

Bu karışımı bebek küvetinde de hazırlayabilirsiniz. Bu karışıma bebeğinizi yaklaşık 10 dakika yatırarak gevşemesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  

Banyo dışında çay olarak içirdiğiniz ıhlamur da bebeğinizin uyumasını sağlayacaktır. Gaz giderici ve rahatlatıcı etkisiyle bebeğinizin uyumasına engel teşkil eden olumsuzluklar giderildiğinde, rahat bir uyku kaçınılmaz olacaktır.

Bebeklere Ihlamur Nasıl Hazırlanır

Bebeğinize ıhlamur çayı demlemek için hazırlayacağınız su 95 dereceyi aşmamalıdır. Kaynama noktasına yaklaşan su ıhlamurun yararlı özelliklerini yitirmesine sebep olur. Bu da herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Bir kavanoza belirttiğimiz sıcaklıkta suyu doldurun. Ardından suya ıhlamur yapraklarını ilave edin. Kavanozun ağzını sıkıca kapatarak yaklaşık yarım saat dinlenmeye bırakın. Çayı bebeğinize içirmeden muhakkak filtre etmelisiniz. Kullanacağınız filtrenin sık gözenekli olmasına ve tane geçirmemesine dikkat etmelisiniz. Mama sıcaklığına gelen ıhlamur çayını bebeğinize verebilirsiniz. 

Hazırladığınız çayı günlük olarak vermelisiniz. Bekleyen çayın besin öğeleri kaybolacağı için, her gün taze olarak demlemek bebeğinizin daha yararlı beslenmesi açısından doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir